Liana Diković, Elis Deghenghi Olujić i Rita Scotti Jurić (Snimila Vanesa Begić)
Stručnim izlaganjima o najpoznatijem drvenom lutku nastavljen je trodnevni program posvećen Pinocchiu koji se održavao od srijede do petka u pulskoj Zajednici Talijana u suradnji s Gradskom knjižnicom i čitaonicom Pula, Predškolskom ustanovom Rin Tin Tin, Talijanskom osnovnom školom "Giuseppina Martinuzzi", Talijanskom srednjom školom "Dante Alighieri" te u suradnji s Talijanskom unijom.
Stručno su o Pinocchiu govorile umirovljene docentice s Odjela za talijanistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli prof. dr. Elis Deghenghi Olujić i prof. dr. Rita Scotti Jurić, koje su inače autorice brojnih studija, publikacija i znanstvenih istraživanja.
Izlagačice su raspravljale o tome je li Pinocchio stvarno knjiga za djecu budući da svojom univerzalnom temom nadilazi okvire dječje književnosti, a i na početku, kada je izlazio u nastavcima u dječjim novinama, nije imao sretan završetak, pa je zbog protesta čitatelja direktoru novinar završetak promijenjen i postao je, dakako, sretan, kako to i priliči bajkama.
Deghenghi Olujić se osvrnula i na činjenicu kako "preobrazba" tog lika u dobrog dječaka vrlo pozitivno djeluje na čitatelje tijekom odrastanja.
Scotti Jurić također se osvrnula na specifičnost i univerzalnost ovoga junaka, što je puno više od lika dječje književnosti, a to je jedno od najprevođenijih djela za djecu na svijetu s temom koja je prije svega univerzalna. Obje su izlagačice predstavile Pinocchija i kroz niz komparativnih primjera, a Deghenghi Olujić se osvrnula i na činjenicu da je Italo Calvino, čija se stota godišnjica rođenja obilježava ove godine, bavio proučavanjem ovoga djela koji i nadilazi samu dječju književnost.
Predstavljačice su naglasile da je djelo bajka, da predstavlja put prema sazrijevanju i odrastanju, što je posebice zorno kada Pinocchio pokazuje na kraju zahvalnost prema Geppettu i prema vili, nakon čitavog niza dogodovština.
Radionice za učenike o Pinocchiu održala je glumica Petra B. Blašković, gdje je bilo govora o Pinocchiu i o bullyingu, odnosno, uz igru prikazan je ovaj lik u korespondenciji s današnjim trenutkom i poteškoćama s kojima se susreću djeca i mladi, tako da je sam lik sudionicima radionica bio bliži i zanimljiviji.