Preporuke istarskih knjižničara

LJETO S KNJIGOM: Čitaju se trileri, psihološki i ljubavni romani, ali i klasici koje još nismo stigli pročitati

U Puli se puno čitaju i stripovi, dok je u Umagu i Novigradu jako tražena literatura iz popularne psihologije (self-help, knjige za samopomoć). U ljetnim mjesecima, javljaju iz gradskih knjižnica u Istri, učlanjuje se i velik broj turista koji koriste pogodnosti mjesečnog članstva, a u Novigradu, primjerice, potiču turiste i Novigrađane na čitanje na plaži

| Autor:  Sanja BOSNIĆ
Foto: Josko Ponos / CROPIX

Foto: Josko Ponos / CROPIX


Možete li zamisliti išta ljepše nego posvetiti se aktivnostima koje vas stvarno zanimaju, a za koje, nažalost, ne možete pronaći uvijek pravo vrijeme. Recimo, za dragocjenu knjigu koju ćete čitati više sati, bez komešanja i uleta drugih obveza. Ljeto je savršeno godišnje doba za čitanje, godišnji su odmori, dani dugi. Plaža, rashlađena soba, ležanje na zelenom travnjaku, u parku, u hladu drveća, uz more...

Dobrih naslova je puno, ali kako odabrati pravi koji ćete ponijeti na plažu ili u kuferu na ljetovanje, potražili smo savjet i preporuku kod najupućenijih - istarskih knjižničara.

Nakon laganog pada broja čitatelja tijekom zadnje dvije pandemijske godine (izuzev u Umagu), u prvih šest mjeseci ove godine sve gradske knjižnice u Istri bilježe blagi porast čitatelja. Najvjerniji i najbrojniji su oni najmlađi, predškolci i učenici, a prosječna dob odraslih posuđivača knjiga kreće se između 35 i 45 godina. U Poreču bilježe i dva rekorda - najmlađi član knjižnice je beba koja nije proslavila ni prvi rođendan, a najstarija aktivna korisnica ima 89 godina. U pulskoj Gradskoj knjižnici je najmlađi član također šestomjesečna beba.

Zajedničko je svim istarskim knjižnicama čitateljski odabir žanrova. Statistika pokazuje da su najtraženiji krimići, odnosno trileri, psihološke drame i proza ljubavne tematike, neovisno o godišnjem dobu, zatim povijesni romani te znanstvena fantastika i fantasy. U Puli se puno čitaju i stripovi, dok je u Umagu i Novigradu jako tražena literatura iz popularne psihologije (self-help, knjige za samopomoć). U ljetnim mjesecima, javljaju iz knjižnica, učlanjuje se i velik broj turista koji koriste pogodnosti mjesečnog članstva, a u Novigradu, primjerice, potiču turiste i Novigrađane na čitanje na plaži. Od lani su u suradnji sa Središnjom knjižnicom Srečka Vilhara iz Kopra opremili policu s knjigama na nekoliko jezika i smjestili je nedaleko plaže na Rivareli. Nema službenog zaduživanja, sam uzmeš, pročitaš i vratiš knjigu.

U prvoj polovici ove godine u Puli je najčitanija knjiga bio triler "Dvostruki čovjek: osmi slučaj inspektora Joone Linne", književnice Alexandre Coelho Ahndoril i njezina supruga Alexandera Ahndorila, koji zajednički pišu i objavljuju pod pseudonimom Lars Kepler. Na drugom mjestu je svevremenski klasik "Male žene" američke književnice Luise May Alcott, a treći je roman "Mračna kći" talijanske književnice Elene Ferrante. Od domaćih autora tražena je bila Marilena Dužman s "Hladnim srcem" i "Mominom knjigom recepata", kao i "Ciganin, ali najljepši" Kristiana Novaka, "Okretište" Damira Karakaša i "Sine, idemo kući" Ivice Prtenjače.

U Novigradu je najposuđivaniji naslov bio "Pčelar iz Aleppa" Christy Lefteri, a slijedi "Žena u bijelom kimonu" Ane Johns. Najposuđivanija knjiga za djecu bio je zabavni roman "Loši momci". U Poreču je najčitanija knjiga bila "Mračna kći" Elene Ferrante, a i drugi naslovi ove autorice. U vrhu najčitanijih stranih romana su i oni Kristin Hannah, Lucinde Riley i Aline Bronsky. Od knjiga za djecu i mlade najčitaniji su serijali "Gregov dnevnik" Jeffa Kinneyja te "Čovpas" Davea Pilkeyja. Rado se čitaju knjige Davida Walliamsa, a Tom Gates je lik s kojim se djeca rado druže. U porečkoj knjižnici velik je broj djece školske dobi koja su zavoljela stripove, a tamošnja stripoteka ima čak 1.000 naslova za sve generacije. Mladi rado posuđuju romane Karen M. McManus.

U rovinjskoj Gradskoj knjižnici broj čitatelja ljeti raste, a čitaju i sezonci. Najviše čitaju umirovljenici i mlađi osnovci, najpopularniji su ljubavni, kriminalistički i pustolovni romani. Među djecom najposuđivanije su knjige "Čovpas - gospodar buha" Dava Pilkeyja, "Službena Harry Potter kuharica" Joanne Farrow, "Čarobnjaci iz davnine 3" Cresside Cowell i "Sportska slava" (najnoviji Gregov dnevnik) Jeffa Kinneyja. Odrasli preferiraju "Pogled" Elif Shafak, "Pačinko" Min Jin Lee, "Kako se manje mučiti" Christel Petitcollin, "U zemlji drugih" Leile Slimani, "Sinovi, kćeri" Ivane Bodrožić te "Sokrat express" Erica Weinera.

U Labinu se najviše čitala dirljiva obiteljska priča "Četiri vjetra" Kristin Hannah, a u Umagu autobiografija Mire Furlan "Voli me više od svega na svijetu". Najčitaniji hrvatski autor, odnosno autorica je Ivana Bodrožić i njezina knjiga "Sinovi, kćeri", dobitnica Nagrade "Meša Selimović" i ovogodišnje nagrade BOOKtiga za najčitaniju knjigu domaćeg živućeg autora u istarskim knjižnicama.

U ljetnim mjesecima čitatelji najčešće posežu za naslovima "ispod čekića". Žele se opustiti pa su na cijeni humoristični romani i priče, ali je ljeto i doba za klasike lijepe književnosti, kao i za opsežnije i tematski zahtjevnije romane, po onom, "krajnji je trenutak da tu knjigu pročitam dok sam na odmoru", poručuju iz Labina.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter