(Hina/EPA)
Premijerom višestruko nagrađivanog dokumentarca ‘Medena zemlja’ 1. prosinca u zagrebačkom kinu Tuškanac se otvara 17. Human Rights Film Festival (HRFF), na čije je sve projekcije i popratne programe ulaz slobodan.
"Premda je kino Europa, dosadašnja glavna festivalska lokacija, zatvorena, što je organizacijskom timu HRFF-a predstavljalo veliku prepreku u pripremi ovogodišnjeg festivala, glavne programske cjeline realizirane su u sličnom obimu i uz pomnu selekciju izbornika Petra Milata što je rezultiralo i visokom kvalitetom programa", ističu organizatori, Multimedijalni institut i Udruženje za razvoj kulture.
Festival će tradicionalno predstaviti neke od najzapaženijih angažiranih igranih, dokumentarnih i inovativnih filmova, među kojima su i novi radovi cijenjenih autora.
To su, među ostalim, filmovi Pedra Coste, Céline Sciamme, Sergeja Loznice, Madsa Bruggera, Patricia Guzmána te oni nove generacije svjetskih filmaša poput Pietra Marcella, Olivera Laxea, Shengze Zhu, Ivana Salatića i Ivana Markovića.
Od "Medene zemlje" do "Present.Perfecta"
"Medena zemlja" Tamare Kotevske i Ljube Stefanova, film koji otvara festival, višestruki je dobitnik nagrada na festivalu u Sundanceu te dobitnik dvadesetak drugih vrijednih nagrada.
Riječ je o dokumentarnom filmu o vrsnoj medarki Hatidži koja živi kilometrima daleko od razvijenog svijeta u ostacima makedonskog planinskog sela, bez puteva, struje i vode, no u fascinantnom paktu s pčelama i prirodom.
Među dvadeset i pet filmova iz glavnog festivalskog programa organizatori kao maestralni ističu novi film portugalskog redatelja Pedra Coste "Vitalina Varela", kojim nastavlja dokufikcijsku priču o Vitalini, muzi koju je publici predstavio još 2014. u filmu "Konj zvan novac".
Vitalina, sredovječna udovica sa Zelenortskih otoka, dolazi u Portugal tri dana nakon muževa pogreba, kada nakon tridesetak godina napokon ima priliku upoznati njegov drugi život, proveden u siromašnom i derutnom predgrađu.
Film je dobitnik Zlatnog leoparda za najbolji film na festivalu u Locarnu, te nagrade za najbolju glavnu glumicu.
Nagrađivani ukrajinski dokumentarist Sergej Loznica, predstavlja se novim filmom "Državni pogreb", još jednom u nizu dojmljivih vizualnih studija o moći ideologije i propagande kojima pripadaju i njegovi filmovi "Proces", "Dan pobjede" i "Donbass".
U tom filmu secira Staljinovu petodnevnu pogrebnu ceremoniju koja je predstavljala vrhunac njegovog kulta ličnosti, te pruža ironični komentar na grotesknu i zastrašujuću procesiju dekonstruirajući ritual kao temelj krvavog režima.
Film "Heimat je prostor u vremenu" majstora dokumentarnog filma Thomasa Heisea, opisuje se kao monumentalni povijesni esej koji nudi uvid u 100 godina njemačke povijesti kroz prizmu autorove kompleksne genealogije te "snažna politička gesta protiv rata i zaborava". Na festivalu u Berlinu proglašen je najboljim filmom u sklopu programa Forum.
Dokumentarističkim esejom predstavit će se velikan čileanskog filma, Patricio Guzmán, koji u "Kordiljerima snova" gledatelje vodi na putovanje Andama istovremeno rekonstruirajući čileansku povijest, zaključujući osobnu čileanski trilogiju kojoj pripadaju i "Nostalgija za svjetlom" te "Pearl Button".
Dobitnik nagrade za najbolji scenarij u Cannesu te dobitnik Queer Palme, "Portret djevojke koja izgara" četvrti je dugometražni film renomirane francuske redateljice Céline Sciamme.
Kako je najavljeno, novim radom redateljica po prvi puta zakoračuje u klasični žanr povijesne kostimirane drame, ali i dalje ostaje vjerna svom redateljskom prosedeu koji teži afirmirati ženski pogled u tradicionalno maskulinoj industriji.
"Preko priče o zabranjenoj ljubavi između slikarice i njezinog modela, Sciamma ispisuje povijest reprezentacije žena u slikarstvu i propituje njihovu poziciju pasivnog objekta", dodaje se.
Film "Martin Eden", adaptacija je istoimenog polu-autobiografskog romana Jacka Londona iz 1909. godine, čiju radnju nagrađivani redatelj Pietro Marcello transponira iz Oaklanda u idiličnu, neimenovanu talijansku luku u neodređene godine 20. stoljeća.
Tu je i treći dugometražni film francusko-španjolskog redatelja Olivera Laxea "Bit će vatre", humana studija o društvenoj stigmi i emocionalnom teretu koji nose bivši osuđenici, te kritički komentar na zapuštenost i izumiranje galicijskih sela u koje je autor smjestio protagoniste.
Kineska dokumentaristica Shengze Zhu pratila je stotine streamera tijekom deset mjeseci, te je od 800 sati materijala napravila "Present.Perfect", impresivan dvosatni portret suvremene generacije čiji se online i offline svjetovi tijesno isprepliću.
Crnogorski redatelj Ivan Salatić se na prošlogodišnjem HRFF-u predstavio filmom "Ti imaš noć", a ove godine prikazat će se njegov kratkometražni film "Sinovi smo tvog stijenja".
Srpski autor Ivan Marković, ujedno i direktor fotografije Salatićevog filma "Ti imaš noć", predstavit će se s čak dva dokumentarna filma, "Centrom" u kojem portretira monumentalnu i zapuštenu zgradu beogradskog Sava Centra te filmom "Od sutra počinjem da" (koredatelj Wu Linfeng) o dvoje radnika koji dijele stan i krevet u Pekingu, no nikad u njima ne borave zajedno zbog različitih radnih smjenama.
Filmovi o Stiegu Larssonu, Ratku Mladiću, teoriji zavjera
"Stieg Larsson – Čovjek koji se igrao vatrom" redatelja Henrika Georgssona portretira autora milenijske književne trilogije s posebnim fokusom na njegovu novinarsku borbu protiv ekstremista desnice i neonacista te opsjednutostima koje su za njega imale smrtonosne posljedice.
Film "Suđenje Ratku Mladiću" nastajao je pet godina, a autori Henry Singer i Rob Miller dobili su ekskluzivan zakulisni pristup suđenju ratnom zločincu osuđenom za najgori zločin počinjen u Europi nakon Drugog svjetskog rata.
Švedski redatelj Mads Brugger predstavit će se provokativnim i napetim dokumentarnim filmom "Zaboravljeni slučaj Hammarskjöld" u kojem uz pomoć višestruko isprepletenih teorija zavjere pokušava otkriti istinu o misterioznom padu zrakoplova generalnog sekretara Ujedinjenih naroda Daga Hammarskjölda 1961.
Iz festivalskog popratnog programa ističe se Revija malih književnosti u organizaciji književnog kluba Booksa, kojoj je ove godine fokus na književnosti Egipta.
HRFF, festival angažiranog filma će se do 8. prosinca održavati u zagrebačkom kinu Tuškanac i Dokukinu KIC, te od 6. do 8. prosinca u riječkom Art-kinu Croatia.