Prošlogodišnji pobjednik - Goran Škofić "Na plaži"
Izložba će okupiti radove sljedećih umjetnika: Marije Ančić, Željke Blakšić AKA Gite Blak, Bena Caina, Jasmine Cibic, Nemanje Cvijanovića, Karle Čurčinski, Matije Debeljuha, Igora Eškinje, Fokus Grupe, Martine Grlić, Igora Grubića, Tine Gverović, Siniše Ilića, Pauline Jazvić, Jelene Jureša, Petra Katavića, Kristine Marić, Ines Matijević, Damira Očka, Petre Orbanić, Jelene Petric, Renate Poljak, Viktora Popovića, Jasenka Rasola, Lale Raščić, Davora Sanvincentija, Marka Tadića, Nore Turato, Katarine Zdjelar
Otvorenje 54. zagrebačkog salona "Bez anestezije", prema koncepciji pulske povjesničarke umjetnosti sa zagrebačkom adresom Branke Benčić i Tevža Logara održat će se u utorak, 26. ožujka, u 19 sati u Domu hrvatskih likovnih umjetnika u Zagrebu
Izložba kao globalna ideja
- Prijedlog kustoske koncepcije 54. zagrebačkog salona polazi od nekoliko pretpostavki i interesa, koje pokušava okupiti u okviru izložbe koja se formira kao postojeći i prepoznatljiv zadani format salona, s namjerom da predstavi recentnu umjetničku produkciju i razmotri kontekste unutar kojih umjetnici djeluju. Razmatrajući pozadinu i perspektive Zagrebačkog salona kustoski prijedlog formira se kaleidoskopski, kao refleksija mnogostrukih perspektiva i pozicija. S jedne strane, s dvadesetogodišnjim odmakom, prisjećamo se salona "City scapes" (1998) kustosa Igora Zabela, na kojeg računa ova izložba, promišljajući kontinuitete i diskontinuitete, mogućnosti i perspektive, ispunjene i neispunjene potencijale i težnje, kustoske prakse i institucionalnu povijest izložbe. U svjetlu razmišljanja Igora Zabela o izložbi kao strategiji, izložba je globalna ideja, značajan niz procedura i pristupa kako bi se osiguralo da pravi gledatelj vidi umjetnički rad na pravi način. Govoreći o tome i izložbeni projekt "Bez anestezije", koji se u svojoj unutarnjoj logici ne bavi općim problemima izlaganja, već promišlja relacije koje se stvaraju između umjetničkog djela, institucija i publike, ističe se u kustoskoj koncepciji koja će na izložbi okupiti radove sljedećih umjetnika: Marije Ančić, Željke Blakšić AKA Gite Blak, Bena Caina, Jasmine Cibic, Nemanje Cvijanovića, Karle Čurčinski, Matije Debeljuha, Igora Eškinje, Fokus Grupe, Martine Grlić, Igora Grubića, Tine Gverović, Siniše Ilića, Pauline Jazvić, Jelene Jureša, Petra Katavića, Kristine Marić, Ines Matijević, Damira Očka, Petre Orbanić, Jelene Petric, Renate Poljak, Viktora Popovića, Jasenka Rasola, Lale Raščić, Davora Sanvincentija, Marka Tadića, Nore Turato, Katarine Zdjelar.
Generacijski projekt
- Formalno se izložba razvija s jedne strane kao generacijski projekt, okuplja radove mahom hrvatskih umjetnika koje pozicionira u dijalog s generacijski bliskim umjetnicima iz kulturnog prostora bivše SFRJ, te međunarodnog konteksta, pronalazeći, labave ili udaljene veze i odnose. Salon tako reflektira tradiciju Zagreba kao mjesta koje je od 60-ih godina bilo upisano u međunarodni kontekst, kao mjesto susreta umjetnika, kritičara, institucija. To je ideja koja je danas upisana u praksama kustosa. Izložba teži istražiti i okupiti umjetničke prakse koje su usmjerene na mogućnosti, prekide, transformacije, neuspjehe i nesigurnosti u relaciji sa suvremenim kulturnim praksama u društvenom i institucionalnom kontekstu, ističu uz ostalo Branka Benčić i Tevž Logar.
U okviru 54. zagrebačkog salona u galeriji Proširenih medija (PM) bit će otvorena Izložba nagrađenih autora 51. zagrebačkog salona: Goran Škofić i Vlasta Žanić – "S druge strane". Prema odluci Odbora za dodjelu nagrade Goranu Škofiću, za rad "Na plaži" i Vlasti Žanić, za rad "Pravo glasa", dodijeljene su dvije jednakovrijedne Grand Prix nagrade 51. zagrebačkog salona.