Suživot prirode i tehnike (Foto Arheološki muzej Istre)
Dok je prosinac bio prepun zbivanja i raznovrsnih programa, mnogi zainteresirani nisu stigli pogledati izložbe koje su se otvarale tijekom toga mjeseca u Puli.
Mnogi izložbeni postavi će se uskoro promijeniti, u tijeku su i pripreme za Noć muzeja koja će se održati 31. siječnja.
Amfiteatar će do kraja ožujka biti otvoren za razgledavanje u vremenu od 9 do 17 sati, galerija u Amfiteatru je zatvorena, kao i Augustov hram, koji se otvara u travnju. U Svetim srcima trenutno nema izložbenog postava, a od 24. siječnja tu će biti postavljena velika izložba pulsko-milanskog umjetnika Gualtiera Mocennija.
Trenutno od aktualnih izložbi u "režiji" Arheološkog muzeja Istre su u Galeriji C8 - "Priroda i tehnika" Muzeja Slavonije iz Osijeka koja nas "približava naizgled onomu jednostavnom u prirodi i otkriva njezinu zapanjujuću složenost te aktualizira inovativnosti u svijetu tehnologije. U spoju prirodoslovne i tehničke građe prezentirane na posve nov i neuobičajen način predstavljene su različite vrste odnosa prirode i tehnoloških dostignuća čovjeka od prošlosti pa sve do danas".
- Priroda je neiscrpan izvor nadahnuća dizajna kojim se usklađuje funkcija i oblik predmeta. Nove ideje predstavljene su primjerima biomimikrije, inovativne metode tehnološkog oponašanja prirodnih oblika, procesa i sustava.
Takva su rješenja primjerice bezbolna mikroigla nastala prema načinu uboda komarca, zaštitna oprema nadahnuta amortizacijom udara djetlića te senzorski sustav skakavca primijenjen u autonomnim vozilima, vele autorice izložbe i kataloga Ksenija Katalinić, voditeljica Tehničkog odjela Muzeja Slavonije/muzejska savjetnica i Sanja Vidović, voditeljica Prirodoslovnog odjela Muzeja Slavonije, također muzejska savjetnica.
Postav upotpunjuju film na hrvatskom i engleskom jeziku o borbi protiv krčenja šuma i onečišćenja otpadom na primjeru papirnatih osa, video-prezentacija o računalnom mišu, kućne mišice koje pobuđuju zanimanje posjetitelja te tematske legende s QR kodovima i katalog na hrvatskom i engleskom jeziku.
Izložba je nagrađena posebnim priznanjima za izvrsnost muzejskih projekata ICOM Hrvatska u dvije kategorije za Inovativne/održive muzejske prakse i temu Međunarodnog dana muzeja 2023. godine. Financirana je sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Osječko-baranjske županije. Autor likovnog oblikovanja izložbe je Zvonimir Bonjaj, a autor plakata i pozivnice Vjeran Juhas.
U izlogu-Galeriji C4 Arheološkog muzeja Istre do 28. siječnja postavljena je izložba "Reljefni prikazi na dvama primjerima korintskih zdjela" autora Tomislava Franića.
Ova izložba predstavlja izvanredne korintske posude, koje su pronađene 2005. godine u Kandlerovoj ulici u Puli. Posude su nakon pronalaska rekonstruirane i sada su predstavljene javnosti kroz ovu posebnu izložbu. Korintske posude nazivaju se tako prema mjestu svoje proizvodnje i prema velikom broju pronađenih ulomaka u Korintu. Radi se o rimskim reljefnim posudama cilindričnog oblika, ukrašenima reljefnim frizom na sredini stijenke, a proizvodile su se od druge polovice 2. stoljeća do početka 4. stoljeća.
