Ilustracija (Pixabay)
Školska knjiga objavila je zbirku poezije Drage Štambuka "Uzgon", u kojoj se kroz 320 geometrijski strukturiranih pjesama u prozi zrcale raznoliki kulturni, religijski i jezični utjecaji asimilirani tijekom bogate diplomatske karijere tog diplomata i pjesnika.
Kako se ističe u najavi, "Uzgon" Drage Štambuka nastavak je poezije spiritualne i domoljubne tematike kakvu je pisao u zbirci "Theurgija" objavljenoj 2017. godine u biblioteci Rukovet Školske knjige. U njoj se zrcale raznoliki kulturni, religijski i jezični utjecaji asimilirani tijekom bogate diplomatske karijere u Velikoj Britaniji, Indiji i Šri Lanki, Egiptu, Japanu, Koreji i Brazilu.
Posljednje dvije godine Štambuk živi kao veleposlanik u Teheranu i Afganistanu, pa su tako u "Uzgon" uključene mnoge iranske referencije i motivi, a knjiga žanrovski varira između pjesama u prozi i lirskoga dnevnika.
Pjesnik, esejist, antologičar i prevoditelj Drago Štambuk objavio je više od 70 knjiga, a njegova su djela prevedena na mnogobrojne jezike. Dobitnik je brojnih nagrada.
Nova knjiga u Maloj knjižnici Društva hrvatskih književnika je zbirka Enerike Bijač "Okoliš naš – svagdanji". Ova zbirka pjesnikinje koja je tijekom proteklih godina učestalo gostovala u Istri - i kao pjesnikinja i kao slikarica, te koja je i kreatorica kulturno-umjetničkih veza Istre i koprivničke regije, donosi senzibilne lirske uratke čija je središnja tema okoliš.
Ovoga je puta okoliš predstavljen u širem smislu, kroz niz uzročno-posljedičnih veza o važnosti očuvanja prirode. Zbirka je nastala tijekom pandemije koronavirusa te donosi misaone pjesme, svojevrsne solilokvije gdje dolazi do simbioze prirode i čovjekova stanja. Zbirka je podijeljena u tri ciklusa: "Maslini u lice", "O stablo oslonjena", i "Zeleno, zeleno", koje reflektiraju različite prirodne sfere.
Darija Žilić, jedna od najcjenjenijih suvremenih hrvatskih spisateljica, višestruko nagrađivana autorica, nedavno je objavila knjigu "Sarajevski fragmenti". U tim sugestivnim lirskim crticama, oslikava i (raz)otkriva svoj sasvim poseban odnos sa Sarajevom, njegovim specifičnostima, protagonistima, reminiscencijama, gdje osobna interpretacija grada, osobni prikaz nadilazi granice autoričine percepcije i doživljaja određene sredine.
To je i puno više od fragmenata, koji stvaraju mozaik kulture, povijesti, običaja, umjetnosti, osobnih impresija, lirskog i epskog, (pro)življenog i misaonog…
Razna tematske i interesne sfere se spajaju unutar tog kaleidoskopa mirisa, boja, zvukova tipičnih za jedan grad.