Maraština zapravo vuče talijansko porijeklo. S druge strane Jadrana poznata je kao malvasia bianca lunga i malvasia del chianti, a uzgaja se i u Grčkoj pod nazivom pavlos. Do sada sam kušao desetak jako dobrih maraština a neke dođu i na Vinistru te budu dio ocjenjivanja Svijeta malvazija
Cijela Dalmacija je vrlo veliko vinorodno područje koje ima različite terene i tla za uzgoj vinove loze, od gotovo kontinentalnih mikrolokacija u Dalmatinskoj zagori pa do suptropskih otočnih položaja s trostrukom insolacijom. Većina ljubitelja vina Dalmaciju doživljava kao domovinu crvenih sorti grožđa, no povijesno su i bijele sorte uvijek bile jako zastupljene. Sorta grožđa maraština je relativno nepoznata široj javnosti, ali je zapravo dugi niz godina bila vrlo česta sorta grožđa u vinogradima diljem Dalmacije. Maraština je svoju popularnost povijesno dijelila sa sortama debit, pošip i grk. Zadnjih 15-ak godina pošip je najviše napredovao jer se od male otočne sorte proširio na veliki dio Dalmacije. Maraština zapravo vuče talijansko porijeklo, s druge strane Jadrana poznata je kao malvasia bianca lunga i malvasia del chianti, a uzgaja se i u Grčkoj pod nazivom pavlos. Talijani je doživljavaju kao toskansku sortu te su je nekad stavljali u malom omjeru čak i u čuveno crveno vino chianti u omjeru od oko pet posto.
Rukatac
U Hrvatskoj je maraština najčešći naziv za ovu sortu grožđa, negdje je poznata i kao rukatac, a davno je bila vrlo popularna na otoku Cresu kao krizol, ali je tamo gotovo nestala nakon filoksere. Do sada sam kušao desetak jako dobrih maraština a neke čak dođu i na Vinistru te budu dio ocjenjivanja ?Svijet malvazija?. Na nedavno održanom prvenstvu Dalmacije za sommeliere u zadarskom hotelu Iadera kušao sam jako zanimljivu maraštinu male zadarske garage vinarije Fiolić. Obitelj Fiolić se sramežljivo, s malim količinama proizvodnje vina počela baviti još 2006. godine da bi za deset godina, 2016. pokrenuli pravu vinariju i danas na tržište plasiraju preko 30.000 butelja vina podijeljenih u sedam etiketa. Volio bih istaknuti i jedan neobičan bijeli cuv?e koji rade miješanjem maraštine i malvazije istarske, koju Fiolić kupuje u okolici Oprtlja. Fiolići kao mlada vinarija još nemaju vlastitih nasada nego je sve grožđe iz kontroliranog otkupa. Osim proizvodnje vina rade i jako dobar liker od autohtone višnje maraške za koji su dobili brojna priznanja.
Benkovački vinogradi
Danas bih s Vama podijelio moje viđenje jako zanimljive Fiolićevemaraštine iz berbe 2017., za koju je grožđe raslo na položaju Vukšić i Stankovci u blizini Benkovca, a tlo je većinom pjeskulja što je mješavina pjeskovitog tla i karbonatnog pijeska, a zasađeno je četiri hektara maraštine.
Berba je bila krajem rujna te je nakon toga odrađena maceracija od 24 sata da bi kasnije vino odležavalo 12 mjeseci u novim bačvama različite zapremine od akacije. Na vlastitim kvascima je miješano po sistemu batonage još tri mjeseca te je još šest mjeseci pred puštanje na tržište provelo u boci. Vino krasi lijepa živahna slamnato žuta boja, kristalno je bistro i djelomično gusto. Vino se u čaši dosta brzo otvara, miris je fin i ugodan, a na prvo mirisanje dominira mi nota zreloga voća u kojem mi dominira zrela kruška pa zrela žuta jabuka, potom dolazi malo aromatičnog mediteranskog niskog raslinja koje raste po obali. Onda slijedi začinska nota s malo slatkastog cimeta pa malo cvijeta akacije i na kraju sasvim mala nota livadnog meda, dakle mogu zaključiti da jekompleksnost okusa bogata.
Vino je suho, djelomično toplo i djelomično mekano, a s druge strane je ipak samo djelomično svježe, dok su mu tanini prisutni u tragu. Vino je ukusno, lijepo se pije, krasi ga srednje tijelo,
djelomično je uravnoteženo, intenzivnost okusa mu je izražena, a trajnost okusa jako dobra, dok se na aftertasteu javljaju zrele dunje, te mogu zaključiti da je vino harmonično i da u dobrim uvjetima čuvanja može poživjeti još koju godinu, a enogastronomski izvrsna je pratnja škarpini al forno s krumpirima i mediteranskim biljem te malo kapara.
Ime vina: Maraština
Godina berbe: 2017.
Proizvođač: Vina Fiolić
Lokacija: Zadar / sjeverna Dalmacija
Temperatura serviranja: 10-12 ?C
Gastro preporuka: Škarpina al forno.
Ocjena: 9,1/10
Čaša: Bordeaux Vinum Riedel glass
Cijena (mpc): 80 kn (Cicibela Rovinj-na upit)