(Foto Udruga Metamedij)
Na konferenciji za novinare u Galeriji Novo predstavljene su Metodičke smjernice za organizaciju i vođenje kulturno-umjetničkih radionica za djecu i mlade s teškoćama u razvoju, o čemu su govorili Marino Jurcan i Andrea Vidović iz Udruge Metamedij te Vanja Marković, Lea Radolović i Hrvoje Bogojević, stručnjaci koji su sudjelovali u izradi smjernica.
- Provedba projekta čija je vrijednost 45.000 eura, počela je 1. rujna 2022. godine, a trajat će do 30. studenog ove godine. Nositelj projekta je pulska Udruga Metamedij, a partneri su Škola za odgoj i obrazovanje Pula, Kino Valli, Centar za odgoj i obrazovanje Krapinske Toplice i Centar za odgoj i obrazovanje Čakovec. Metodičke smjernice kreirane su u sastavu projekta "U istom filmu - korak dalje" uz potporu Fonda za aktivno građanstvo, sredstvima Islanda, Lihtenštajna i Norveške u sklopu EGP grantova, kazao je Marino Jurcan.
Svi sudionici konferencije za novinare kazali su da je cilj metodoloških smjernica osigurati da svako dijete/mlada osoba ima priliku sudjelovati u kulturno-umjetničkim radionicama u svojoj zajednici, na ravnopravnoj osnovi sa svojim vršnjacima, kako bi se smanjile prepreke i prevladale individualne razlike, što je itekako važnu za te mlade osobe.
Andrea Vidović osvrnula se na projekt "U istom filmu - korak dalje", ističući da je održano šest filmova, odnosno 12 senzornih projekcija koje su djeca, ali i njihovi roditelji jako dobro prihvatili.
Vanja Marković naglasila je da aktivnosti moraju biti pažljivo i pomno osmišljene, da trebaju biti funkcionalne i imati svoju svrhu, te da je važna i povratna informacija.
Kroz primjenu univerzalnog dizajna, smjernice omogućavaju veću dostupnost kulturnih sadržaja marginaliziranim skupinama i stvaraju inkluzivno okruženje, pružajući na taj način podršku njihovom socio-emocionalnom, jezičnom i kognitivnom razvoju te jačanju samopouzdanja. Univerzalni dizajn odnosi se na oblikovanje proizvoda, okruženja, programa i usluga na način da ih mogu koristiti svi ljudi u najvećoj mogućoj mjeri, bez potrebe prilagođavanja ili posebnog oblikovanja. Smjernice su namijenjene voditeljima i organizatorima kulturno-umjetničkih radionica za djecu i mlade, navedeno je na konferenciji za novinare.
Vidović je istaknula da je izrađen i Metodološki okvir za održavanje senzornih kino-projekcija za djecu, mlade i odrasle osobe s teškoćama senzorne integracije i ostalim utjecajnim teškoćama, na hrvatskom i engleskom jeziku.
U pripremi smjernica sudjelovali su: dr. sc. Vanja Marković, Lea Radolović, Lana Agejev Grabrović te Hrvoje Bogojević, dok su pripremu metodološkog okvira izradile Eva Brlek i Zvjezdana Novina Repovečki.
Lea Radolović i Hrvoje Bogojević ponovno su istaknuli važnost takvih projekata za djecu i mlade, ali i sve osobe s raznim teškoćama.