U INK

GLAZBENI VIKEND Duo klarinet-klavir i malteško-žminjsko-pulska pijanistica

| Autor: Vanesa BEGIĆ

Predstavljene su koncertna promocija CD-a "Cro-Classic-Ethno" dua David Kumpare-Sandro Vešligaj i klavirski koncert "Samo najbolje", gdje će se predstaviti Charlene Farrugia Božac

 

Na prvoj konferenciji za novinare u Istarskom narodnom kazalištu - Gradskom kazalištu Pula nakon popuštanja mjera zbog pandemije koronavirusa, predstavljene su koncertna promocija CD-a "Cro-Classic-Ethno" dua David Kumpare-Sandro Vešligaj i klavirski koncert "Samo najbolje", gdje će se predstaviti Charlene Farrugia Božac.

- Drago mi je da nastavljamo s našim programom, i da donosimo dva koncertna događanja. Predstavljanje CD-a na programu je u petak, 12. lipnja u 20 sati, a koncert Charlene Farrugia Božac dan kasnije, također u 20 sati. Zbog epidemioloških mjera, kazalište će i za ove koncerte moći ugostiti manje posjetitelja, no to sigurno neće umanjiti užitak muziciranja koji će nam naši glazbenici priuštiti, kazala je ravnateljica INK-a Gordana Jeromela Kaić.

Cro-Classic-Ethno

"Cro-Classic-Ethno" je prvijenac komornog dua Kumpare-Vešligaj s djelima hrvatskih skladatelja za klarinet i klavir kojima je, osim suvremenog glazbenog jezika implementiranog u klasičnim formama, zajednička i inspiracija folklorom.

- Na albumu se nalaze djela Bjelinskog, Cossetta, Milottija, Okmace i Uhlika. Ovaj album je logičan slijed i rezultat našeg rada na izvedbi djela hrvatskih skladatelja i poticanju pisanja novih skladbi za ovaj duo. Objavila ga je u studenome prošle godine diskografska kuće "Menart". Za snimanje i mastering zaslužan je poznati pulski ton-majstor Aldo Spada. Glazbenu produkciju potpisuju Aldo Spada, David Kumpare i Sandro Vešligaj. Za fotografiju je zaslužna Liberta Mišan, a za grafičko oblikovanje Miran Spada. Izvršni producent je Sandro Vešligaj, a urednik izdanja Tibor Šehtl. CD je realiziran uz potporu Upravnog odjela za kulturu Grada Pule, kazali su Kumpare i Vešligaj. Muzikološku prezentaciju trebala je u petak učiniti Nuša Hauser, no nažalost je spriječena.

Duo Kumpare-Vešligaj uspješno surađuje dugi niz godina. Dobitnici su brojnih nagrada i priznanja od kojih ćemo spomenuti najznačajnije: prva nagrada na međunarodnom natjecanju "Musica insieme", treća nagrada na međunarodnom natjecanju komorne glazbe "Giulio Rospigliosi" 2019., Premio Campus delle Arti 2019. u Italiji, Nagrada za najbolju izvedbu domaćeg autora na međunarodnom natjecanju Lions Cluba "Grand Prix" u Rijeci 2013., prva nagrada na međunarodnom natjecanju Talijanske unije Istria Nobilissima 2013., posebna nagrada za (pra)izvedbu domaćeg autora na ciklusu mo. Vinko Lesić u Splitu 2017. ("Sonatina" Branka Okmace).

Kumpare i Vešligaj, pored svih ostalih studija, završili su i program jednogodišnjeg umjetničkog usavršavanja iz komorne glazbe na Accademia Musicale Santa Cecilia u Bergamu pod mentorstvom čuvenog ruskog pedagoga Konstantina Bogina, a trenutno se usavršavaju na Accademia Lorenzo Perosi u Bielli.

Maestro Branko Okmaca je upravo za ovaj duo napisao "Sonatinu", za koju su i skladatelj i izvođači dobili Nagradu glazbene mladeži na Svečanoj dodjeli u Gotičkoj dvorani Muzeja Grada Splita.

- Drago mi je da surađujem s ovim mladim, iznimno talentiranim i sposobnim glazbenicima, a ovo je djelo nešto između sonate i sonatine i drago mi je da će ga pulska publika moći čuti u petak navečer, kazao je poznati skladatelj i dirigent Branko Okmaca.

Kumpare je zaposlen kao nastavnik klarineta i voditelj puhačkog orkestra u Glazbenoj školi Ivana Matetića Ronjgova Rijeka, a Sandro Vešligaj djeluje u zvanju višeg asistenta na Muzičkoj akademiji Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli.

Samo najbolje

Treći po redu klavirski koncert iz serije "Samo najbolje", koji je počeo inauguracijom novog koncertnog klavira pulske kazališne kuće u rujnu prošle godine zahvaljujući nastupu Aljoše Jurinića, ovoga će puta ugostiti malteško-pulsko-žminjsku pijanisticu Charlene Farrugia Božac.

- Ovoga sam puta odabrala djela Liszta: "Après un electure du Dante: Fantasia quasi sonata" i "Mađarsku rapsodiju br. 6.", zatim "Andante spianato et Grande Polonaise Brillante op. 22 u Es-duru" Frédérica Chopina. Potom su tu "Tri etide op. 111, br. 1, 4 i 6" C. Saint Saensa te "Sonata za klavir br.1 Op. 22" i "Tres Danzas Argentinas Op. 2" A. Ginastere. Iznimno mi je drago što ću održati taj koncert u Puli, nakon što je odgođen zbog koronavirusa. Kod vas me dovela, ljubav, suprug, a obožavam Pulu i Istru, ambijent, podneblje, hranu, ljude, sve je tu izvrsno, kazala je ova malteška pijanistica sa žminjskom adresom koja predaje u Puli.

Charlene Farrugia Božac je već u ranoj dobi prepoznata kao posebno nadareno dijete, te su je glazbeni kritičari nazvali "enfant terrible" malteškog pijanizma. Spada među najistaknutije i najuspješnije malteške glazbenike. Dobitnica je prestižne nacionalne nagrade u kategoriji koja se dodjeljuje za iznimna postignuće na polju međunarodne umjetničke karijere, a koju dodjeljuje Arts Council of Malta. Jedna je od ambasadorica neprofitne globalne krovne organizacije za glazbenu kulturu i kulturnu diplomaciju EMMA for Peace pod patronatom UNESCO-a i pokroviteljstvom glavnog tajnika Vijeća Europe te počasnim predsjednikom, proslavljenim talijanskim dirigentom Riccardom Mutijem. Bavi se i pedagoškim radom - trenutno predaje kao docentica na Odsjeku studija klavira Muzičke akademije u Puli.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter