D. Mladenovich
Ovo je široka staza, ugodna za pješačenja, na sunčanoj strani planine i rekao bih za pješačenje potpuno bezopasna. Duljina staze je 6,5 kilometara, a predviđeno vrijeme obilaska je tri sata
Šetnja prirodom nikom ne bi trebala škoditi i širiti zarazu ako nije u grupi. Dapače! Barem ako šetate u krugu obitelji i s onima s kojima svakodnevno provodite vrijeme. Dakle - izađite vani. Svaki dan ima 1.440 minuta. Izdvojite jedan od dana barem par sati za sebe i svoje najbliže i izađite u prirodu. Vratit će vam se pozitivna energija, dobro raspoloženje, energičnost, emotivna stabilnost, snaga i motivacija. Dakle hodanje s uživanjem. Sve je u vama.
Pa prošećimo zajedno stazom na padinama Učke, u podnožju Vojaka, bez strmih i teških staza. Prošećite ovih nekoliko kilometara laganom, zanimljivom, svima primjerenom pa uz to još i art stazom. Jednostavno nazvanom Učka Land art. Ovo je široka staza, ugodna za pješačenja, na sunčanoj strani planine i rekao bih za pješačenje potpuno bezopasna. Duljina staze je 6,5 kilometara, a predviđeno vrijeme obilaska je tri sata.
Autom do Poklona
A da bi doživjeli to malo neobično putovanje potrebno je autom dovesti se na Poklon, na cestovni prijelaz preko Učke. Neposredno prije nego stignete na mjesto odakle vam se pogled pruža na Rijeku i Kvarner postoji planinarski put koji vodi lijevo u šumu prema Lupoglavu, Planiku ili Koritima. Tu počinje i naša „Land art“ staza i čeka na vas. Ova zima bila je po mnogo čemu neuobičajena. Pa tako Ćićarija i Učka nisu doživjele snijeg koji bi ostao dulje od jednog dana. Dakle proljeće je i tu uranilo. Na ovoj stazi nećete naići na strme duge uzbrdice pa ni nizbrdice, primjerena je svakome. A usput nam priča i neku svoju priču.
Lagana za ugodnu šetnju prirodom, sa svojim umjetničkim instalacijama i pogledima prema Istri staza je kružna, ali s ponekim odvojkom koji će vas povesti u stranu, van glavnog puta. Ta skretanja su dio Land art staze i uglavnom ne traju dulje od pet minuta hoda. Vode do Vilinskog sela, velikog i malog vidikovca… Na mnogim mjestima možete stati, odmoriti se, marendati, igrati zabavne igre u prirodi, što god vam godi. Dani su već dugi.
Naići ćete na Land art točku Travnati vršak. Lijepo mjesto koje pruža hladovinu i poziva na odmor i užitak. Zamišljeno je za prvi kontakt s prirodom. U vapnenačkoj ploči oslikane su stope koje vas jednostavno zovu da se izujete i stanete na nju.
Na Vilinskom sijelu iz zemlje izviruje sedam kamena postavljena u krug. Prema predaji i legendama na takvim se mjestima okupljaju vile.
Ljubavni kamen je stijena u obliku srca, sastavljena od dva kamena koji se naslanjaju jedan na drugi, a simboliziraju ljubav, prijateljstvo i međusobno uvažavanje, a poruka ove oslikane stijene je ljubav i zajedništvo čovjeka i prirode, a obližnja livada s lokvom zgodno je mjesto za romantične piknike.
Land art točke Otisci dlanova i Geoglifi ovaca nose poruku pozitivnog utjecaja čovjeka na prirodu i njenu bio raznolikost. Pašnjaci na Učki nisu nastali prirodno već djelovanjem čovjeka, krčenjem šuma i ispašom ovaca. Kroz vrijeme se ustalio novi ekosistem s livadnim biljkama i životinjama. Geoglifi ovaca na simboličan način vraćaju stada na ove pašnjake te aludiraju na autohtonu vrstu ovce pramenke.
Crveno stablo
Land art Crveno stablo je suho, u crvenu boju obojano stablo usred travnjaka Sapaćice. Plijeni pažnjom i jedina je točka na stazi koja nam daje pouku o negativnom čovjekovom utjecaju na prirodu. Na tom mjestu susreću se trase plinovoda i dalekovoda, vidi se vrh Učke sa svojim odašiljačima i radarima, u blizini je cesta, a točno ispod tog dijela staze prolazi tunel kroz Učku.
Otkrivat ćemo i slijediti kamene zupce, labirint, slikarije na litici Stražice, kameno igralište, spiralni geoglif, kamenu šumu, mahovinu, dva monolita s motivom spirale, oslikane cjepanice stražarice.
I da ne duljim. Svakako prošećite. Ponesite užinu, napitke, prostirke. Uživajte u prirodi jer pri povratku na Poklon za gastronomsku ponudu ovaj puta bit ćete uskraćeni.
Šumska kupka
Znanstveno je dokazano da priroda dobro djeluje na mentalno i tjelesno zdravlje. Japanci kroz svoju dugu povijest i tradiciju prakticiraju tzv. šumsku kupku (shirin-yoku). A taj tretman već desetljećima potiče i japanska vlada.
"Čovjek je evolucijski 99,9 posto vremena proveo u prirodnom okruženju. Naše fiziološke funkcije su prilagođene toj situaciji. Budući da se čovječanstvo razvilo u prirodi, naša se tijela u njoj najbolje osjećaju," poručuje u jednom od svojih tekstova dr. Yoshifumi Miyazak.