KREŠIMIR FRANIĆ

Upravo je objavio knjigu "Suvišna dijagnoza": Romantično romansirana priča

| Autor: Vanesa BEGIĆ
Suvišna dijagnoza

Suvišna dijagnoza


Vidljivo je da autor piše s velikom lakoćom, te da u biti (re)konstruira, iako putem fikcije, povijest zdravstva jednoga grada, a što će posebno zanimljivo biti za starije čitatelje, koji će tu možda pronaći neke poznate elemente i momente

Poznati pulski urolog Krešimir Franić netom je objavio novu knjigu, drugu u kratkom vremenu naslovljenu "Suvišna dijagnoza". Unatoč naslovu, nije riječ o stručnoj knjizi, već o djelu gdje je putem romansirane priče predstavljen život i rad u jednoj bolnici, a time se na neki način i (re)konstruira segment povijesti jednoga grada.

Svaka sličnost - slučajna

Nije to kronološka priča ili (pri)povijest o zdravstvu jednoga grada - pomislimo pri tome na Pulu, što se indirektno dade naslutiti slijedeći tijek radnje, već je priča inspirirana, kako je autor naglasio, istinitim događajima gdje je svaka sličnost sa stvarnim osobama slučajna.

Nije to niti homodijegetska naracija gdje se između pisca, autora i pripovjedača može staviti znak jednakosti, a niti nema glavnog lika - tu je čitav niz protagonista, medicinara čije nam uspjehe, a i ne samo, već život i rad pripovjedač pripovijeda.

"Autorov jezik zavrjeđuje riječ-dvije, jer Franić lako i uvjerljivo izbjegava hladni akademski jezik (kakav se zacijelo očekuje od akademskog građanina), i slobodno slaže riječi i rečenice kolokvijalnog govora, kombinirajući medicinski argo i pulski sleng onoga doba, koji je hrvatski, dakako, ali 'kontaminiran' podrobnostima iz ostala tri 'bratska' jezika: bosanskog, crnogorskog, srpskog, kao i čakavskog te istrovenetskog dijalekta. A to, smatram, daje ovoj dijagnozi uvjerljivu ambijentalnu aromu i čvrsto literarnu 'dodanu vrijednost', napisao je Milan Rakovac u predgovoru.

Iznimno uvjerljivo

Zanimljiv je taj jezični spoj, koji je svojstven za Pulu i njezinu multikulturalnost i višejezičnost.

Vidljivo je da autor piše s velikom lakoćom, te da u biti (re)konstruira, iako putem fikcije, povijest zdravstva jednoga grada, a što će posebno zanimljivo biti za starije čitatelje, koji će tu možda pronaći neke poznate elemente i momente.

Vrlo uvjerljivi opisi

Puno likova, događaja i medicinskih postignuća iz vremena kada nije bilo toliko tehničkih mogućnosti kao danas, opisano je vrlo uvjerljivo, na trenutke gotovo filmično, poput u onim poznatim tv-serijama o zdravstvenim radnicima.

Indirektno je prikazan i način življenja iz jednoga prošlog doba - bez tolikih analiza, prije je to navođenje činjenica i pozicioniranje radnje unutar jednog konteksta.

"Ono što je najvažnije, držim, jest to da je posrijedi laka spisateljska ruka, koja nije nordijski nemilosrdna, nego mediteransko-mitteleuropski dobrostiva te njene žlepe manje bole, a milovanja prisnije naliježu", naveo je Rakovac.

Knjiga je objavljena pri izdavačkoj kući Jesenski i Turk, urednici su Milan Rakovac i Petar Bujas, fotografije potpisuje svestrani umjetnik Mario Rosanda Ros, a bit će u prodaji na pulskom Sa(n)jam knjige u Istri od 4. do 13. lipnja, gdje će biti u prodaji i autorova prethodna knjiga "Klarin svijet", gdje piše o povijesti svojih predaka iz Dubrovačkog primorja.

Krešimir Franić je, osim što je radni vijek proveo radeći kao liječnik, objavio nekoliko stručnih radova, stručnu knjigu priručnik za urološke pacijente te knjigu "Jugoatlantikom po Atlantiku.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter