Arhiva G. I.
Umjetničko stvaralaštvo može biti pokrenuto bijesom, ljutnjom, buntom, tugom, srećom… ali to su sve od reda osjećaji koji proizlaze iz ljubavi ili nedostatka ljubavi, ističe Iva Gašparić, muzejska pedagoginja Muzeja suvremene umjetnosti Istre * Za online izložbu MSUI-a pristiglo je 30 radova učenika pulskih osnovnih škola Stoja i Šijana
Svake se godine u organizaciji Hrvatskog muzejskog društva, točnije njegove Sekcije za muzejsku pedagogiju i kulturnu akciju, organizira edukativna muzejska akcija sa zadanom temom, dok pedagoški odjeli muzeja diljem Hrvatske oblikuju inicijalnu temu u skladu sa svojim posebnostima i sadržajima koje po vokaciji nude posjetiteljima.
Pedagoški odjel Muzeja suvremene umjetnosti Istre uključio se ovaj put online izložbom u recentnu 25. edukativnu muzejsku akciju, predstavivši svoj program pod nazivom "Šaljem ti poruku ljubavi". Ovaj put virtualnim se posjetiteljima dala prilika i 'zadatak' da se pobliže upoznaju s izlošcima stalnog postava MSUI kroz seriju dnevnih objava na Facebook stranici MSUI-a.
Posjetitelji su potom poslali poruke ljubavi koje su u mediju fotografije, crteža, video i gif formata poslali na mail adresu muzeja, koji ih je potom u formatu online izložbe predstavio na muzejskoj Facebook stranici i Instagram profilu.
Pristiglo je 30 radova učenika OŠ Stoja i OŠ Šijana iz Pule (od 5. do 8. razreda), realiziranih u suradnji s profesoricom 'likovne kulture' u te dvije škole Nadom Žunec, koja je program MSUI-a ponudila svojim učenicima kao dodatni nastavni sadržaj, dok su četiri rada djeca samostalno poslala.
Zahvaljujući se profesorici Nadi Žunec na angažmanu, muzejska pedagoginja MSUI-a Iva Gašparić pojašnjava da su u odabiru teme izdvojili ljubav kao najplemenitiji i najjači osjećaj. Voljeti se, veli, može puno toga, a ljubav se uvijek na neki način objavljuje. Iskazuje se djelima, riječima, znakovima, pismom, otiskom, dodirom. Ljubav je u velikom dijelu prisutna u virtualnom prostoru. Je li istinita i iskrena, to ne možemo sa sigurnošću znati jer se u vrijeme društvenih mreža uvelike koristimo "emotikonima", malim digitalnim znakovima kojima pojačavamo našu (virtualnu) komunikaciju, naglašavamo naše osjećaje, a ponekad oni zamjenjuju i neke riječi.
- Najjači i najčišći osjećaj koji pokreće sve, pa i sam život je ljubav, zar ne? Umjetnost bi, kao i ljubav, trebala biti autentična, hrabra i istinita, iskrena. Umjetničko stvaralaštvo može biti pokrenuto bilo kojim osjećajem: bijesom, ljutnjom, buntom, tugom, srećom… ali to su na kraju sve od reda osjećaji koji proizlaze iz ljubavi ili nedostatka ljubavi. Suvremena umjetnička djela trude se biti autentična, hrabra i istinita. Potaknuta osjećajem odašilju neku poruku i tako, direktno ili indirektno, komuniciraju s nama tražeći ujedno naš angažman. Dakle, interaktivna su, nose poruku, a pokreće ih osjećaj, ističe Iva Gašparić. Voli se ljude, zavičaj, predmete, umjetnost, a ljubav se uvijek želi na neki način objaviti. Iskazujemo je djelima, riječima, znakovima, pismom, otiskom, dodirom.
- Našli smo se u vremenu kada smo uglavnom bili zatvoreni u svoje domove, odvojeni od svojih prijatelja, aktivnosti i dotadašnjih navika. Muzeji su, kao i vaši domovi, knjižnice ili restorani, privremeno zatvorili svoja vrata. Naši su izlošci upravo, kao i vi, bili u karanteni. Sami, zatvoreni, bez posjetitelja. Ono što je sigurno bilo potrebno u tom trenutku bila je poruka ljubavi, nastavlja muzejska pedagoginja MSUI-a.
Kako se ta priča uklapa u Muzej? Posjetitelji u komunikaciji sa Muzejom i njegovim izlošcima stvaraju odnos sa svojom baštinom, sa svojim naslijeđem, sa 'svojim' umjetnicima i u tom odnosu se međusobno prenose informacije, osjećaji, između kojih i onaj najvažniji - ljubav.
Program će se, ukoliko prilike budu dozvoljavale, uz ovo virtualno izdanje održati naknadno u prostorima Muzeja, o čemu će vodstvo Muzeja suvremene umjetnosti Istre pravovremeno obavijestiti javnost.