DOPRINOS TEATRA ULYSSES

NA BRIJUNIMA ĆE DANAS BITI OTVORENA SOBA JAMESA JOYCEA Multimedijalni prikaz života slavnoga pisca, njegovih suvremenika i povijesti OSMISLIO JE POZNATI GLAZBENIK

| Autor: Jurica Körbler

Brijunska soba Jamesa Joycea projekt je talentiranog riječkog umjetnika Damira Urbana, velikog prijatelja kazališta Ulysses, a bit će predstavljen danas u hotelu Karmen na Velikom Brijunu. Riječ je o izuzetno zanimljivom pokušaju oživljavanja prošlosti vezanoj za Brijune, u vremenima kada hrvatski turizam vodi grčevitu bitku za preživljavanje. A bez kulture, očito, ta bitka neće biti dobivena, pa će suradnja Nacionalnog parka Brijuni i Ulyssesa pokazati koliko je važno promovirati slične projekte koji su itekako zanimljivi za turiste.

Projekt je zamišljen kao multimedijalni doživljaj smješten u posebno uređenu prostoriju, zamišljenu kao soba Jamesa Joycea. Do kraja sezone posjetitelji će moći obilaziti sobu i saznati ne samo nešto više o povijesti Brijuna, već i o značajnim osobama koje su u prošlim vremenima tu dolazile Joyceu u posjet i povijesti njegova odnosa s Brijunima. Tako će u sobi biti izložene brojne fotografije, mape, razni rekviziti, a posjetitelji će moći čuti i audio zapise i pogledati video snimke.

Nije slučajno što je Ulysses izabrao baš Jamesa Joycea, jer je to uvod i najava velikog multimedijskog projekta ”Uliks” koji će biti uprizoren na Malom Brijunu sljedeće sezone u produkciji Kazališta Ulysses.

Kada je James Joyce prije više od stotinjak godina stigao u Pulu poslao je pismo svome bratu u Dublin u kojem je iskazao oduševljenje morem i gradom koji je vidio. ”Uzmi odmah zemljovid i pronađi Jadransko more, to je odmah iznad Turske”, pisao je bratu, da bi tako došao i na Brijune. 

Joyce je sa svojom životnom suputnicom Norom Barnacle stigao 1904. iz Trsta u Pulu parobrodom Graf Wurmbrandt i tu je jedno vrijeme predavao engleski jezik u novootvorenoj Berlitzovoj školi stranih jezika. Bila je to jedna od stanica njegove europske odiseje koju je nazivao ”dobrotvornim izgnanstvom”, za vrijeme koje se samo četiri put vraćao u Irsku. U Puli je stekao nove prijatelje, posjećivao kavanu Miramar gdje je čitao Le Figaro i u to je vrijeme napisao nekoliko poglavlja romana ”Junak Stephen”. Odlasci na Brijune bili su posebni doživljaj, a mašta može dočarati što se događalo u vrijeme boravka velikog pisca u tom otočkom raju.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter