IVA FONOVIĆ U GALERIJI POOLA: OTVORENA IZLOŽBA "WHALE... LIFT, FILL, PLUMP"

Plastika nas pakira i daje privid savršenosti, a skriva otpad našeg uživanja

| Autor: Zoran ANGELESKI
Izložbu je otvorio Bojan Šumonja Snimio: N. LAZAREVIĆ

Izložbu je otvorio Bojan Šumonja Snimio: N. LAZAREVIĆ


Plastična ambalaža navela me da istražim odnose između ljepote, antropocentrizma i svijesti u društvu i politici koje podržavaju konzumerizam, pojašnjava autorica

Pulska kiparica Iva Fonović od preksinoć se u Galeriji Poola u sklopu svoje samostalne izložbe "Whale... lift, fill, plump", predstavlja sa svoja četiri dojmljiva rada.

U ime domaćina, Bojan Šumonja kazao je da autorica u svom radu problematizira četiri različita konteksta, od kojih je prvi antropocentrizam, ideologiju po kojoj čovjek kao najdragocjenije biće na planeti ima pravo tretirati prirodu i sve oko njega na način kako njemu odgovara i kako mu je korisno.

- Tu je i estetska dimenzija, zatim etička te politička dimenzija s kritikom konzumerističkog principa. U svom radu Iva barata materijalom koji je ambalaža. Plastika kao nadomjestak ljudske nesavršenosti, poput umetaka za grude i usne. Ivina umjetnost gleda u budućnost, kazao je Bojan Šumonja.

- Bojan, čiji rad jako cijenim, prepoznao je moju ideju i želio je to predstaviti vama. Zato sam mu jako zahvalna kazala je Iva Fonović.

Pojašnjavajući da je u nedostatku pravog studija za rad i balansiranju između majčinstva i umjetničkog izričaja, autorica kaže da je prigrlila novu materiju koja joj omogućava rad neovisno o prostoru i omogućuje lakše manipuliranje vremenom.

- Ta materija navela me da istražim odnose između ljepote, antropocentrizma i svijesti u društvu i politici koje podržavaju konzumerizam i svojevrsna je auto refleksija. Plastična ambalaža pakira nas odajući privid savršenosti, a istovremeno skrivajući od nas otpad, ružne posljedice našeg uživanja. U radu "Lift, fill, plump" koristim rječnik estetske kirurgije, asocijativno svaku riječ simbolički kroz materiju komponiram u rad, svodeći suvremeni pojam ljepote na trash. Instalaciji "Whale" i radu "Tortoise yourself" zajedničko polazište je sintetička realnost i poziv na autorefleksiju promjenom perspektive. Skulpture više ne definiram na klasičan način, u objektima i instalacijama koje nastaju, naglasak stavljam na prostor. Struktura je poništena, a mogućnost variranja materijom i bojom je velika, pojašnjava autorica, koja se, nakon što je 2010. stekla MA iz kiparstva na zagrebačkoj Akademiji likovnih umjetnosti, zaposlila u pulskoj Školi primijenjenih umjetnosti i dizajna u kojoj predaje stručne predmete.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter