U Augustovom hramu se predstavio kolumbijski umjetnik s londonskom adresom Oscar Murillo. Posjetitelje su na trijemu hrama na pulskom Forumu dočekala velika crna platna kao dio izložbe "Centar za rekoncilijaciju" * U vodnjanskoj Apoteci se radovima pod nazivom "Voynicheve botaničke studije" predstavio dansko-američki dvojac Ulrik Heltoft i Miljohn Ruperto
Drugi Bijenale industrijske umjetnosti naslovljen "Na leđima palih divova" otvoren je u četvrtak navečer u Vodnjanu te danas u Puli, Labinu i Raši, a otvorenje se nastavlja sutra u Rijeci. Ovaj veliki umjetnički projekt, koji industrijsku umjetnost spaja s turizmom, trajat će do 28. listopada, njegov program čine radovi 27 umjetnika i umjetničkih kolektiva iz cijelog svijeta, a u svojevrsni izložbeni itinerer uvršteni su i lokalni spomenici koji su odavno dio gradske strukture.
Bijenale kuriraju članice kustoskog kolektiva Što, kako i za koga/WHW kojeg čine Sabina Sabolović, Nataša Ilić, Ana Dević i Ivet Ćurin. Manifestacija se realizira kao suradnički projekt Labin Art Expressa XXI, MMSU Rijeke i Arheološkog muzeja Istre nastao u sklopu projekta Rijeka Europska prijestolnica kulture 2020.
Povijesni misterij
Sve je počelo u četvrtak navečer u jednoj od najljepših ulica u Istri - Trgovačkoj ulici u Vodnjanu u kojoj se smjestio Prostor za suvremenu umjetnost Apoteka gdje se radovima pod nazivom "Voynicheve botaničke studije" predstavio dansko-američki dvojac Ulrik Heltoft i Miljohn Ruperto. Voynichev rukopis poznat je ljubiteljima neriješenih povijesnih misterija s obzirom na to da datira iz 16. stoljeća, no još nije dešifriran. U njemu se osim tajanstvenog teksta pojavljuju i ilustracije neobičnih, fantastičnih biljaka kakve ne postoje u stvarnosti. Upravo su ti modeli biljaka inspirirali ovu dvojicu autora koji su svoje modele i teksture izradili u digitalnom 3D softveru.
- Što više čitate o ovom rukopisu, manje znate o njemu, konstatirao je Heltoft otvarajući izložbu, no upravo ih je to motiviralo da mu se posvete. Dobrodošlicu je uz Deana Zahtilu iz Labin Art Expressa prisutnima poželio i vodnjanski dogradonačelnik Enea Codacci.
Modificirana stvarnost
Priča se nastavila danas u podne, unutar i ispred Augustovog hrama u Puli gdje se predstavio kolumbijski umjetnik s londonskom adresom Oscar Murillo. Posjetitelje su na trijemu hrama na pulskom Forumu dočekala velika crna platna kao dio izložbe "Centar za rekoncilijaciju", dok su unutra na stolice zasjele Murillove figure iz izložbe "Human resources". Riječ je o figurama radnika odjevenih u generičku radnu odjeću i gumene čizme. Murillo, kako je rekao jučer, vidi svoju izložbu na ovom mjestu između ostalog i kao simbol tranzicije, ne nužno ka boljem. Isto tako prikladnim mu se čini ovo mjesto zbog zvuka koji dopire iz brodogradilišta.
- Drago mi je što možemo biti "pali divovi" u cijeloj ovoj priči i što se kroz interakciju starog i novog na najbolji način može promovirati jedna odlična umjetnost, poručio je ravnatelj Arheološkog muzeja Istre Darko Komšo koji smatra kako starim spomenicima treba davati novi izričaj. Prisutne je pozdravila i pulska dogradonačelnica Elena Puh Belci.
Izložba neobičnog naziva "Draga Jugoslavijo, žao mi je što vas moram obavijestiti…" američke umjetnice Rajkamal Kahlon otvorena je potom u Centru za tranzicijsku pravdu SENSE na Danteovom trgu. Na prvi pogled ovdje se sve izgleda (gotovo) normalno, ilustracije iz knjige narodnih nošnji Jugoslavije Vladimira Kirina, no bliži pogled otkriva kako je autorica modificirala spomenute crteže. Ona je, nenametljivo držeći se izvornog stila, dodala neke detalje i tako nekima u ruke stavila krvavu sataru, docrtala mrtvačku glavu za pojasom ili lokvu krvi. Kahlon se, kako je jučer objasnila, bavi posljedicama državno sponzoriranog nasilja, no poruka izložbe je i bez toga više nego jasna, tim više kada se ova izložba spoji s postojećom u ovom prostoru a zove se "Spomenici na nišanu", o čemu je jučer govorio voditelj centra Mirko Klarin. Agencija Sense je godinama izvještavala o suđenjima na Haškom sudu i pokazala, kako je kazao Klarin, "što smo spremni jedni drugima učiniti iz uvjerenja".
Treći čin u Raši i Labinu
Treći čin današnje pulske trilogije održao se u galeriji Amfiteatar gdje je otvorena izložba Striga turske umjetnice CANAN. Program se nastavio predvečer u bivšem kinu u Raši te u Labinu i to u Narodnom muzeju, KuC-u Lamparni i Gradskoj knjižnici. (Mladen RADIĆ, snimio Dejan ŠTIFANIĆ)