Od kraja prošle godine u prizemlju Muzeja grada Rovinja postavljen je iznimna izložba pod nazivom "Štovanje - Predmeti pučke pobožnosti Rovinja", autorice Tajane Ujčić, kustosice muzeja koja je Rovinjcima od ranije poznata i kao suautorica (uz Katarinu Marić) projekta "Ostavština obitelji Huetterott" i izložbe o povijesti rovinjske bolnice.
Mediteranski i svjetski kontekst
Posljednje tri godine sustavno je radila na projektu "Štovanje", a kako sama ističe na taj su je projekt ponukale drvene kapele i drugi zanimljivi predmeti vezani za pučku pobožnost koji su se nalazili u Etnografskom i Povijesnom odjelu Muzeja, a za koje je zadužena.
- Osim što takve predmete ranije nisam viđala u drugim muzejima, presudni razlog da im posvetim zasluženu pažnju bila je njihova važnost za lokalni identitet, ali i širi mediteranski i svjetski kontekst, kaže kustosica Ujčić i dodaje da je znatan dio predmeta pučke pobožnosti prikupljao od šezdesetih godina prošlog stoljeća ondašnji ravnatelj Muzejske zbirke Rovinj odnosno Zavičajnog muzeja Rovinj, Antonio Pauletich. On ih je s rovinjskih ulica i iz napuštenih obiteljskih kuća pohranio u muzeju, a nisu bili predstavljani i izlagani zbog poznatih povijesnih okolnosti. To je i razlog zbog čega se mislilo da su mnogi predmeti zauvijek izgubljeni. Zbog toga je njihovo ponovno izlaganje izazvalo veliku sreću i posebne emocije.
- Nakon restauracije muzejske građe u muzejskim zbirkama, krenulo se u potragu za sličnim predmetima na rovinjskim ulicama, crkvama i u obiteljskom nasljeđu mnogih Rovinjaca. Prvo istraživanje odnosilo se na lokacije diljem grada na kojima su se nalazile, ili se još uvijek nalaze, drvene kapelice tzv. kapitalita. Evidentirano je preko trideset lokacija diljem grada i napravljena interaktivna karta. Zabilježen je i razlog postavljanja nekih od njih, kao primjerice onog rovinjske obitelji koje su posudile predmete i s nama podijelile sjećanja i na tome im svima zahvaljujem. Daljnje istraživanje odnosilo se na zavjetne darove u rovinjskim crkvama. U tom su mi poslu važnu podršku i povjerenje dali župnik Vilim Grbac i gvardijan samostana sv. Franje fra Smiljan Berišić.
Također, u tom mi je poslu velika pomoć bila gospođa Delia Quarantotto, koja me po rovinjskim ulicama vodila kao Beatrice Dantea kroz Raj. Na sličan su način u projekt uključene brojne rovinjske obitelji koje su posudile predmete i s nama podijelile sjećanja i na tome im svima zahvaljujem, kaže Tajana Ujčić.
Spominjući zavjetne darove po crkvama, Ujčić je posebice apostrofirala tri crkvice: Majku Božju od Milosti, Majku Božju od Zdravlja i Majku Božju od Polja. No, zavjetni darovi su se nalazili i u drugim crkvama u gradu i na teritoriju Rovinja, o čemu svjedoče i molitve zapisane olovkom na zidovima crkve Bezgrešnog začeća Djevice Marije (Končeta) koje je prije obnove dokumentirao Nello Grbac.
Zavjetni darovi pomoraca
Najviše je zavjetnih darova sačuvano u onoj Majke Božje od Milosti, među kojima se posebno ističu zavjetni darovi pomoraca.
- Oni su istovremeno svjedoci vjere i pomorske baštine Rovinja. Povezuju sva svjetska mora, države i luke. U jednom kadru pričaju o sužanjstvu, engleskim gusarima, nasukavanjima, potonućima, olujama…, događajima u Istanbulu, Hong Kongu. Irskoj, Japanu, na Tihom Oceanu, ali i olujama na Kvarneru i pred Rovinjom kod otoka Sv. Andrije. Osim zavjetnih darova pomoraca, u prošlosti su zidovi te crkve bili prepuni i drugih zavjetnih darova, srebrnih zavjetnih predmeta, zavjetnih slika, štaka, pušaka, brodskih užadi itd. Oltarna slika je bila ukrašena zlatnim nakitom, perlama, koraljima, ističe Tajana Ujčić.
Ona naglašava da su materijalno vrjedniji predmeti nakon Drugog svjetskog rata bili pohranjeni u Domu za starije "Domenico Pergolis" jer su časne sestre koje su radile u Domu bile i skrbnice crkvice Majke Božje od Milosti.