U prostorima Muzeja suvremene umjetnosti Istre do kraja veljače postavljena je izložba istarskog vizualnog umjetnika i performera Branka Gulina pod nazivom "Fenomenologija prolaznosti". Riječ je o prvom autorovom samostalnom predstavljanju u prostorima Muzeja u kontekstu kojeg je odabrana iznimno referentna umjetnička cjelina nastala 2000. godine, a koja progovara o konceptu doživljaja i opredmećivanja prolaznosti te sadrži snažnu dnevničku i dokumentarnu komponentu koju je umjetnik utjelovio koristeći istovremeno razne medije i formate, multimedijske i multidisciplinarne metode.
Istaknimo da je Branko Gulin autor iznimno bogate i raznovrsne biografije, životnog i umjetničkog iskustva koji je 80-ih i 90-ih godina bio prisutan na likovnoj sceni Istre i Hrvatske. Od 2002. do 2019. živio je i radio u SAD-u, gdje je stekao nova saznanja i iskustva o umjetnosti i umjetničkoj praksi izvan europskih okvira, a upravo je prelazak u novo tisućljeće postalo polazište za koncipiranje tematskih poglavlja i cjelina za koje su radovi nastajali na dnevnoj bazi, a iz kojih se daju iščitati autorovi interesi koje pronalazi u filozofiji, povijesti, psihologiji, sociologiji, povijesti civilizacije, antropologiji, arheologiji i religiji.
- Autorovi ručno rađeni plakati koji u sklopu izložbenog postava predstavljaju manju cjelinu, podsjetit će da je svako pojedino poglavlje zasebno izlagano u javnim prostorima grada Pule (Bistro Cardus, Klub Radio Maestrala Uljanik, Water Gallery) počevši od 15. veljače 2000. sve do 1. veljače 2001. kada je predstavljeno posljednje poglavlje pod nazivom "Ponovno stvaranje svijeta". U zastupljenim radovima stapaju se slojevi individualne i kolektivne svijesti i stvarnosti, pojedinačna i globalna iskustva, mikro i makro događaji i pojave koji su obilježili i zaokupili autorovu pažnju.
Ritual dnevnog/mjesečnog bilježenja i opredmećivanja različitih razina stvarnosti i njihova vizualna preobrazba kroz kolaže, fotografije, skulpture, objekte i video-radove doživjelo je s vremenskim odmakom novo čitanje uz svježe intervencije i performativne izvedbe, kazala je kustosica izložbe Ketrin Milićević Mijošek.
U Galeriji Studentskog centra još je aktualna izložba Muhameda Talića, studenta koji voli fotografirati rock koncerte, a zanimljva izložba simpatičnih četveronožnih njuškica može se razgledati u predvorju Kina Valli.
Hrvatsko muzejsko društvo 2025. godine organizira 20. Noć muzeja, najveću muzejsku manifestaciju koja se kontinuirano održava od 2005. Na samom početku u ovoj manifestaciji sudjelovalo je svega nekoliko zagrebačkih muzeja, da bi prošlih godina bilo uključeno oko 250 muzeja, galerija i drugih baštinskih institucija iz Hrvatske i inozemstva.
Noć muzeja je poprimila karakteristike nezaobilaznog kulturnog događaja, a s ciljem da se potakne daljnje prepoznavanje muzeja kao dinamičnih institucija, koje potiču istraživanje, inovativnost i kreativnost, a promoviranjem baštine i njenog utjecaja na suvremene tendencije, promiču važnost interakcije muzeja s okruženjem, stvaranje nove publike i održivi razvoj muzeja i zajednice.
Jubilarna Noć muzeja će se održati 31. siječnja 2025., od 18 do 1 sat iza ponoći, u cijeloj Hrvatskoj, kada će posjetitelji moći besplatno posjetiti sve muzeje, galerije i baštinske institucije koji sudjeluju u manifestaciji. Tema manifestacije bit će "Muzeji – vidljivi i nevidljivi".
Prijave za muzeje traju od 7. do 27. siječnja, kada će biti vidljiv popis prijavljenih muzeja s njihovim programima.