(Snimila Vanesa Begić)
Jedna od najmasovnijih domaćih kulturnih manifestacija posvećena promicanju pisanje riječi i ljubavi prema pisanju - Noć knjige održana je diljem Hrvatske u povodu Svjetskog dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige s čak više od 1.100 prijavljenih programa i akcija širom Hrvatske. Ovogodišnja je tema manifestacije "O životinjama i ljudima" posvećena fauni u knjiškim svjetovima, a zaštitno lice joj je hobotnica Tint Uljević. Njegova je poruka "Čak i na dnu mora čitati se mora!", a kao i svake godine, maskota Noći knjige je djelo dizajnera Borisa Kuka.
U Noći knjige u više od 260 mjesta i gradova sudjelovalo je čak 330 ustanova – od škola i vrtića do muzeja, bolnica i domova za starije, 180 narodnih knjižnica i brojni antikvarijati, knjižare, nakladnici, pa čak i brodovi i vlakovi.
(Snimila Vanesa Begić)
Germanistica s pulskog Sveučilišta Jurja Dobrile - Fakulteta ekonomije i turizma dr. Mijo Mirković, Marieta Djaković je u Gradskoj knjižnici i čitaonici - Središnjoj knjižnici održala predavanje za dva razreda maturanata Gimnazije posvećeno Kafki i životinjama.
Bilo je govora o specifičnom i neobičnom odnosu Kafke i životinja, o tome kako su mu školi naročito dobro išli strani jezici, a loše je ocjene imao iz likovnog i tjelesnog, o šezdeset životinja prisutnim u njegovim djelima, od mačke, konja, psa, majmuna, smrdljivog Martina do kune, lisice, a Djaković je kazala da je taj njegov specifičan odnos prema životinjama vrlo važan za cjelokupno njegovo stvaralaštvo, a brojni od tih opisa su i metaforični i vrlo indikativni za razumijevanje cjelokupnog njegovog stvaralaštva. Posebno je bio gadljiv što se kukaca i miševa tiče, a prema mačkama bio je indiferentan.
(Snimila Vanesa Begić)
Uslijedio je sadržaj za djecu i roditelje, edukativno-kreativni program u znaku pčela o čemu je govorio Roman Maglić, entomolog koji je objasnio važnost i značaj pčela na djeci primjeren način.
Potom je dr. sc. Neven Iveša govorio "Što sve trebamo znati o ribi koju konzumiramo" s ekološkog i znanstvenog gledišta, ali i uz zanimljivosti i kuriozitete.
U to vrijeme je u Knjižnici Veruda održana radionica pod vodstvom keramičarke Biserke Lilić, koja je tu nedavno imala svoju samostalnu izložbu. Ova je radionica bila naslovljena "Riječi koje predu, ruke koje stvaraju" te ovdje su kreirali odrasli, u suradnji ove kreativke i knjižničarke Petre Pavličević.
(Snimila Vanesa Begić)
Na radionici se istraživao jedinstveni spoj poezije i keramike kroz čudesan svijet Pabla Nerude, jer ovaj je čileanski nobelovac bio i veliki zaljubljenik u prirodu, more, predmete svakodnevice, ali i životinje, gdje, kako je naglasila knjižničarka, te pjesme odišu nježnošću, simbolikom i znatiželjom. Divio se posebno psima, ribama i pticama.
U Dječjoj knjižnici gošća knjižničarke Andree Pavlović bila je Petra Rajh koja je djeci priredila radionicu "VUKolovci kreću! – da te bolje vidim", posvećenu kamišibaju, gdje je bilo vrlo živahno i razigrano. I vodnjanska je knjižnica bila u znaku sadržaja za najmlađe s programom "Upoznajmo akvarij: mi smo morska stvorenja", gdje je voditeljica bila Ela Pahor, a uslijedila je virtualna izložba "Orwellov životinjski svijet", uz pomoć knjižničarke Maje Gregorović. Djeca su najprije uživala u igri Memory u kojoj je bio cilj povezati fotografiju životinje i njezinog animiranog lika. Voditeljica im je potom ispričala priču koja ih je potaknula na promišljanje o utjecaju čovjeka na morski okoliš. U nastavku radionice djeca su ponešto naučila o pojedinačnim životinjama, npr. glavatoj želvi, morskoj mački, velikoj rakovici – njihovoj prehrani, ponašanju, navikama, načinu života i kretanja te potom su nacrtali zadane životinje u onečišćenom okolišu. Cilj je bio promisliti na koji način onečišćujemo more i kako to promijeniti.
(Snimila Vanesa Begić)
Sveučilišna knjižnica u Puli u svojim je programima tematizirala odnos i suživot ljudi i životinja koje su neizostavno prisutne u ljudskome opstanku i izričaju. Koje su to knjige o životinjama i ljudima obilježile naše djetinjstvo, utjecale na nas u formativnim godinama ili im se rado vraćamo i čitamo u odrasloj dobi moglo se vidjeti na prvom katu knjižnice gdje je postavljena izložba knjiga "O životinjama i ljudima". Predavanje o morskim bićima održala je osnivačica i vlasnica Aquariuma biologinja dr. sc. Milena Mičić. Ona je također na djeci primjeren način objašnjavala specifičnosti o ribama i drugim stanovnicima mora, a moglo se saznati i da je Sjeverni Jadran relativno plitak.
Dan ranije, u Osnovnoj školi dr. Mate Demarina Medulin gostovala je Doris Cerin Otočan koja je uz knjižničarku Dušanku Đokanović predstavila učenicima drugog, trećeg i četvrtog razreda svoju knjigu "Dvije priče čistog srca". U razgovoru s gošćom prisjetili su se što su to bajke, te kako se jedna bajka razvija do konačne pouke kada dobro uvijek pobjeđuje zlo.