OBJEDINJENA GLAZBENE BAŠTINE NAŠEG ZAVIČAJA

"SLIKU MILE ISTRE NAŠE" U Pazinu predstavljena pjesmarica Miloša Pernića, Branka Pernića i Nikole Lovrinića

(M. RIMANIĆ)

(M. RIMANIĆ)


U postojećim udžbenicima iz glazbene kulture malo je prostora posvećeno glazbenoj tradiciji našeg zavičaja, pa su autori u ovoj pjesmarici za svaki uzrast, odnosno za svaki razred objavili četiri do pet pjesama. Većina pjesama, rekao je Miloš Pernić, preuzeta je iz "Čakavsko-primorske pjevanke" Ivana Matetića Ronjgova, ali u ovoj pjesmarici ima i onih koje nikada do sada nisu zabilježene, a kamo li objavljene

Učitelji glazbene kulture Miloš Pernić i Branko Pernić s muzikologom Nikolom Lovrinićem predstavili su u pazinskoj Gradskoj knjižnici svoju knjigu "Sliku mile Istre naše". Radi se o zbirci pjesama i glazbe Istre i Primorja, rekao je uvodno Miloš Pernić, pokretač ovog projekta. Naime, u postojećim udžbenicima iz glazbene kulture malo je prostora posvećeno glazbenoj tradiciji našeg zavičaja, pa su autori u ovoj pjesmarici za svaki uzrast, odnosno za svaki razred objavili četiri do pet pjesama.

Bogat glazbeni fond

Većina pjesama, rekao je Miloš Pernić, preuzeta je iz "Čakavsko-primorske pjevanke" Ivana Matetića Ronjgova, ali u ovoj pjesmarici ima i onih koje nikada do sada nisu zabilježene, a kamo li objavljene. Mnoge je pjesme Miloš Pernić diljem Istre zapisivao i bilježio u svoju kajdanku i tako skupio popriličan broj pučkih napjeva, prikupivši tako bogat glazbeni fond iz kojeg je u pjesmaricu "Sliku mile Istre naše" uvršteno 40 pjesama. To su pjesme koje su se pjevajući prenosile s pokoljenja na pokoljenje, a iako su neke od njih postojale kao audio zapisi, sada su objavljene u notnom obliku, što će svakako pomoći izvođačima.    

Osim pjesama ova knjiga donosi opise istarskih pučkih instrumenata koje je opisao Branko Pernić. Uz opise instrumenata on je dao i upute kako se na njima svira, a to je ne samo posebnost već i vrijednost ove knjige. Tako se iz pjesmarice "Sliku mile Istre naše" može naučiti svirati razne istarske instrumente, a kako oni zvuče pokazao je Branko Pernić na predstavljanju knjige. Zahvaljujući tomu, ovu knjigu, osim učenika osnovne škole, kojima je prvenstveno namijenjena, mogu koristiti svi koje zanima istarska narodna glazba, bilo da je žele izučavati ili izvoditi.

Osim poglavlja s pjesmama i onog o glazbenim instrumentima u knjizi je obrađeno i pet načina izvođenja istarske i primorske narodne glazbe, a to su pojasnio je Miloš Pernić dvoglasno pjevanje i sviranje, bugarenje, narodna glazba istarskih Talijana, staroslavensko crkveno obredno pjevanje i glazba otoka Suska, a primjeri svih tih načina pjevanja zabilježeni su na CD-u, koji je sastavni dio knjige. (Mirjan RIMANIĆ)

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter