(Hina/EPA)
Međunarodna putujuća izložba “Identity on the Line - Ugroženi identiteti”, svečano je u srijedu otvorena u Etnografskom muzeju u Pazinu u nazočnosti brojnih uzvanika, među kojima je bio i veleposlanik Kraljevine Norveške Haakon Blankeborg.
Koautorica i djelatnica na projektu Lidija Nikočević rekla je da je to projekt suradnje šest kulturno- povijesnih muzeja i jednog sveučilišta, koji zajedno rade na istraživanju dugoročnih posljedica različitih migracijskih procesa, prisilnih ili dobrovoljnih, tijekom zadnjih 100 godina u Europi.
Na projektu sudjeluju muzeji iz Norveške, Švedske, Danske, Poljske, Litve, Slovenije i Hrvatske, a sufinanciran je novcem iz EU programa Kreativna Europa.
"Počevši od sličnih pristupa i korištenjem istih metoda, svaki muzej će raditi na jednom važnom migracijskom procesu u svojoj zemlji prikupljajući i olakšavajući osjetljive narative na lokalnim izložbama i otkrivajući izazove kojima se prije nije bavilo“, kazala je Nikočević. Dodala je kako će glavni nalazi i zajednička obilježja projekta biti sažeti i dostupni kao zajednička putujuća izložba unutar Europe, digitalni paket za škole, dokumentarni film i drugo.
Svaki muzej u sklopu projekta priprema i lokalnu izložbu, a Etnografski muzej Istre usredotočuje se na potragu za korijenima i identitetima druge i treće generacije Istrana koji su migrirali nakon Drugoga svjetskog rata i nadalje.
Istarski župan Boris Miletić kazao je da 2019. godine, kada je projekt počeo, nitko nije mogao predvidjeti ili zamisliti da će se na europskom tlu dogoditi novi rat.
Kad govorimo o migracijama, definitivno je to konstanta u našoj regiji, često puta ekonomski motivirana. Međutim, kada danas gledamo majke s djecom kako napuštaju Ukrajinu zbog rata, onda se svi skupa moramo zamisliti je li nas povijest kao učiteljica života, nešto i doista naučila. Izgleda da nije dovoljno, poručio je Miletić.
Miletić također smatra kako "treba znati poštivati svoju povijest, ali okrenuti se sadašnjosti i budućnosti".