(Foto: privatna arhiva)
Gradska knjižnica Labin ovih je dana domaćin izložbe fotografija naziva »Perfect Days«. Riječ je o »savršenim danima« koje je iz Japana u svoj rodni grad »donijela« Tanja Škopac, novinarka i diplomirana prevoditeljica za talijanski, engleski i hrvatski jezik, te o kojima svi zainteresirani posjetitelji mogu nešto više doznati zahvaljujući upravo tim izloženim fotografijama, kao i opisima, odnosno legendama što ih prate i detaljnije objašnjavaju.
Naziv izložbe, »Perfect Days«, odabran je ujedno i kao hommage istoimenom filmu čuvenog redatelja Wima Wendersa, kojemu se Tanja vraća, kao i Japanu, kad god joj je to moguće.
Izložba je, dakle, priča o savršenim danima u Zemlji Izlazećeg Sunca, koja, naravno, ima i svojih nesavršenosti. Ne može niti sve uvijek biti stoposto savršeno. Jer, ravnoteže u životu mora biti. Izložbeni postav u labinskoj Gradskoj knjižnici obuhvaća 15 radova koji su nastali u razdoblju od svibnja 2019., pa sve do studenog 2024. godine, odnosno tijekom čak pet autoričinih posjeta Japanu gdje Tanja gotovo da i nije više »gaijin« (stranac), ako je, kaže ona, vjerovati jednoj gospođi iz Kyota.
Tanja Škopac diplomirana je prevoditeljica za talijanski, engleski i hrvatski jezik, s diplomom Visoke škole modernih jezika za prevoditelje sa Sveučilišta u Trstu. Već godinama radi u medijima, i to kao novinarka tiskanog medija, ali i radija, dakako pri tome ne zapostavljajući svoju ljubav prema fotografiji i fotografiranju te prema putovanjima, gdje joj je Japan zasigurno omiljena destinacija. Zaposlena je u izdavačkoj kući EDIT kao novinarka labinskog dopisništva dnevnika na talijanskom jeziku La Voce del popolo, uređuje i vodi svoju emisiju, »Settimanale albonese« na Radio Labinu, a surađuje i s portalom Labinštinom info.
Odavno ju je osvojio Daleki Istok, o čemu je pisala i tijekom raznih prigoda, a kroz ta putovanja zavoljela je daleke krajeve koji su potom postali i predmetom njezinog umjetničkog rada i djelovanja, što je za nju i više od samoga hobija. Nedavno se vratila sa svoga petog putovanja u Japan, gdje su i nastale ove fotografije, kojima autorica želi dočarati i prikazati, približiti publici samo neke od ljepota specifičnosti Zemlje Izlazećeg Sunca te barem donekle predstaviti njezinu vrlo slojevitu, raznoliku i nadasve bogatu, specifičnu kulturu. Nisu, dakako, mogle izostati ni svojevrsne poveznice s labinskim i istarskim podnebljem.
Autorici je, kako je navela prilikom postavljanja izložbe, posebno drago što se radove može razgledati u vrijeme kada Labin slavi, kronološkim redom vrlo važna događanja iz svoje povijesti, rođendan Giuseppine Martinuzzi, Dan rudara te obljetnicu rođenja Matije Frankovića Vlačića.
Uz sve navedeno, postavljanje izložbe u labinskoj knjižnici, poklopilo se ujedno i s proslavom Nove godine po lunarnom kalendaru, pa i s Danom djevojčica, odnosno Festivalom lutaka, koji se u Japanu obilježava 3. ožujka, dana do kada se može razgledati ovaj izložbeni postav. A povodu Valentinova Tanja, osim što iz sveg srca zahvaljuje knjižnici za gostoprimstvo te djelatnicima za pomoć prilikom postavljanja izložbe, Dalekom Istoku poručuje kako se vraća uskoro. Izložba ostaje otvorena do 3. ožujka i može se pogledati u radno vrijeme knjižnice, odnosno radnim danima od 8 do 19 sati te subotom od 8 do 13 sati.
Posjetitelji knjižnice moći će tako saznati nešto više o Japanu na način koji nije čisto faktografski, nego zahvaljujući umjetničkom iskustvu iz prve ruke, kroz sugestivne fotografije koje dočaravaju lica i naličja ove zemlje.
Škopac, inače, i za specijalizirane internet-stranice o putovanjima piše reportaže o svojim impresijama o Japanu uz obilje podataka te promišljanja o ovoj zemlji koja joj je tako prirasla srcu. Te reportaže su pune duha, osobnih impresija i vrlo nadahnute, gdje se o ovoj dalekoj zemlji može štošta saznati na drukčiji način. Iz prve ruke, informativno, ali poput u pravim umjetničkim esejima.