SISAK

Sisak - online predstavljena knjiga "Abeceda Željezare"

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


"Abeceda Željezare", knjiga u izdanju sisačke Gradske galerije Striegl, predstavljena je u utorak online uz sudjelovanje velikog broja suradnika.  

 Tema knjige je veza industrije i umjetnosti, odnosno postsocijalističke transformacije industrijskog Siska, i svojevrsni je homage sisačkom likovnom umjetniku Marijanu Crtaliću, koji je tome posvetio veliki dio svog stvaralaštva.

 Kao začetnik i organizator Festivala Željezara, okupio je veći broj istomišljenika i svratio pozornost na postindustrijsku baštinu, kako industrijskih pogona, tako u susjednog radničkog naselja.

 Knjiga se temelji na umjetničkoj praksi Rene Rädle i Vladana Jeremić, iz Beograda, koji su, uz ostalo, instalacije i intervencije u javnom prostoru 2015. godine istraživali i u Sisku. Naime, u radničkom naselju Željezare ostao je veliki broj metalnih skulptura, koje su u suradnji s radnicima 70-ih i 80-ih godina stvarali vodeći skulptori bivše države, ali i umjetničkih slika, radova brojnih slikara, sudionika Likovne kolonije Željezare.

 Tijekom online razgovora, kojeg je vodila urednica izdanja Alma Trauber, o knjizi su govorili autori tekstualnih i vizualnih priloga, profesorica zagrebačkog Filozofskog fakulteta, antropologinja Sanja Potkonjak, Rena Rädle i Vladan Jeremić, recezentica Ana Dević, te dizajneri knjige Sven Sorić i Tajana Čeko. 

 'Abeceda Željezare' kroz interdisciplinarni i studiozan pristup iz perspektiva umjetničkih i kustoskih strategija i kritičke antropologije kreativno sučeljava istraživanja nasljeđa jugoslavenskog socijalizma u relaciji prema temama rada, (de)industrijalizacije, kulturnih politika i emancipatorskih projekata u kojima se prelama umjetničko, edukativno i političko, rekla je Ana Dević.

 Publikacija donosi i prvi prijevod teksta sovjetskog avangardnog pisca Sergeja Tretyakova "Biografija stvari" čime raspravu o ovoj temi jasno situira u samu srž revolucionarnih horizonata koji zazivaju transformativne umjetničke metode.

 Doprinos razradi navedenih tema ostvaren je i kroz seriju umjetničkih kolaža Rene Rädle i Vladana Jeremića otisnutih u knjizi koje ne dokumentiraju ranija zbivanja, nego u mediju knjige nastavljaju procese umjetničkog istraživanja i poetskog agitiranja.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter