(Foto: GKP)
Književnik za djecu i autor lektirnih naslova Hrvoje Kovačević, u sklopu velike kampanje u organizaciji Gradske knjižnice Poreč pod nazivom »Čita(j)mo da ne oguglamo«, od ovaj tjedan posjetio je Osnovne škole Poreč, Finida, Vladimira Nazora Vrsar, Joakima Rakovca Sveti Lovreč, Jože Šurana Višnjan, Kaštelir i Vižinada te Tar-Vabriga i talijansku osnovnu školu Bernardo Parentin, na oduševljenje više od 600-tinjak osnovnoškolaca.
Kovačević je djeci itekako poznat s polica knjižnica, kako gradske, tako i školskih, jer pažnju svoje mlade publike zaokuplja brojnim tajnama te je tako i njima predstavio svoje knjige koje se nalaze na vrhu najčitanijih naslova za djecu. Dinamičnim i zanimljivim pristupom po školama Poreštine djeci je predstavio tajne iz sljedećih romana: »Tajna šutljivog dječaka«, »Tajna zlatnog zuba«, »Tajna zmajeva vrta«, »Tajna Stubičkih Toplica«, »Tajna ribljeg oka«, »Tajna mačje šape«, »Tajna malog brata«, »Tajna graditelja straha«, »Tajna crne kutije«, a govorio im je i o svom životnom putu, stvaralaštvu i svemu onome što ga motivira na pisanje i što mu donosi zadovoljstvo u radu.
- Jako sam sretan što sam sudjelovao u ovoj velikoj promociji čitanja, što je iznimno važno i što treba neumorno činiti. Upućujem čestitke porečkoj knjižnici, gradu Poreču i svim općinama na ovoj složnoj inicijativi da se djeci omogući besplatno članstvo. Užitak je bio družiti se s ovom pametnom i znatiželjnom djecom i zahvaljujem svim školama Poreštine na srdačnom gostoprimstvu. Ako sam imalo odškrinuo vrata jednog tajanstvenog svijeta u koje nas čitanje vodi, ja sa sam presretan, kazao je književnik Hrvoje Kovačević.
- Učlanjenje djece prvi je korak u osvješćivanju važnosti razvijanja čitalačkih kompetencija, a ono će se provoditi kontinuirano, a ova će suradnja postati čvrsta i sigurna veza između Knjižnice i jedinica lokalnih samouprava, rekla je Irides Zović, ravnateljica porečke knjižnice.
A već nakon druženja s Hrvojem Kovačevićem u školama, brojni su učenici pohrlili knjižnicu po njegove knjige da otkriju kako završavaju sve one tajne o kojima je autor pričao. Jer tajne su baš fora. Bilo da ih krijemo, čuvamo ili otkrivamo.
- »Oguglati« znači postati ravnodušan. Čitajući učimo, a istovremeno, opuštamo se i zabavljamo. Za svakoga postoji knjiga koja ga čeka, a hvalevrijedna kampanja »Čita(j)mo da ne oguglamo« pomaže knjizi da do svih pronađe put, stvarajući jednake uvjete za svu djecu Poreštine.
Osnovna misao vodilja ove kampanje je popularizacija knjige i čitanja te širenje čitateljske mreže, učlanjenje nove djece te obnova članstava već postojećim članovima, kao i edukacija o brojnim uslugama koje Knjižnica pruža. Čitati znači razumijevati ono što je napisano, protumačiti to, shvatiti, kritički promišljati i osjećati, zaključuju iz porečke Knjižnice, uz zahvale knjižničarkama školskih knjižnica: Sari Blažević, Vahidi Halaba, Vesni Milanović, Ludmili Pauletić, Nataši Velenik i Lorni Velenik-Žufić, na pomoći i podršci u organizaciji ovih književnih susreta.
Osnovna misao vodilja ove kampanje je popularizacija knjige i čitanja te širenje čitateljske mreže, učlanjenje nove djece te obnova članstava već postojećim članovima, kao i edukacija o brojnim uslugama koje Knjižnica pruža.
Čitati znači razumijevati ono što je napisano, protumačiti to, shvatiti, kritički promišljati i osjećati.