- Uprava narodnih dobara naredila je da se svi srebrni zavjetni darovi prodaju zlatarima i zubarima. Prikupljeno je tada oko 50 kilograma srebrnih votiva, većinom s prikazom srca. Postojao je Upisnik donatora koji je trenutno zagubljen, ističe Tajana Ujčić.
Iz te crkve posebno ističe i zavjetni kapitalito obitelji Lorenzetto iz 1909. koji prikazuje Blaženu Djevica od Ružarija iz svetišta u Adacollu u Republici Čile gdje je dio obitelji emigrirao i obogatio se, ali nikada nije zaboravila svoj rodni grad.
- I crkvica Majke Božja od Zdravlja je nekad bila puna zavjetnih darova (koji su s vremenom nestali), a na izložbi su punim sjajem zablistali oni donedavno pokriveni dubokim slojem prašine pronađeni "skriveni" na pjevalištu, kaže ona.
U crkvicu Majke Božje od polja Rovinjci su hodočastili u svibnju, ali i za sušnih vremena kada se molilo za kišu. Tada se oltarna pala s prikazom Bogorodice s Djetetom nosila u župnu crkvu Sv. Eufemije.
Izrada kataloga i poziv Rovinjcima
Izložba je podijeljena u nekoliko tematskih cjelina i posjetitelja vodi kroz grad i crkvice do obiteljske i osobne pobožnosti.
- Predmeti osobne pobožnosti svjedoci su duhovne svakodnevice i intime. Radi se o molitvenicima, krunicama, škapularima, medaljicama, predmetima kupljenih na hodočašćima. Posebno su zanimljive raznolike posudice za blagoslovljenu vodu (acquasantiere) koje su se držale do kreveta i svete sličice koje su se čuvale u molitvenicima ili ukrašavale i uokvirivale i tako postajala dostupne svim ukućanima. I one su se nasljeđivale i zbog toga imamo izložene veoma stare i raritetne primjerke, kaže Tajana Ujčić.
Posebna je cjelina posvećena hodočašćima na koja su odlazili Rovinjci i dakako zaštitnici Rovinja sv. Eufemiji. Izložen je i molitvenik "Giardino di Devozine"/"Vrt štovanja" koji je u 19. stoljeću tiskala rovinjska tiskara "Coana". Izložba završava svetim sličicama koje je tiskala spomenuta tiskara i tako najavljuje sljedeću izložbu koja će se baviti povijesti tiskarstva u Rovinju.
Trenutno se radi na objavljivanju kataloga izložbe gdje će, se osim izloženih predmeta, biti uvršteni i drugi predmeti, jer se nakon otvaranja izložbe javilo još Rovinjaca koji u obiteljskom nasljeđe imaju zanimljive predmete pučke pobožnosti.
- Ovo je prilika da još jednom pozovem sve Rovinjce da se uključe u projekt kako bi katalog bio što obuhvatniji, kaže Tajana Ujčić.
Izložba "Štovanje - Predmeti pučke pobožnosti Rovinja" može se razgledati do konca rujna ove godine. Tijekom njenog trajanja planirane su i mnoge popratne aktivnosti, osmišljen je i edukativni punkt, planiraju se gostovanja sličnih predmeta iz drugih muzeja, ali i izlaganje sličnih predmeta vezanih za druge religije. Jer kako je na kraju istaknula autorica - cilj je izložbe izložene predmete predstaviti kao spomenike vjere, ali i kao posvetu osjećajima prošlih generacija, čiji se osjetilni život nije mogao znatno razlikovati od našeg te ga svaki čovjek, bez obzira na vjerski identitet, može razumjeti i cijeniti.
Capitalito/kapitalito
- Capitalito/kapitalito je najčešće drvena kapelica u kojoj se nalazila posvetna slika ili kip. Ukrašeni su volanima i cvijećem, a na njima su se palile svijeće. U gradu su se nalazila na pročeljima kuća, pod voltama, u kortama, pod vanjskim nadvojima dimnjaka/ognjišta, nad ulaznim vratima. U kućama – najčešće na pašetu (sul paśeto) odnosno na podestima stubišta. Bile su i zavjetni darovi i zbog toga ih nalazimo u crkvama. Mnoge su obitelji prije odlaska iz Rovinja nakon 2. svjetskog rata svoja kućne kapelice nosile u crkve diljem Rovinja, objašnjava Tajana Ujčić. (Nina ORLOVIĆ RADIĆ, snimio Milivoj MIJOŠEK)