(Hina/EPA)
Muzički biennale Zagreb od 13. do 22. travnja donosi pedesetak najraznolikijih programa, od kojih su veliku pozornost i prije otvorenja privukli prva hrvatska opera za bebe "Opera rosa" te opera "Lennon"o fenomenu Johna Lennona koju je skladao Ivo Josipović.
Festival koji od 1961. istražuje sve aspekte suvremene glazbe i postavlja njezine trendove, u svom 32. izdanju dolazi na desetak gradskih lokacija, od HNK i Lisinskog do Močvare i Kseta, uz čak 25 novih, naručenih kompozicija.
Otvorenje festivala metaforički će predstaviti sve ono što će se događati na festivalu, rekla je umjetnička ravnateljica Muzičkog biennala Zagreb Margareta Ferek-Petrić na konferenciji za novinare.
Tako će na dan otvorenja u "Lisinskom" nastupit Simfonijski orkestar HRT-a koji će izvoditi Clemensa Gadenstättera, Davorina Kempfa, Mirele Ivičević i Tristana Muraila, a u manje klasičnočm prostoru, Pogonu Jedinstvo, ansambl Zeitkratzer koji će spojiti opus klasika avangarde 20. stoljeća Ive Maleca i glazbe njemačkog sastava Kraftwerk.
Ravnateljica je najavila atraktivna gostovanja skladateljskih zvijezda, među kojima su Olga Neuwirth, Chaya Czernowin, Clemens Gadenstätter i Franck Bedrossian, dok će rezidencijalni ansambl masterclassa i festivala biti Klangforum Wien.
Program donosi i "Balkan affairs" ansambla Neue Vocalsolisten Stuttgart, sa šest naručenih skladbi mlađih autora s područja bivše Jugoslavije o njihovom doživljaju ovdašnjeg rata.
Biennale će zatvoriti praizvedba opere "Lennon", koprodukcija sa zagrebačkim HNK. "Maestro Josipović napisao je na libreto Marine Biti operu koja traje oko sat i pol, o posljednjim momenima života Johna Lennona", rekao je dirigent i skladatelj Ivan Josip Skender.
"Probe vrlo intenzivne, napokon nakon pandemijskog razdoblja radimo bez ograničenja i imamo na raspolaganju cijeli ansambl", dodao je.
Program za djecu i mlade
Program za djecu i mlade podijeljen je prema različitim dobnim skupinama.
Među ostalim praizvest će se "Opera rosa", za djecu od 1 do 3 godine, s kojima komunicira na emocionalnoj, intuitivnoj razini, a tu je i humanitarni projekt "Raspjevane priče", za pomoći ukrajinskoj djeci koja žive u Hrvatskoj, najavila je voditeljica tog programa Nina Čalopek.
Jazz novinar i publicist Davor Hrvoj iz ovogodišnjeg je programa izdvojio i nesvakidašnji nastup vizualnog umjetnika i jazz-glazbenika, koncertni filmsko-instalacijski program Music Beyond Zen.
MBZ se umjesto na jednu temu, fokusira na njih više aktualnih, od ekoloških do društveno-političkih, s fokusom na ekološku odgovornost i kulturnu održivost, pa će se održati i diskurzivni razgovori o utjecaju tehnologije na razvoj umjetnosti, odnosu institucionalne i nezavisne scene te ekološkoj održivosti u kulturi.