(Foto Sa(n)jam knjige u Istri)
Dvojica istarskih autora obilježila su kraj Sa(n)jma knjige u Istri. Najprije je Igor Grbić predstavio "Istarska freskočašća", a potom Egidio Ivetić svoja djela posvećena Jadranu i Mediteranu. O Grbićevom su novom djelu govorili Jagor Bučan i Aljoša Pužar.
- Žanr koji je postojao i postoji u kulturi, nikada se ne razaznaje do kraja, tu su brojni oslikani zidovi, crkve, ali ne bi Grbić bio Grbić kada to ne bi zakomplicirao filozofski ili komparativno filozofski, ova knjiga uz to što je jako korisna, može biti i značajan poticaj onima koji žele dublje prodrijeti u tu temu, Grbić je veliki poznavatelj filozofije, ali to je posveta i drugim žanrovima, predstavljena su mišljenja koja su često zanemarena. Ako kupite ovu knjigu, nećete se razočarati, kazao je Aljoša Pužar ističući da su Grbića, poput nekada Matka Peića, drugi vozili po terenu i on je sve to bilježio.
Bučan, izrazivši posebno zadovoljstvo što može predstaviti ovu knjigu, kaže da ga je privukla spisateljska okretnost, tu prevladava basso continuo, to je i vrsta umjetničke slikovnice, jezik mu je sredstvo, a zanimljiv je i odnos slike i jezika.
- Knjiga je jedinstvena, nije iz ikonografije, iz ikonologije, nije iz religije, nije iz mitologije, to je i kompendij vježbi iz imaginacije, vješto se iskazuje kao veliki erudit, ne zastaje, treba razlikovati imaginaciju od mašte. Slike su prepune likovnih pojava i figura, a iza svake figure postoji njezin meta lik, zanimljivo je sagledati i Grbićev pristup svemu tome, naveo je Bučan.
Igor Grbić se uvodno zahvalio bratu Saši što ga prati kroz sve knjige, koji nije napravio samo naslovnicu, nego i puno vizualnih intervencija, a riječi zahvale uputio je i Istarskoj županiji za podupiranje od samoga početka ovaj projekt koji će rezultirati s četiri naslova, od čega je drugi praktički gotov.
- Pišem kako moram pisati, sve ostalo je na drugima, djelo se čita kao povijesno-umjetnička knjiga, a pjesme su rasute kroz knjigu. Imaginacija nije mašta, to je treće oko, kada se progovara kroz imaginaciju. Istina, morao sam se puno pripremati, proučavati, bilo je potrebno opravdati pristup.
Neke stvari, neke podatke nisam znao od ranije, povjesničar umjetnosti zasigurno tu može pronaći nešto, sjećam se kada sam radio "Istru glagoljuštu" dana je Krešimiru Nemecu, nije imao primjedbi. No, to nije tekst za udžbenik, kao pisca/zapisivača, zanimao me imaginarni svijet, rekao je Grbić, a Pužar je zaključio da se ova knjiga može čitati na 500 načina.
Egidio Ivetić u programu "Portreti Istre, Jadrana, Mediterana" uz povjesničara Maurizia Levaka i voditelja programa Andreu Matoševića govorio je o svojim doživljajima mora uz brojne izuzetno zanimljive književno-povijesne korelacije.
Spomenuli su kako mu je Matošević prije dvadesetak godina u Padovi bio student, Ivetić mu je bio mentor te pohvalio je Matoševića.
Levak je govorio o važnosti morskih puteva tijekom povijesti na Jadranu i Mediteranu, a Egidio Ivetić je istaknuo "sve moderno i europsko se bazira na Mediteranu".
Bilo je tu govora, uz brojne zanimljive komparativne primjere, o četiri dimenzije Mediterana. To su fizički, politički, simboličko-kulturni i povijesni Mediteran, o kojima raspravljaju stručnjaci iz raznih polja djelovanja. Moja posebna priča s morem krenula je kada sam služio vojsku, bio sam u mornarici i to je na neki način bio i kontinuitet s mornaricama iz povijesti. Mediteran je poput nekog fragmentarnog svijeta u kojem treba tražiti ono što ti nedostaje, ono što ti je potrebno za život i to te dovodi u dodir s drugima, to je ujedno i niz mikrokozmosa koji tvore jedan oblak.
Fizički Mediteran proučavaju biolozi, oceanografi, geolozi, onaj politički razni sociolozi, politolozi, a tu je i onaj simboličko-kulturni te povijesni gdje povjesničari razmatraju brojne njegove aspekte. Ponekad, ako ne znaš geologiju, osnove, ne možeš ni drugo razumijeti o Mediteranu, to je i dimenzija Neptuna, rekao je.
Levak se pak osvrnuo na vremena kada je Mediteran bio središte svijeta, na sve te morske puteve i veze.