u Pulskoj filmskoj tvornici

"GRAĐANIN FILM: PULA" Pula živi u kolektivnom pesimizmu

  Filmom "Puležani" popljuvao sam svoj rodni grad, no volio bih motivirati ljude da više cijene Pulu. Živimo u kolektivnom pesimizmu, to nije zdravo okruženje, to treba promijeniti. Ovako se gubi osjećaj zajednice. Kako to povratiti? Izgleda da trenutno nitko nema rješenje za to, kazao je zrelo i iskreno mladi pulski autor Božidar Sekulić

| Autor: Zoran ANGELESKI
Uspon, autor Mlaaden Radić

Uspon, autor Mlaaden Radić


Uz uvodnu ogradu voditelja Kluba Pulske filmske tvornice Marka Zdravkovića Kunca da nikako ne želi da se njihova tribina iskoristi u predizborne svrhe, već da joj je namjera promocija filma kao medija, u okviru obilježavanja Dana grada Pule, uz projekciju sedam kratkih autorskih filmova o Puli, održana je tribina o filmskom aktivnom građanstvu i filmskom aktivizmu pod nazivom "Građanin film: Pula".

Snažni komentari i emocije

Iva Gavrilović, voditeljica filmskih radionica u Kinoklubu Zagreb, kazala je na kraju večeri da svi prikazani filmovi imaju snažne komentare i emociju, pohvalivši sve autore.

Nakon projekcije trominutnog dokumentarca "Puna je Pula" (2021.), njegov autor Masimo Paris je putem Zooma kazao da je uz glazbenu pratnju i stih narodnog napjeva "Puna je Pula mladih marinera" planski prikazao Mornaričko groblje.

Sociolog dr. sc. Krešimir Krolo kazao je da redateljski tretman tog kadra groblja ukazuje na višeslojnost trenutne situacije u Puli - od pandemije, ali i propasti Uljanika, nepostojanja ni mornara ni industrije. Na to je moderator Marko Zdravković Kunac dodao: "Iz jednog kadra vidljivo je da jedino ima ljudi u crkvi. I to je svojevrsni politički komentar".

Naš kolega Mladen Radić, autor četverominutnog igranog kratkog filma "Uspon" (2021.), egzistencijalne priče o napuštanju i povratku u svoj grad/zemlju; kazao je nakon projekcije da je želio i zadnjim kadrovima dati malo optimizma, kazavši o tjeskobnoj situaciji u gradu i ovo: "Želim vjerovati da će pulska priča imati 'happy and'".

Grad nije destinacija

Uslijedila je projekcija dojmljivog 7-minutnog animirano-eksperimentalnog filma Božidara Sekulića "Puležani" iz 2018. godine, duhovita kritika turizma i apartmanske pohlepe u kolažiranoj tehnici. Autor sada u Ljubljani radi film koji, također primjenom simuliranih glasova, kritizira umjetnički establišment.

Kazao je da njegov film nije toliko kritika turizma, koliko zalaganje za održiv turizam na višoj razini. Covid je, kaže, zbog naše prevelike ovisnosti o turizmu, skoro urušio turizam.

- Ovim sam filmom popljuvao svoj rodni grad, no volio bih motivirati ljude da se stvori identitet za nešto pozitivno, da više cijene Pulu. Živimo u kolektivnom pesimizmu, to nije zdravo okruženje, to treba promijeniti. Ovako se gubi osjećaj zajednice. Kako to povratiti? To je proces. Izgleda da trenutno nitko nema rješenje za to, kazao je zrelo i iskreno ovaj mladi pulski autor.

Sociolog Krolo dodao je da grad bez kritičkog promišljanja stvarnosti nije grad. Grad nije destinacija, naglasio je.

Mediteranska iskrenost

Uslijedili su dokumentarno-eksperimentalni film Ivane-Nataše Turković i Borisa Vinceka "Proglas", kritički satirički komentar demokracije u gradu, kao i film "Nema ljudi" Sandr Letonje-Marjanović iz 2014., o (ne)spremnosti Puljana na proteste. Oba su filma pohvalili sudionici tribine.

- Mediteranska je iskrenost u tom srednjem prstu. No, da budem pozitivniji, Pula je zadnjih deset godina iznadprosječno aktivna u odnosu na neke druge sredine. Treba izaći i podržati proteste, kazao je Krolo.

Na samom kraju, kao najdulji, prikazan je vizualno lijepi 15-minutni igrani film Maje Dražić "Katarina", napravljen prije 11 godina, u kojem se poetski intimiziraju nekadašnji vojni prostori na Katarini u pulskoj luci, ali i problematiziraju kao prostori koji su, iako javni, iz mešetarskih razloga još uvijek nespojeni s gradom i građanima. Film je, kako je sama nakon projekcije priznala, emotivno posebno dirnuo Ivu Gavrilović.

Iz vrijedne produkcije kultnog pulskog Kluba Jelen u završnici je prikazan kratki dokumentarni film "Fasade" iz 1965. godine, redatelja Rifa i mladih suradnika Kralja, Nikolića, Cukona i Krstačića.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter