Branislav Ostojić iz Kaštelira

ISTARSKI ETNOMUZIKOLOG OBJAVIO PRVI CD POSVEĆEN OKARINI Plod velikog iskustva i istraživačke upornosti

CD pod nazivom "Okarina" donosi 15 autorskih zabavnih skladbi, pisanih na idiomu istarske ljestvice koje je Ostojić skladao u posljednjih nekoliko godina. Svojim prvim CD-om Ostojić je nastavio svoj projekt posvećen zanimljivom i ne tako često viđenom instrumentu od gline

| Autor: Luka JELAVIĆ
Branislav Ostojić

Branislav Ostojić


Nakon zbirke notnih i tekstualnih zapisa pod nazivom "Okarina", istarski etnomuzikolog, profesor glazbene kulture, skladatelj i dirigent Branislav Ostojić iz Kaštelira objavio je pod istim nazivom i CD sa 15 autorskih zabavnih skladbi, pisanih na idiomu istarske ljestvice koje je Ostojić skladao u posljednjih nekoliko godina. Svojim prvim CD-om Ostojić je nastavio projekt posvećen zanimljivom i ne tako često viđenom instrumentu od gline kojega je upravo on oživio, a kojemu je u čast pokrenuo i četiri godine u Kašteliru organizirao jedinstveni festival Okarinafest, međunarodni susret svirača na tom instrumentu. Tom je festivalu posvećena i prva, naslovna skladba na CD-u, koju je Ostojić skladao posebno za kaštelirski festival i njegovu promociju.

Skladatelj svih pjesama

Sve snimljene pjesme skladao je Ostojić na svoje ili tekstove drugih autora s kojima već dugo surađuje (Tomislav Milohanić, Nada Ostojić, Stipe Cvitan, Nello Bratović, Aurika Matković, Primo Fuzzi…). Među autorskim skladbama nalazi se i sakralna skladba "Aleluja", na biblijski tekst, odnosno psalam, za koju je autor dobio treću nagradu publike na Festivalu duhovne glazbe Tonkafest u Ogulinu. Također, na CD-u je i skladba "Himna zbora", posvećena pjevačkom zboru Korona iz Umaga kojemu je Ostojić dugogodišnji dirigent. Tu je i nekoliko tematskih pjesama koje govore o svakodnevnim životnim običajima, ljubavi, prirodi te tradicijskim istarskim glazbenim instrumentima.

Ostojić se na CD-u predstavlja i kao svirač na violini uz zvuke vodnjanskog tradicijskog bajsa leron, izvodeći pet starih vodnjanskih plesova (Monferina, Villotta, Bersagliera, Furlana, Marcia de la novissa). Uz violinu, svira na okarini, flauti, mandolini, trubi i električnim klavijaturama.

Projekt posvećen okarini Ostojić ostvaruje nekoliko godina. Uz jednu knjigu posvećenu okarini izdao je šest stručnih knjiga o povijesti glazbe pojedinih istarskih mjesta, kao i 20-tak znanstvenih radova koje je izlagao na brojnim znanstvenim i stručnim kongresima te simpozijima. Dobitnik je brojnih nagrada, priznanja i zahvala za svoj dugogodišnji uspješan rad.

Glazba, ljubav i umjetnost

- Godine se eto nižu i prolaze, a iza svakog umjetnika nešto ostaje. Umjetnik ostaje s čvrstim uvjerenjem da odrastanje ne mora značiti i umor. Pogotovo ne kada godine što prolaze ispunjava glazba. Dosadašnje godine samo su dokaz da se radom može postići puno toga, a protekle 42 godine pedagoškog i 52 godine umjetničkog rada na određen način traže da se obilježe dostojanstveno i to onako kako dolikuje glazbenom trolistu, najskladnijem od svih, a to su glazba, ljubav i umjetnost, kaže Ostojić koji je dugi niz godina prisutan na istarskoj glazbenoj sceni. Voditelj je umaškog i novigradskog zbora, radio je u nekoliko istarskih škola, vodi Grožnjanski glazbeni tečaj, radio je do sada s mnogim pjevačkim zborovima, vokalnim skupinama i klapama, vodio razne orkestre i folklorne skupine.

Inače, Ostojić je nižu glazbenu školu završio u Puli, kao desetogodišnjak je naučio svirati violinu. Nakon srednje škole završio je Pedagošku akademiju u Puli, te kasnije i Filozofski fakultet gdje je stekao zvanje profesora glazbene pedagogije, da bi zatim u Ljubljani završio i doktorski (trogodišnji) studij iz područja etnomuzikologije s disertacijom na temu glazbe i običaja Roma u Istri. Član je i Etno odjela Hrvatske glazbene unije, Hrvatskog društva skladatelja, Hrvatskog muzikološkog društva Zagreb te Kulturnog društva etnomuzikologa Folk Slovenija u Ljubljani.

- Nekako sve stižem, vodi me ljubav prema glazbi i umjetnosti općenito. Zanima me naročito glazbena tradicija, pa sam još ranije počeo prikupljati i zapisivati narodne pjesme i običaje širom Istre, a krajnji rezultat su moje stručne knjige o glazbenoj baštini Peroja, Labinaca, Kaštelira, Višnjana i Lovreštine, te o okarini, što sam upotpunio izdavanjem tematskog CD-a, priča Branislav Ostojić, dobitnik brojnih nagrada i priznanja, među kojima je i nagrada Međunarodnog zborskog instituta za znanstvenoistraživački rad na području korusologije, znanosti o zborskom pjevanju i ljudskom glasu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter