(Arhiva Glasa Istre)
Otvorenje izložbe i predstavljanje knjige »Nakon zadnji aprila« fotografa Karla Čargonje i pisca Gorana Ferčeca, o nacističkom i fašističkom pokolju stanovništva sela Lipa 1944., održat će se u petak Galeriji Spot.
Umjetnički projekt »Nakon zadnji aprila« ostvaren je u okviru programa »Prepoznavanje odsustva«, kojim se nastoje istražiti mogućnosti suvremene umjetnosti u razumijevanju teško pojmljivih kategorija traume, stradanja i genocida, u povodu osamdesete godišnjice stradanja Lipe, u suradnji autora Karla Čargonje i Zorana Ferčeca s Memorijalnim centrom »Lipa pamti«. Svoje umjetničko istraživanje Lipe zaključili su knjigom »Nakon zadnji aprila« koja sažima iskustva njihova bivanja među mještanima, te je središnja točka izložbe.
Naziv se referira na sintagmu kojom se Lipljani koriste kada govore o datumu povijesnog stradanja - umjesto 30. travnja obično kažu »na zadnji aprila«. Ferčec i Čargonja istraživali su lipajsku svakodnevicu te su putem autorske fotografije i teksta »utjelovili« jedan zaokružen period u životu 4 generacije preživjelih Lipljana.
Selo Lipa, smješteno u zaleđu Hrvatskog primorja neposredno uz granicu sa Slovenijom, tijekom Drugog svjetskog rata bilo je poprište zločina protiv čovječnosti. Nacisti i fašisti ubili su 30. travnja 1944. u Lipi 269 civila - žene, djecu i starce, a potom su selo opljačkali i spalili. Među žrtvama bilo je 96 djece od kojih je najmlađa Bosiljka Iskra imala svega osam mjeseci.
Poslijeratnim povratkom na zgarište preživjeli Lipljani obnavljaju selo, a u očuvanju sjećanja na stradale pomaže im Spomen-muzej Lipa otvoren 1968., kao i njegov nasljednik, Memorijalni centar »Lipa pamti« obnovljen 2015.
Prije samog otvorenja izložbe zakazano je predavanje o programu Prepoznavanje odsustva Vane Gović Marković, voditeljice Memorijalnog centra »Lipa pamti«. Izložba ostaje otvorena do 5. veljače. (Hina)