(Foto: privatni album)
Na 76. Međunarodnom sajmu inovacija IENA 2024, održanom u Nürnbergu od 26. do 28. listopada, mladi srednjoškolski tim Istarskog svemirskog programa ostvario je izvanredan uspjeh.
Tim su činili učenici Industrijsko-obrtničke škole Pula, Anton Okmaca, i Tehničke škole Pula, Teo Dobran, Mladen Šostar i Iva Artuković, pod mentorstvom profesorice Kristine Lenić i profesora Marina Tumpića. Na sajmu su predstavili dva projekta, HISTRION 206 i KRAKEN 02, i osvojili prestižne nagrade i to zlatnu medalju za autonomnu bespilotnu letjelicu za letove u bliskom svemiru i prateća istraživanja HISTRION 206, a broncu za besposadno nadvodno plovilo KRAKEN 02 s interdisciplinarnim mogućnostima primjene.
Poseban uspjeh predstavlja specijalna nagrada koju je projektu KRAKEN 02 dodijelio Južnokorejski savez inovatora, proglašavajući ga najboljim radom na sajmu.
Za pripremu i tehničku podršku učenicima zaslužni su njihovi mentori, roditelji, te posebice Denis Dobran, koji je odigrao ključnu ulogu u tehničkoj realizaciji. Organizacijski dio priprema za sajam preuzeo je Leo Pincan, zamjenik tajnika Saveza udruga inovatora Istarske županije, koji je omogućio predstavljanje učeničkih radova i jednog rada Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli. Mentori Lenić i Tumpić ponosni su na učenike koji već treću godinu sudjeluju u projektima Istarskog svemirskog programa, a nedavno su s ovim radovima osvojili zlatna odličja na Nacionalnom sajmu inovacija u Matuljima, gdje je rad HISTRION 206 proglašen najboljim radom u zemlji.
- Mi učenicima dajemo priliku da se okušaju u većim ili manjim segmentima većeg programa. Tu su upućeni jedni na druge, uče odgovornosti i pedantnosti. Projekti na kojima rade i s kojima su osvojili odličja u zemlji i inozemstvu okupljaju više od stotinu pojedinaca i institucija kako bi kao konačan proizvod odradili planirane zadaće, ističu profesor Industrijsko-obrtničke i profesorica Tehničke škole u Puli.
Učenici Iva, Teo, Mladen i Anton izrazili su ponos i zadovoljstvo postignutim uspjesima, ističući kako im rad na ovim projektima pruža neprocjenjivo iskustvo i pripremu za buduće izazove u svijetu struke. Kažu da imaju jako puno posla pred sobom u smislu razvoja HISTRION-a i KRAKEN-a, a s time i sami stasaju u buduće studente i ljude od struke s realnim znanjem.
HISTRION 206 projektiran je za letove u bliski svemir uz pomoć helijem punjenih balona. Osim znanstveno-istraživačkih misija, letjelica se može koristiti za razne praktične namjene poput monitoringa, vatrogasnih operacija i geoloških istraživanja. Posebna konstrukcija omogućuje sigurno prizemljenje i u ekstremnim uvjetima. Letjelice klase HISTRION dio su zadataka Istarskog svemirskog programa - Prvog hrvatskog svemirskog programa, kojeg je osmislila, pokrenula i provodi Astronomska udruga Vidulini, danas Vidulini Aerospace d.d. u osnivanju.
KRAKEN 02, autonomno plovilo, namijenjeno je istraživanjima i monitoringu na morskoj površini. Njegove mogućnosti uključuju detekciju morskog otpada, biokulturu te nadzor aktivnosti na moru. Osim što je kompatibilan s drugim sustavima Istarskog svemirskog programa, poput HISTRION-a, KRAKEN predstavlja inovativan odgovor na aktualne ekološke i sigurnosne izazove.