Sudionici prvog regionalnog kampa Srebrenica Music Camp 2018. kojeg je ljetos u Srebrenici organizirala Kuća dobrih tonova, održali su u utorak navečer koncert u dupkom ispunjenoj velikoj dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu. Više od 250 djece i mladih iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije poslalo je poruku pomirbe, a među njima bilo je i 18 članova i članica iz SO DO orkestra iz Istre - Umaga, Poreča, Pule…
Multietnički glazbeni projekt
U sklopu glazbene priče koja nosi poruku mira izvodile su se prepoznatljive skladbe iz svake od zemalja – tradicijska iz BiH "Sevdah Medley", "Moj dilbere" i "Zvijezda tjera mjeseca", tradicijska iz Srbije "Ajde Jano" te završno kolo iz Gotovčevog "Era s onoga svijeta". Koncertom je dirigirao maestro Gerald Wirth, predsjednik i umjetnički ravnatelj Bečkih dječaka, ujedno i osnivač austrijske El Sistema organizacije - Superara. Program je održan u okviru multietničkog glazbenog projekta pomirenja i kreiranja boljeg suživota, a na velikoj pozornici nastupili su Simfonijski orkestar mladih SO DO – El Sistema Hrvatska kao domaćin projekta, Kuća dobrih tonova - dječji zbor iz Srebrenice, Dječji operni zbor Zagreb, MAP (Music Art Project) El Sistema Srbija, Dječji zbor Čarobna nota iz Niša, Hor OŠ Sveti Sava iz Niša i Dječji zbor CKIM-a.
Koncert za koji se tražila karta više organizirao je Centar za kulturu i informacije Maksimir u suradnji sa udrugom SO DO – El Sistema Hrvatska, a program je realiziran u sklopu Festivala glazbe Zagreb 2018. Pod dojmom je bio i predsjednik udruge SO DO – El Sistema Hrvatska Ricardo Luque, a prezadovoljna je i voditeljica SO DO centra Istra Aida Dražić.
Ponosni, sretni i euforični
- To je za djecu, ali i za odrasle velika čast. Neki muzičari nemaju nikad priliku svirati pred tolikom publikom i takvim dirigentom kao što je Wirth, kaže Aida Dražić. Naglašava i da djeca nisu bila nervozna, prvo zato što ona drukčije shvaćaju taj nastup od odraslih, a dio repertoara koji su izveli su već dobro znala i uvježbala.
- Djeca su bila sretna i cool, kaže Aida Dražić i ističe: "Ovdje nema straha od greške. U orkestru su djeca različitih razina znanja, ali čak i oni koji su slabiji trude se biti bolji i jako brzo napreduju. Kada postoji ljubav prema glazbi, kada voliš ono što radiš, nije ti teško to uvježbati i savladati".
Na glazbenim kampovima, poput onog u Srebrenici gdje su bili ovog ljeta, se jako puno vježba, pa kada su tamo vježbali su i po 7 sati dnevno, ali tako su uče strpljenju. Pored toga, na koncertima kao što je ovaj ili na spomenutom kampu oni se druže i stječu nova prijateljstva.
Nakon zagrebačkog koncerta djeca su bila euforična i sretna, uživajući u tome što su napravila.
- Djeca trebaju biti ponosna na to što rade, jer to je velika stvar. Kao i uvijek kada je trebalo, dali su sve od sebe, svoj maksimum, zadovoljno priča Aida Dražić koja objašnjava da je 1500 ljudi u Lisinskom bilo na nogama. Želja joj da u SO DO orkestar Istra dođe još djece, budući da im treba novih članova, a zainteresirani se mogu javiti na mail [email protected]. (M. RADIĆ)