Izložba

NARODNI MUZEJ LABIN Labin i Sisak povezuje bogata industrijska baština, ugljen i nafta

| Autor: Branko BIOČIĆ

Izložba je realizirana u suradnji s Gradskim muzejom Sisak i Foto galerijom "Siscia Obscura" iz Siska. Na njoj je industrijska baština Siska prezentirana kroz povijesni i tematski pregled, autora dr. sc. Vlatka Čakširana, ravnatelja Gradskog muzeja Sisak, te kroz fotografije četiri hrvatska fotografa, Stanka Abadžića, Damira Matijevića, Janka Belaja i Miroslava Arbutine

 

Izložbom pod nazivom "Industrijska baština Siska – prošlost i sadašnjost" koju je u Narodnom muzeju Labina otvorio zamjenik labinskog gradonačelnika Zoran Rajković, počelo je ovogodišnje obilježavanje Dana Grada Labina. Voditelj labinskog Narodnog muzeja Vedran Kos istaknuo je kako Labin i Sisak povezuje bogata industrijska baština, ugljen i nafta.

Valorizacija industrijske prošlosti

- Tisuće radnika radilo je u labinskim rudnicima i u željezari i rafineriji Sisak, a danas oba grada rade na valoriziranju svoje bogate industrijske prošlosti. I baštine. Nadam se da ćemo mi iduće godine u Sisku predstaviti svoju industrijsku prošlost i nastaviti sa suradnjom, rekao je Vedran Kos.

Izložba je otvorena u suradnji s Gradskim muzejom Sisak i Foto galerijom "Siscia Obscura" iz Siska. Na njoj je industrijska baština prezentirana kroz povijesni i tematski pregled, autora dr. sc. Vlatka Čakširana, ravnatelja Gradskog muzeja Sisak, te kroz fotografije četiri hrvatska fotografa, Stanka Abadžića, Damira Matijevića, Janka Belaja i Miroslava Arbutine. Ovi vrhunski fotografi od kojih je svaki do sada ostvario svoj osobni stil fotografiranja stavljeni su u jedno sasvim novo okruženje, njima nepoznato, u kojem su primijenili svoj prepoznatljiv fotografski rukopis. Tako da su se sa street fotografije, aktova, reklamne i dokumentarne fotografije koje oni rade, odjednom prebacili u tamne prostore hala, među kaose linije, uske prostore.

- Zajednička izložba spaja bogati povijesni kontekst razvoja industrije i grada Siska te njegove industrijske baštine s umjetničkim pristupom koji konstatira postojeće stanje koje nije bajno. Najstariji pogoni su iz polovice 19. stoljeća, i kako se grad intenzivno razvijao kroz 20. stoljeće tako je dobivao sve više raznih industrijskih objekata. Sisak je danas još uvijek prepoznat kao industrijski grad, ali je nažalost tijekom procesa privatizacije i Domovinskog rata veliki dio te industrijske proizvodnje uništen. Ostali su tek ostaci, ali ja vjerujem da se oni još uvijek mogu kvalitetno iskoristiti u prezentaciji grada Siska kao grada bogate industrijske baštine. Radimo na tome da tu baštinu brendiramo, pa mi već u Sisku imamo cijeli niz događanja. Također jedan objekt industrijske baštine nazvan Holandska kuća obnovljen je sredstvima Europske unije i grada Siska u iznosu od 28 milijuna kuna. Na taj se način javnost nastoji senzibilizirati za tu problematiku te potaknuti na razmišljanje o mogućnostima iskorištavanja industrijske baštine kao mogućeg generatora razvoja grada Siska. Ujedno, to može biti primjer drugim sredinama kako se može potaknuti rasprava o navedenoj problematici. Izložba je do sada gostovala u Osijeku, Karlovcu, Rijeci i Bruxellesu, rekao je ravnatelj Gradskog muzeja Sisak Vlatko Čakširan.

Tehnika "Van Dyck"

Na otvaranju izložbe, fotograf i voditelj Centra za stare fotografske tehnike Miroslav Arbutina – Arbe predstavio je stare fotografske tehnike "Van Dyck" koja je korištena i za fotografiranje industrijske baštine Siska.     

- Budući da sam prije osam godina krenuo sa starim fotografskim procesima koji su stari više od sto godina predstavio sam ovdje tehniku koja se zove Van Dyck, po poznatom slikaru koji je radio u smeđoj nijansi koja je patentirana negdje 1890. godine, rekao je Arbutina koji je pred gledateljima u toj tehnici izradio fotografiju labinskog muzeja.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter