drugi dan Susreta prijateljstva

FOTO / U Domu sportova Mate Parlov održano natjecanje na kojem su svi pobjednici

| Autor: Jelena Milović
(Osobna arhiva)

(Osobna arhiva)


 U sklopu 19. sportsko-rekreativnog i kulturnog susreta osoba s intelektualnim teškoćama "Susret prijateljstva", u organizaciji Udruge roditelja osoba s kombiniranim smetnjama u psihofizičkom razvoju Istarske županije - Pula, u suradnji s Dnevnim centrom za radnu terapiju i rehabilitaciju Pula, jučer je u Domu sportova Mate Parlov održan sportski dio. Sudionici su se natjecali u kuglanju i boćanju.

Osmijesi, zdušna i bučna navijanja te prava sportska atmosfera, prizor su koji je dočekao sve one koji su svjedočili sportskom nadmetanju.

Zahvalnice i medalje

- Sportskom djelu ovog našeg susreta naši članovi i gosti više se raduju, jer je on ležeran, opušteniji u atmosferi, ali i svi su oni ‘nabrijani’ da se natječu za pobjedu. Imaju natjecateljski duh, premda su oni svi pobjednici i na kraju će dobiti zahvalnice i medalje. Ovdje se danas natječe stotinjak sudionika, a osim iz Pule, gosti nam dolaze iz Zagreba, iz Rovinja i Rijeke. Tu su nam i oni najmanji iz DV Mali svijet, skupine Pčelice. Susreti korisnika su uvijek vrlo srdačni. Centar za rehabilitaciju Pula i Centar za rehabilitaciju Rijeka su već dugogodišnji sudionici ovog susreta, tako da su se korisnici međusobno sprijateljili, ali bez obzira na to, uvijek ima nekog suparništva među njima u sportskom nadmetanju. Pobjeda je pobjeda, uz smijeh nam opisuje voditeljica projekta Vesna Radolović.

Udruga roditelja osoba s kombiniranim smetnjama u psihofizičkom razvoju Istarske županije - Pula organizira ovaj događaj već 19 godina, uz kratku pauzu u doba Covida, što je korisnicima dosta teško palo, saznajemo. Sad se, na svu sreću, sve vratilo i punom parom krenulo dalje. Korisnici jako vole svoje treninge koje imaju upravo u Domu sportova Mate Parlov svakog utorka, a u ovim prostorima održava se i trening terapijskog ronjenja uz ronioce iz Ronilačkog centra Banjole. Maksimalno koriste usluge koje na ovom mjestu mogu dobiti, veli nam voditeljica, a kuglanje ih više privlači, jer za boće treba veća koncentracija i pažnja, dok im je ovo prvo ležernije i opušteno pa im više i leži.

- Bilo bi nam drago da se na ovaj susret odazove i više građana kako bi kroz ova dva dana dali i svoj obol njihovoj inkluzivnosti. Društvo bi uvijek trebalo pružiti svima mogućnost da se iskažu prema svojim potrebama i mogućnostima. Zahvaljujem se Medicinskoj školi Pula i ravnatelju Ivanu Žagaru, pogotovo nastavnici Ani Krelji koja nas već godinama prati te su i danas s nama učenici i učenice koje ova dva dana volontiraju, poručuje Radolović.

Velike koristi za sve 

Ovakvi bi se susreti, smatraju sudionici ove manifestacije, trebali organizirati i češće, kako bi se integracija naših sugrađana i njihova socijalizacija u širu društvenu zajednicu čim uspješnije provodila. Sa strane organizatora nema dvojbi koliko koristi donose ovakvi programi.

A kako gosti ocjenjuju domaćinstvo i kako se osjećaju na »Susretu prijateljstva«, rekla nam je Dubravka Bradić iz Udruge Down 21 iz Zagreba.

- Mi smo jedna mala udruga od 20-ak članova i prvi puta smo ovdje došli na poziv našeg člana Filipa koji se preselio u Pulu i tu je u Dnevnom centru za radnu terapiju i rehabilitaciju. Super nam je, sudjelovali smo jučer u njihovom programu, oduševljeni smo kako je to sve posloženo i organizirano i odlično smo ugošćeni; kao da smo njihovi. Danas sudjelujemo u kuglanju i mogu reći da smo se ova dva dana stvarno savršeno proveli. Nadam se da to neće biti kraj. Naši korisnici su jako sretni jer su sreli svog prijatelja Filipa koji ih je uključio u svoju novu grupu. Smatram da bi zajednica trebala biti uključena u ovakve susrete koje bi trebalo i proširiti; ne samo na grad i županiju, već i dalje, kako bi ovo bili susreti na nivou cijele Hrvatske, zaključila je Bradić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter