ATELIER AGATA

U Novigradu otvorena skupna izložba povodom programa Dani Agate: "Cvijeće" u pop-art stilu

| Autor: Zvonimir Guzić
Djeca i članice Agate prilikom otvorenja izložbe (Snimio Zvonimir Guzić)

Djeca i članice Agate prilikom otvorenja izložbe (Snimio Zvonimir Guzić)


Novigradska likovna udruga Atelier Agata, poznata po svojoj kreativnosti i društvenom angažmanu, i ove je godine organizirala program naziva Dani Agate, donoseći članovima i ostalim ljubiteljima slikanja nove umjetničke inspiracije.

Likovno kreativno druženje

- Dani Agate zamišljeni su kao raznovrsno likovno kreativno druženje raznih generacija, sličnih udruga i umjetnika. Udruga nam ulazi u 15. godinu osnutka, a mnogi ne znaju da je naziv dobila po maloj crkvici sv. Agate koja se nalazi na starom gradskom groblju. Sv. Agata se slavi 5. veljače i tim povodom imamo niz aktivnosti posvećenih svetici čije ime udruga nosi, rekla je predsjednica udruge Slavica Oplanić prilikom otvorenja skupne izložbe polaznika likovnih radionica i članova Atelier Agata u prostorijama udruge koje se nalaze u novigradskoj starogradskoj jezgri.

Radovi članova udruge Agata (Snimio Zvonimir Guzić)Radovi članova udruge Agata (Snimio Zvonimir Guzić)

Skupna izložba je tematska, a nazvana je "Cvijeće". Ideja projekta je bila naslikati cvijeće koje raste na lokalnom području, tako da su se na slikama mogle prepoznati divlja kadulja, oleander, brnistra, makovi, cvijeće voćki, cikorija, magnolija, tratinčice, cvijet čičoke, šafran, perunika i cvijet bazge.

Postav izložbe s cvijetnim motivima osim članova udruge izradili su i polaznici dječjeg vrtića Šumske Boje iz Nove Vasi, te članovi Centra za inkluziju i podršku u zajednici iz Buja koji su sudjelovali na dvije odvojene likovno-kreativne radionice nedavno održane u prostorijama Ateliera Agata.

Polaznici dječjeg vrtića Šumske Boje iz Nove Vasi, kroz radionicu su se upoznali sa atelijerom i slikarskim priborom, te naučili kako od primarnih dobiti sekundarne boje, zatim prepoznavati različite plave i zelene nijanse i usvojiti značenje riječi pejzaž, galerija i skupna izložba.

Slike djece iz vrtića Šumske Boje (Snimio Zvonimir Guzić)Slike djece iz vrtića Šumske Boje (Snimio Zvonimir Guzić)

- Djeca su slikala dolinu rijeke Mirne jer smo upravo u jednom projektu naziva "Tri motovunske kraljice" od kojih trenutno obrađujemo "kraljicu pšenice" tako da smo prije radionice bili na području Santi Quaranta i iz ptičije perspektive promatrali dolinu, rekla je Elsa Demark Mazalović iz vrtića Šumske Boje i čestitala malim slikarima Ameliji, Ayani, Giti, Noel, Raulu i Viti na prvoj skupnoj izložbi.

Upoznavanje s postmodernizmom

Štićenici iz Centra za inkluziju i podršku u zajednici iz Buja, slikali su na temu "Cvijeće" inspirirani radovima Andyja Warhola.

- Naši članovi su presretni kad nas razne udruge pozovu u goste i kad kod njih možemo ostaviti nekakav trag, družiti se i naučiti nešto novo. Inače obožavaju aktivnosti s članicama Likovne udruge Agata, rekla je Ana Boroš iz bujskog Centra za inkluziju pohvalivši Branka, Elenu, Marijanu, Martinu i Franca čiji radovi krase zidove izložbe.

Slikarska radionica štićenika Centra za inkluziju i pomoć u zajednici BujeSlikarska radionica štićenika Centra za inkluziju i pomoć u zajednici Buje

Program "Dani Agate" započeo je posjetom članova udruge izložbi Andyja Warhola u slovenskoj Gorici, gradu koji ove godine nosi titulu Europske prijestolnice kulture. Bogata i raznovrsna izložba pružila je uvid u Warholov umjetnički opus, a članovima udruge omogućila novo iskustvo i umjetničku inspiraciju. Uz posjet izložbi, sudionici su se družili s kolegama iz Likovne udruge Vrtnice iz Portoroža, razmjenjujući iskustva, razgovarajući o umjetnosti i planirajući buduće suradnje.

Slike štićenika Centra za inkluziju i podršku u zajednici Buje (Snimio Zvonimir Guzić)Slike štićenika Centra za inkluziju i podršku u zajednici Buje (Snimio Zvonimir Guzić)

- Upoznali smo se s novim pravcem u umjetnosti, postmodernizmom, a Andy je bio začetnik pop-arta. Prikazivao je predmete masovne potrošnje, limenke, boce Coca cole i slične stvari. Portrete poznatih osoba je u jakim kontrastima boja umnožavao i izvodio u sitotisku. Ovakva iskustva uvijek su poticaj za daljnji rad i razvoj našeg umjetničkog izričaja. Već sada imamo niz novih ideja koje ćemo primijeniti na budućim izložbama, istaknula je Oplanić.

Široka slikarska tema

Nakon posjeta izložbi u Gorici u Agati je krenula ideja da se i radovi na skupnoj izložbi pokušaju fokusirati na umjetnički stil pop-art.

- Na sličan način i mi smo najprije štampanu sliku u crno bijelom tonu obojali, izradili nekoliko skica u sličnim bojama, a nakon toga naslikali sliku na platnu. Slike su različite, kao što smo svi mi različiti, netko je zadovoljan svojim radom a netko nije, netko je inspiriran novom idejom, netko nije i onda zaključimo da smo samo otvorili jednu široku slikarsku temu, koju možemo nastaviti dalje razvijati, rekla je o slikama članova udruge Atelier Agata Oplanić pohvalivši članove Dunju, Ester, Liberu, Karla, Ninu, Milivojku, Marizu, Martinu, Silviju, Slavicu, Zvjezdanu i novog član Karla koji je izlagao po prvi put.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter