ZAGREB

Zbog velikog interesa produžena izložba Nedeljka Dragića

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Zbog velikog interesa do 25. ožujka produženo je trajanje izložbe "Nedeljko Dragić: Dizajn i ilustracija" 1969. - 1991." u HDD galeriji, koja prvi put na jednom mjestu okuplja najvažnije radove istaknutog hrvatskog filmskog i likovnog umjetnika u području grafičkog dizajna i ilustracije.

HDD na toj izložbi ponajprije predstavlja Dragićeve plakate za kazalište i različite kulturne i turističke manifestacije i institucije, naslovnice knjiga, iznimno uspješne i popularne maskote, oblikovanje časopisa, reklamne filmove za domaće i strane naručitelje.

Po riječima kustosa izložbe Marka Goluba, Dragić je istaknuta umjetnička figura u našoj sredini, prije svega kao autor niza internacionalno višestruko nagrađivanih animiranih filmova, no njegov rad u kontekstu grafičkog dizajna ostao je pomalo u sjeni drugih, prije svega filmskih uspjeha. 

"To je gotovo pa uobičajen slučaj s mnogim polivalentnim autorima poput Dragića, te je u neku ruku blizak situacijama koje smo imali priređujući posljednjih godina izložbe dizajna Gorana Trbuljaka, Sanje Iveković ili Dalibora Martinisa, gdje je također u neku ruku trebalo pokazivati kako dizajn za njih nije bio samo usputna fusnota, nego ozbiljna i kontinuirana profesionalna aktivnost čiji trag nije bio nezapažen", ustvrdio je u predgovoru.

Među nekim od njegovih najzapaženijih radova na području grafičkog dizajna su Zagi, službena maskota Univerzijade održane u Zagrebu 1987. te Vučko Zimskih Olimpijskih igara u Sarajevu iz 1984. godine, ostvarena u Dragićevoj crtačkoj interpretaciji dizajna Jože Trobeca.

Tu su i likovi s kutije žvakaćih guma Tin i Tina iz osamdesetih godina, biblioteka "Vjeverica" (Lažeš, Melita i Strašni kauboj Ivana Kušana, Mama, volim te i Tata, ti si lud Williama Saroyana), te niz animiranih reklamnim filmova koje je kontinuirano radio od 1964. do 2000-ih godina

Dizajnirao je i brojne plakate za Satiričko kazalište Jazavac i Komediju, bio je i likovni urednik najdugovječnijeg filmskog časopisa u Hrvatskoj, Filmska kultura, autor niza turističkih plakata Zagreba.

Radioi je za mnoge kulturne, filmske i turističke manifestacije, poput Međunarodnog festivala kratkometražnog filma u Oberhausenu (1984.) i Filmskog festivala u Sydneyu (1973.), špice za televizijske emisije (Nedjeljno popodne, 3,2,1 kreni) i filmske festivale (Pulski filmski festival).

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter