političke trzavice

Tko ima pravo nazvati se Puležanom? Evo što misle sugrađani

| Autor: Glas Istre
(Snimio Milivoj Mijošek/Glas Istre)

(Snimio Milivoj Mijošek/Glas Istre)


Regionalni dnevnik HRT-a se pozabavio aktualnim pitanjima oko koncesioniranja Bunarine, ali i političkog rata koji zbog toga (i drugih stvari) vode gradonačelnik Filip Zoričić i Možemo! Pula.

Pula Puležanima! - dio je to Facebook statusa pulskog Možemo! zbog kojega je gradonačelnik Filip Zoričić, inače rođeni Splićanin, prozvao Možemo! za fašizam i govor mržnje. U pozadini ovoga sukoba je Bunarina - kultno okupljalište Puljana koji više neće financirati Grad Pula već će ga dati u koncesiju.

Tko se ima pravo nazvati pravim "Puležanom"? Pitamo to goste kultne Bunarine.

- Onaj koji je rođen u Puli, taj se može zvati pravim Puležanom, kaže jedan od gostiju.

- Ako je četiri generacije u gradu onda je Puležan, smatra drugi, dok treći kaže: Rođen u Istri, živi u Puli, znači doselio se u Pulu, no ima se pravo zvati Puležan.

Gradonačelnik Pule rođeni je Splićanin, no u Puli živi više od 20 godina. Status grupe Možemo! "Pula Puležanima" je govor mržnje i fašizam, ističe.

- Mene kao povjesničara podsjeća na ono Njemačka - Nijemcima, to je povratak Pule 100 godina unazad. Danas u 21. stoljeću kada netko broji krvna zrnca, meni to ni na jedan način nije jasno i ne razumijem kako to ta nova ljevica to prezentira, gdje u jednom trenutku postaje ekstremna desnica, ističe gradonačelnik Pule Filip Zoričić.

Prelazi li status "Pula Puležanima" granicu korektne političke borbe? 

- Po mojem skromnom sudu, ne bi se moglo govoriti o govoru mržnje. Više bih rekao da je to primjer pokušaja jedne političke diskreditacije, smatra sociolog prof. dr. sc. Mauro Dujmović sa Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli.

Tko se osjeća Puljaninom, trebao bi poznavati gradsku tradiciju, poručuje nezavisni Marin Lerotić i dodaje da Grad zato nije smio dopustiti da Bunarina otiđe u ruke novom koncesionaru. 

 - Godišnja koncesija je 15.000 eura, to je novac koji Grad Pula ima i koji je s obzirom na važnost ovog mjesta morao biti osiguran građanima Pule, smatra nezavisni vijećnik Marin Lerotić.

Prozvani članovi Možemo! pak kažu - gradonačelnik pokušava prebaciti fokus s onog zaista bitnog. 

- Ostavština gradonačelnika Zoričića bit će gubitak javnih i zajedničkih prostora. Imali smo slučaj Lungomare, imamo sad slučaj s Bunarinom, vidimo odustajanje od Muzila da se otvori za građane, ne znamo koja će sudbina biti s Mornarom i to je bila naša poruka - vratimo grad građanima, kaže Dušica Radojčić, koordinatorica Možemo! Pula.

A građani će po svemu sudeći, do izbora gledati Facebook rat između gradonačelnika i platforme Možemo!. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter