(Snimio Dejan Rakita / Pixsell)
Najnovija kriza u BiH, koja je dovela do dugih cijevi na ulicama Istočnog Sarajeva, plod je udruženog napora Milorada Dodika, bošnjačke političke elite i takozvane međunarodne zajednice. Sve su ove tri strane svojom zadrtošću, isključivošću i krajnjom političkom glupošću dovele do toga da se u BiH, istina, još ne puca, ali da ljudi s automatskim puškama na gotovs hodaju ulicama. Dodik je potpuno izvan kontrole. A što je još važnije, pokazao se kao loš političar. Zaoštrio je prema Sarajevu i međunarodnoj zajednici u trenutku kada ga nitko ne podržava. Protiv sebe ima oporbu unutar RS-a koja paktira s Bošnjacima tražeći njegovo uhićenje. Za sebe nema Srbiju koja je u predrevolucionarnom stanju zbog kojeg Vučić ne može pomoći ni sebi, a kamoli njemu. A Putin je sav u pregovorima s Amerikom oko mogućeg mira u Ukrajini pa nema vremena za Dodika više od pola sata svakih šest mjeseci. Bošnjaci su također potpuno iracionalni u namjeri da od BiH naprave svoju nacionalnu državu, iako čine samo 50 posto stanovništva. Pritom istim aršinom mjere i Hrvatsku i Srbiju. Time odbacuju bilo kakvu mogućnost približavanja stajališta dviju naroda i država. Hrvatska politika prema BiH tijekom devedesetih bila je nažalost kakva je bila. Ali opet ne može se usporediti sa srpskom. Niti se politika današnje Hrvatske može uspoređivati s onom koju prema BiH vodi Srbija. Naravno, za loše odnose Bošnjaka i BiH Hrvata nisu krivi samo ovi prvi. Uvijek je za tango, kao i za svađu, potrebno dvoje.
U svemu ovome veliku, moguće i najveću odgovornost snosi međunarodni faktor. Jer ako u nekoj zemlji postoje tri frakcije, skupine ili etničke zajednice koje dijametralno različito gledaju na njene uređenje, onda bi logično bilo da ih ta takozvana međunarodna zajednica pokuša potaknuti da sami pronađu nekakav kompromis. A ona da moderira cijeli proces. Umjesto toga ona favorizira jednu stranu na štetu preostale dvije. Sam Christian Schmidt na korak je da njegova misija u BIH završi spektakularnim neuspjehom. Jer ako se zaista ne daj Bože zapuca, bit će tu i njegove odgovornosti. To da je Dodik dobio godinu dana robije samo zato jer je promulgirao dva zakona nije se smjelo dogoditi. Za tako nešto završiti iza rešetaka moguće je samo u današnjoj BiH. Schmidt je morao znati što će se dogoditi nakon presude. Dodik koji je potpuno izvan svake kontrole, čini se ponajviše izvan svoje osobne, definitivno izvan beogradske, a moguće i moskovske, zaoštrio je situaciju iz koje će se teško izvući. Ali nije sigurno kako će se i hoće li se iz nje izvući i sama BiH. Formalno će se izvući. Ali neće ostati ista. U svemu ovome ne sudjeluju, barem ne izravno, politički predstavnici BiH Hrvata.
Međutim, to naravno i ne znači da bi njih zaobišla bilo kakva veća nestabilnost u toj zemlji. Njihova je pozicija najteža zbog tog jer su brojčano najmanji narod. U BiH tek 15 posto ukupnog stanovništva. Kao protutežu bošnjačkom unitarizmu, ušli su u političke dogovore s Dodikom. Ti su dogovori bili i logični u takvoj situaciji, ali je problem u tome što su u njima otišli predaleko. Od taktičkog saveza dva manja naroda, dogovor gotovo da je prerastao u strateško savezništvo. Problem je i to što i Srbi i Bošnjaci imaju strane sponzore. To se na simboličkoj razini najbolje vidjelo prije par tjedana, na početku ove najnovije krize. Dodik je tog tjedna otputovao u Moskvu gdje ga je primio Vladimir Putin. Bošnjački član Predsjedništva BiH Denis Bećirović otputovao je u Ankaru gdje ga je primio Recep Tayyib Erdogan. A predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović otputovao je u Zagreb. Gdje ga je primio Zoran Milanović. BiH je najvažnija zemlja za Hrvatsku. S njom dijelimo granicu dugu preko tisuću kilometara. Bilo kakva nestabilnost u njoj, a kamoli oružani sukob, imali bi prilično gadne posljedice na hrvatsko gospodarstvo, prvo na turizam, a potom i na ostale grane. BiH je jedna od rijetkih zemalja s kojima imam trgovinski suficit. Više u nju izvozimo nego što iz nje uvozimo. I još nešto. Za one koji možda smatraju da se ovdje radi o događanjima "u nekoj dalekoj zemlji Safari" treba reći i ovo. Zračnom linijom gledano, od Rijeke do hrvatske granice s BiH manja je udaljenost nego od Rijeke do Zagreba.