Obrambeni sustav u 19. stoljeću

Predstavljanje knjige Erwina Antona Grestenbergera "Tvrđava Pula"

| Autor: Vanesa Begić
(Snimila Vanesa Begić)

(Snimila Vanesa Begić)


Aquarium Pula i Društvo "Viribus unitis" upriličili su u četvrtak navečer predstavljanje knjige Erwina Antona Grestenbergera "Tvrđava Pula (obrambeni objekti carske (i) kraljevske glavne ratne luke od 1823. do 1918.). Erwin Anton Grestenberger (Beč, 1948. – 2011.), autor ove knjige, proučavao je austrijske/austrougarske vojne utvrde i topništvo, kao i druge značajne europske vojne utvrde.

Objavio je četiri knjige ove tematike, a izvorno izdanje knjige "Festung Pola", objavljeno u Beču i Grazu 2003. godine, prva je monografija o obrambenome sustavu glavne ratne luke Pula u razdoblju od 1823. do 1918. godine. Knjiga je predstavljena i u Puli prije dvadesetak godina.

Opsežna publikacija

- Ova opsežna publikacija u prvom hrvatskom prijevodu Zvonimira Freivogela omogućit će našoj javnosti podrobnije upoznavanje s bogatom fortifikacijsko-graditeljskom baštinom u Puli i južnoj Istri koja je najvećim dijelom sačuvana i danas, a time ujedno i promicati svijest o potrebi očuvanja te baštine, kazala je direktorica Aquariuma Milena Mičić ističući da je izdavač hrvatskoga prijevoda knjige pulsko Društvo "Viribus unitis", a objavljena je uz potporu Grada Pule i Aquariuma Pula.

(Arhiva Glasa Istre)(Arhiva Glasa Istre)

- Od skromnog ribarskog gradića s početka 19. stoljeća, Pula se u razdoblju od stotinu godina razvila u dinamičan lučki grad, nakon što je sredinom 19. stoljeća izabrana za glavnu ratnu luku Habsburške Monarhije, kazao je Bruno Dobrić.

U predgovoru knjige autor pak piše "Kada sam tijekom jednog dopusta u Istri posjetio Pulu, dobio sam prvu predodžbu o utvrđenjima bivše glavne ratne luke Pula i uspio sam razgledati nekoliko fortifikacija obalnoga i kopnenoga obrambenog pojasa. Bio sam fasciniran ogromnim objektima, od kojih se veći dio veoma razlikuje od meni poznatih kopnenih utvrda."

- Na temelju arhivskih izvora koji se čuvaju u Državnome arhivu u Beču autor u ovoj knjizi prikazuje austrijsku/austrougarsku fortifikacijsku graditeljsku baštinu iz toga razdoblja, koja je najvećim dijelom sačuvana i danas.

Knjiga je opremljena brojnim ilustracijama, navedeno je u recenziji danas nažalost pokojnog dr. sc. Attilija Krizmanića.

O važnosti knjige kazivao je Bruno Dobrić, koji je istaknuo da je to prvo ozbiljno i cjelovito znanstveno djelo o obrambenome sustavu Pule u XIX. stoljeću uz činjenicu da se Grestenberger ne ograničava samo na popisivanje i opisivanje pojedinih građevina, već predstavlja i ostale komponente obrambenoga sustava: nastanak obrambenoga sustava i njegovu transformaciju do 1918. godine, razvoj topništva koje se nalazilo u/na utvrdama i topničkim bitnicama, zatim su tu prostorni rasporedi građevina s kronološkim podacima o nastanku i raznim promjenama, kao i drugi zanimljivi podaci o povijesti Pule i okolice putem bogatstva što kriju sve te fortifikacije.

Prevoditelj je pak govorio o tome kako je došlo do realizacije ove knjige, ističući da je tijekom prevođenja puno toga saznao i naučio te da mu je rad na ovoj knjizi bio iznimno zanimljiv.

Govorio je i o poglavljima knjiga te kako je ona koncipirana ističući da je dio knjige posvećen obrani glavne ratne luke vrlo minuciozno i sustavno obrađena analiza nastanka, razvitka i promjene obrambenoga sustava Pule u stogodišnjem austrijskom razdoblju, koja završava analizom današnjega stanja i valorizacijom raznih utvrđenja, ali i drugih vojnih građevina.

Detaljno proučavanje

Knjiga je, kako su se složili predstavljači plod autorova dugogodišnjega proučavanja u arhivima Beča, ali i posjeta Puli te proučavanja građevina u ambijentu u kojem su nastale.

Moglo se saznati i da od dosad evidentiranih stotinjak obrambenih objekata u sustavu Tvrđave Pula (fortova, topničkih baterija, uporišta, obrambenih stražarnica i dr.) u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske upisano je svega 16 utvrda, od čega pojedinačno samo sedam, dok su ostale klasificirane kao obrambena građevina u grupnome iskazu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter