Učitelji glazbene kulture Miloš Pernić i Branko Pernić s muzikologom Nikolom Lovrinićem objavili su knjigu "Slika mile Istre naše", koja će se svoju javnu promociju doživjeti tijekom predstojećeg Mjeseca hrvatske knjige.
- Radi se o zbirci pjesama, glazbe i običaja Istre i Primorja, pojašnjava Miloš Pernić, dodajući kako su željeli napraviti pjesmaricu koju će u nastavi glazbene kulture moći koristiti učenici od prvog do osmog razreda osnovne škole. Naime, u postojećim udžbenicima za svaki je razred objavljena jedna pjesma iz našeg zavičaja, što je, smatra Miloš Pernić, za one koji žive u Istri premalo. Stoga je u pjesmarici "Slika mile Istre naše" za svaki uzrast, odnosno za svaki razred objavljeno četiri do pet pjesama. Većina pjesama preuzeta je iz "Čakavsko-primorske pjevanke" Ivana Matetića Ronjgova, ali ima i onih koje nikada do sada nisu zabilježene, a kamo li objavljene. Mnoge je pjesme Miloš, dugogodišnji sudionik mnogih smotri folklora diljem Istre zapisivao i bilježio u svoju kajdanku skupivši popriličan broj pučkih napjeva. Tako je stvoren bogat glazbeni fond iz kojeg je u pjesmaricu "Slika mile Istre naše" uvršteno 40 pjesama za učenike od prvog do osmog razreda osnovne škole.
Ne računajući da će ih objaviti Miloš Pernić je godinama bilježio i notirao pjesme, a kada je napokon svoje djelo odlučio objaviti konzultirao se s bratom Brankom, koji se također cijeli radni vijek bavio folklorom, zajednički su tada odučili da se u knjizi uz pjesme objavi i poglavlje o istarskim narodnim instrumentima.
- Tako svatko iz ove knjige može naučiti svirati bilo koji istarski narodni instrument. U knjizi je sve objašnjeno i svatko može naučiti svirati, kaže Miloš Pernić. Stoga ovu knjigu, osim učenika osnovne škole, kojima je prvenstveno namijenjena, mogu koristiti svi koje zanima istarska narodna glazba, bilo da je žele izučavati ili izvoditi. Miloš Pernić je posebno zadovoljan što su prvi put objavljene pjesme koje je slušao na smotrama folklora, pjesme koje su se pjevajući prenosile s pokoljenja na pokoljenje, a iako su neke od njih postojale kao audio zapisi, sada su objavljene u notnom obliku i kao takve mogu ih koristiti svi koji se bave glazbom.
Osim poglavlja s pjesmama i onog o glazbenim instrumentima u knjizi je obrađeno i pet načina izvođenja istarske i primorske narodne glazbe, a to su kaže Miloš Pernić dvoglasno pjevanje i sviranje, bugarenje, naredna glazba istarskih Talijana, staroslavensko crkveno obredno pjevanje i glazba otoka Suska. Primjeri svih načina pjevanja zabilježeni su na CD-u, koji je sastavni dio ove knjige. Radi se o skraćenim tonskim zapisima kako bi slušatelj mogao čuti kako pojedini način izvođenja glazbe zvuči, a skraćeni su zato kako bi i djeca koncentriranije mogla dobiti informaciju o čemu se zapravo radi.
-Nikada ova knjiga ne bi bila objavljena da nije bilo Nikole Lovrinića, kaže Miloš Pernić, dodajući kako je Lovrinić čim mu je predložio da to objave ideju prihvatio i sada je na zadovoljstvo mnogih pjesmarica, djelo triju autora, ugledala svjetlo dana. U njoj je objavljen veliki dio onoga čemu je Miloš Pernić tijekom svog života bio posvećen, a to je istarska narodna glazba, koju je slušao od malih nogu, a kasnije kada ja stasao više od 20 godina slušao je i zapisivao istarske narodne pjesme.
- Prije nekoliko godina na festivalu Mali kanat u Pazinu Miloš je predložio da napravimo knjigu za koju ima dosta materijala o pjesmama, glazbi i glazbalima, prisjeća se Lovrinić, koji je odmah podržao prijedlog i uključio se u projekt. Kada mu je Miloš pokazao veliki fascikl s materijalima oduševio se, jer se odmah vidalo da se radi o izvanrednim glazbenim dokumentima. Prihvatio je da se sastavi pjesmarica primjerena dječjem uzrastu, a njegova je uloga u ovom vrijednom projektu bila notografiranje melodija, što je vrlo zahtjevan i odgovoran posao. Uz to, autori su zajednički napisali predgovor, a Lovrinić je bio i koordinator cijelog projekta koji je od Agencije za odgoj i obrazovanje dobio suglasnost da se može koristiti u nastavi glazbene kulture u osnovnim školama.
Lovrinić smatra kako je pjesmarica "Slika mile Istre naše" vrijedan projekt jer je među koricama ove knjige, na jednom mjestu, sabrana glavnina glazbene baštine našeg zavičaja, a osim Matetićeve pjevanke takvih materijala nema. Stoga ova knjiga može biti udžbenik i priručnik, ali i polazišna točka za razna istraživanja. Budući da je s ovim radom već upoznata struka, autori su dobili upit mogu li se neke od pjesama koje su objavili uvrstiti u udžbenike glazbene kulture. Knjiga je predstavljana na aktivnu učitelja glazbene kulture, koji su je dobro prihvatili jer takvih materijala nedostaje, a osim u nastavi glazbene kulture moći će se koristiti kao priprema za zavičajnu nastavu. (Mirjan RIMANIĆ)