Pavao Đakon bilježi pljačkaške pohode Avara i Slavena u Istru na samom početku 7. st. Međutim, izuzetno su rijetki arheološki tragovi Avara u Istri. Izložena su svega dva predmeta koji pripadaju pojasnim garniturama avarskih konjanika iz razdoblja tzv. II. avarskog kaganata (8. st.)
S iziožbe
U sklopu izložbe "Avari i Slaveni južno od Drave" u organizaciji Arheološkog muzeja u Zagrebu i Gradskog muzeja Vinkovci koja gostuje u Muzejsko-galerijskom prostoru Sveta Srca do 19. rujna, prezentira se vitrina s dva avarska predmeta iz Arheološkog muzeja Istre.
To su, kako vele iz AMI-ja pojasni okov - navodno iz okolice Novigrada i pojasni jezičac - navodno iz Nezakcija.
- Pavao Đakon bilježi pljačkaške pohode Avara i Slavena u Istru na samom početku 7. st. Međutim, izuzetno su rijetki arheološki tragovi Avara u Istri. Izložena su svega dva predmeta koji pripadaju pojasnim garniturama avarskih konjanika iz razdoblja tzv. II. avarskog kaganata (8. st.). Naravno, Istra je tada bila pod upravom Bizanta i zatim Franaka. Navedeni predmeti su moguće dopremljeni u Istru u vrijeme Franačkih vojnih pohoda protiv Avara krajem 8. st. Na izložbi su predstavljene dvije populacije iz razdoblja koje se proteže od sredine 6. do sredine 9. stoljeća. Arheološka građa potječe iz fundusa hrvatskih muzeja (Arheološki muzej u Zagrebu, Gradski muzej Vinkovci, Muzej grada Koprivnice, Gradski muzej Varaždin, Muzej Međimurja Čakovec, Arheološki muzej Osijek, Muzej Brodskog Posavlja, Gradski muzej Sisak, Muzej grada Iloka) i zbirki (Arheološka zbirka obitelji Zvijerac, Muzejska zbirka POU Novska), uključujući predmete koji su pronađeni prilikom nedavnih arheoloških istraživanja (Institut za arheologiju, Arheološki zavod Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Kaducej d.o.o.). Navedeno je razdoblje predstavljeno kroz posebno odabrane primjerke nakita, ratničke opreme, poljoprivrednog alata, keramičkih posuda i koštanih predmeta, navode iz Muzeja.
Uz navedene predmete prikazane su i ilustracije pripadnika avarskog i slavenskog društva koje, uz prikazanu materijalnu ostavštinu, pokazuju značaj hrvatske arheološke baštine unutar europskog kulturnog kruga.
Autorice izložbe su Anita Dugonjić (Arheološki muzej u Zagrebu) i Anita Rapan Papeša (Gradski muzej Vinkovci).
Predmete iz Srednjovjekovne zbirke Arheološkog muzeja Istre odabrao je Željko Ujčić.