Festival svake godine donosi pregled produkcije suvremenog dokumentarnog žanra, uključujući aktualne društvene, političke, medijske, umjetničke i ekološke teme
Festival dokumentarnog filma, otkazan nekoliko dana prije početka karantene, ipak će se održati, u post koronskim uvjetima.
Inače sve ostaje isto, ili bar približno isto, umjesto u ožujku dokumentarne filmove moći ćemo gledati u lipnju. Festival svake godine donosi pregled produkcije suvremenog dokumentarnog žanra, uključujući aktualne društvene, političke, medijske, umjetničke i ekološke teme.
Medena zemlja
Otvorenje će pripasti makedonskom višestruko nagrađivanom filmu "Medena zemlja" u režiji Tamare Kotevske i Ljubomira Stefanova, prava poetska oda tradicionalnom ruralnom radu i životu na udaljenim makedonskim visoravnima.
Pet filmova u takmičarskom dijelu programa na temu ljudskih prava, u konkurenciji je za nagradu Amnesty International. Film "Rad u inozemstvu" u režiji Yoon Sunga, progovara o ženskim migracijama, kućnim pomoćnicama s Filipina koje agencije šalju po raznim državama za obavljanje kućanskih poslova, često kao ilegalna radna snaga, bez ikakvih prava i zaštite. Ukratko, bliska nam tema iz naših učestalih pogotovo ženskih migracija iz Istre u Italiju, u vremenu pred koronom.
"Odvjetnica" je izraelski film režiserke Rachel Leah Jones o Lei Cemel, izraelskoj odvjetnici i aktivistici koja od sedamdesetih godina prošlog stoljeća staje na stranu Palestinaca u borbi za njihova prava i državu. Za Samu je priča nastala po osobnom video- dnevniku režiserke Waad Al Kateab. Dokumentarac koji je nominiran za Oskara govori o preživljavanju majke i djeteta u razorenom Alepu. Rumunjski "Kolektiv" bavi se katastrofalnim stanjem zdravstva u toj državi. Peti film u konkurenciji za nagradu Amnesty International je slovensko-litvanska manjinska koprodukcija "Uzorno ponašanje", u režiji Audriusa Mickevičiusa, priča o zatvorenicima osuđenim na smrt.
Kći Camorre
Slovensko-talijanska koprodukciju "Kći Camorre", u režiji Siniše Gačića, priča je o nekadašnjoj članici zloglasne Camorre i njenom životu nakon odsluženja 24-godišnje zatvorske kazne.
Vjerojatno najduhovitiji film festivala mogao bi biti kanadski dokumentarac "Teorija o kretenima" u režiji Johna Walkera, koji govori o održavanju 'kulture kretena', na podlozi knjige Aarona Jamesa, a primat pripada raznim ekonomsko-političkim pa i znanstvenim moćnicima. Litvansko-nizozemski "Državni pogreb" Sergeja Loznice nastao je na arhivskom gradivu prilikom Staljinove smrti 1953. Andrej A. Tarkovski predstavit će u Filmskoj molitvi jednog od vodećih sovjetskih cineasta, svog oca Andreja Tarkovskog.
Poseban tematski sklop starih filmova pridružuje se obilježavanju 30. godišnjice pada Berlinskog zida.
Društveno-kritički dokumentarci najprodorniji su upravo u kriznim razdobljima, isto tako je njihov glavni cilj reflektirati najaktualnija zbivanja u društvu, prema riječima direktora festivala Simona Popka, pravo su ogledalo realnosti. Ta se realnost zadnjih mjeseci drastično mijenja. Moglo bi se reći, da ćemo buduće filmske teme, označavati vremenskim rasponom, prije i nakon korone.