(Foto Udruga Metamedij)
Udruga Metamedij uspješno je kraju privela još jedan projekt - "U istom filmu - korak dalje" koji je sufinanciran od strane Fonda za aktivno građanstvo u Hrvatskoj.
Sa željom da olakšaju sudjelovanje djece i mladih s teškoćama u razvoju u socijalnim interakcijama, društvenim događajima i kino projekcijama, odlučili su prilagoditi sadržaje njihovim potrebama i specifičnostima.
Organizirano je sedamnaest kino projekcija koje je posjetilo preko 1300 posjetitelja. Održavanje senzornih projekcija planirano je nastaviti te je već dogovoreno još najmanje dvadeset i četiri projekcije u Puli, Rovinju, Labinu i Buzetu.
Središnju aktivnost projekta predstavlja izrada Metodičkih smjernica za organizaciju i vođenje kulturno-umjetničkih radionica za djecu i mlade s teškoćama u razvoju te Metodološkog okvira za održavanje senzornih kinoprojekcija za djecu, mlade i odrasle osobe s teškoćama senzorne integracije i ostalim utjecajnim teškoćama, na hrvatskom i engleskom jeziku.
Cilj izrade bio je omogućiti i olakšati pripremu i provedbu prilagođenih kulturnih sadržaja kroz primjenu univerzalnog dizajna te veću dostupnost kulturnih sadržaja marginaliziranim skupinama stvarajući inkluzivno okruženje, pružajući na taj način podršku socioemocionalnom, jezičnom i kognitivnom razvoju te jačanju samopouzdanja djece i mladih s teškoćama u razvoju.
Univerzalni dizajn se odnosi na oblikovanje proizvoda, okruzˇenja, programa i usluga na nacˇin da ih mogu koristiti svi ljudi u najvec´oj moguc´oj mjeri, bez potrebe prilagođavanja ili posebnog oblikovanja.
Udruga je djelovala i na području zagovaranja promjene kulturnih politika s ciljem stvaranja inkluzivnijeg društva, na participativan način, odnosno, u suradnji s ranjivim skupinama.
Održane su panel rasprava i konferencija "Korak do kulture" o pravu na kulturu i potrebama u kulturi osoba s invaliditetom te djece i mladih s teškoćama u razvoju, utjecano je na donositelje odluka na regionalnim i lokalnim razinama donesenim preporukama za izradu plana razvoja kulture u domeni prilagodbe sadržaja za osobe s invaliditetom i uključivanjima na javnim savjetovanjima.
Održana je i besplatna interaktivna radionica o zagovaranju pod vodstvom Mladena Majetića s ciljem osnaživanja sudionika da se bave problemima kojima su okruženi putem kampanja javnog zagovaranja.
Aktivnosti u sklopu projekta uključivale su i stručnim kadrom vođene kreativne radionice fotografije i animacije, prilagođene ciljanoj skupini te su nastali radovi polaznika predstavljeni na izložbama diljem Istre i u Zaboku.
Na radionicama animacije osmišljene su priče pretočene u kolaž čineći određeni kadar koji je zatim pretvoren u GIF, dok su na radionicama digitalne portretne fotografije učenici imali priliku koristiti fotoaparat, rasvjetu i različite objektive. Na taj način djeca i mladi s teškoćama u razvoju mogu aktivno sudjelovati, ne samo kao publika, nego i kao kreativci i umjetnici.
Održane su dvije radionice izrade GIF-ova u rujnu – u Puli sa dvanaest učenika i u Krapinskim Toplicama sa deset učenika te u Čakovcu u listopadu, radionica digitalne portretne fotografije sa devetnaest učenika. Putujuća izložba održana je u Zaboku 10. studenog, Rovinju 16. studenog, Buzetu 23. studenog, Puli 6. prosinca te u Labinu 14. prosinca.
Održane su i edukacije za stručnjake za odabir odgovarajućih filmova senzornih kino projekcija pod vodstvom Eve Brlek, te u području umjetnosti i kulture pod vodstvom Vanje Marković, edukacijske rehabilitatorice i Lee Radolović, logopetkinje.