RIJEKA

Predstavljena aplikacija za istraživanje antičke baštine u Hrvatskoj i Sloveniji

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Mobilna aplikacija Claustra Alpium Iuliarum, predstavljena u petak u Rijeci, omogućit će korisnicima lakše pronalaženje i upoznavanje objekata kasnoantičkog obrambenog kompleksa u Hrvatskoj i Sloveniji s ciljem produljenja turističke sezone.

Aplikacijom je obuhvaćeno 20 lokacija u Hrvatskoj i Sloveniji. U Hrvatskoj to su antičko vojno zapovjedništvo Principij u Rijeci, Solin iznad Kostrene, ostatci bedema kod Jelenja, Studene, Prezida i Pasjaka. Korisnicima je na raspolaganju interaktivna karta, 3D rekonstrukcije arheoloških struktura, fotografije i snimke arheoloških istraživanja i nalazišta. Obuhvaćen je i opis životinjskog i biljnog svijeta tog područja, rečeno je na predstavljanju aplikacije u Rijeci.

Aplikacija nudi itinerere s prijedlogom izleta, rute, duljine staza i stupnjeve težine. Djeluje i kao autovodič na pet jezika, te se njome mogu služiti i slijepe osobe. Dodatni elementi aplikacije su mogućnost snimanja selfie fotografija s odabranom temom, odnosno filterom iz povijesti Claustra, poput rimskog vojnika. Pružena je i mogućnost virtualnog sakupljanja bodova tijekom posjeta lokacijama i izvršavanja postavljenih izazova, čime se otključava dijelove opreme rimskog vojnika, a time se nastoji motivirati posjetitelje na obilazak svih lokacija.

 Claustra Alpium Iuliarum je sustav bedema, obrambenih kula i utvrđenja izgrađen u 4. stoljeću od Tarsatice, današnje Rijeke, preko planinskog zaleđa i Prezida, zapadne Slovenije do Julijskih Alpi. Sagrađen je i korišten od 3. do 5. stoljeća, kao obrana unutrašnjeg dijela Rimskog Carstva od upada barbara s istoka. 


Ostatci obrambenog kompleksa istraženi su u prvom prekograničnom hrvatsko-slovenskom projektu  Claustra. Nakon toga je uslijedio projekt Claustra+ kojim se ti objekti vrednuju i i predstavljaju kao turističke atrakcije, rekla je zamjenica primorsko-goranskog župana Marina Medarić. 

Projekt Claustra+ počeo je u kolovozu 2017. a traje do kraja siječnja ove godine. Sufinanciran je iz fondova EU s udjelom od 1,5 milijuna eura od ukupne vrijednosti projekta od 1,78 milijuna za Sloveniju i Hrvatsku, od čega na Hrvatsku otpada 260 tisuća eura. 

 Vodeći partner u projektu Claustra+ je slovenski Javni zavod za očuvanje kulturne baštine, a ostali partneri su Primorsko-goranska županija, Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja i Prirodoslovni muzej iz Rijeke, Turistička zajednica Kvarnera, Hrvatski restauratorski zavod te nekoliko slovenskih institucija.

 Cilj je pokazati gostima da mogu upoznati kulturnu baštinu ovog kraja i izvan glavne turističke sezone, rekla je Medarić.

 Za izradu mobilne aplikacije Claustra na natječaju je odabrana tvrtka Oxygen Tech.
 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter