Corto Maltese i njegov umjetnički otac, Hugo Pratt, bili su tema izložbe otvorene večeras povodom Tjedna talijanske kulture u Galeriji C8 Arheološkog muzeja Istre.
"Hugo Pratt. Nasljeđe, djelo, biografija" glasi puni naslov izložbe otvorene u suradnji Generalnog konzulata Italije u Rijeci, Istarske županije i Arheološkog muzeja Istre.
- Posebno mi je drago da smo ostvarili treći po redu projekt suradnje s Generalnim konzulatom u Rijeci, nakon projekta Reggio Children iz 2021. godine, izložbe posvećene talijanskoj znanstvenoj fantastici i fantasy književnosti prošle godine. Sada imamo sjajnu izložbu posvećenu autoru i junaku poznatih stripova, što ćete moći pogledati tijekom narednih nekoliko mjeseci, tako da i oni koji ne znaju toliko o tom junaku, će se moći bolje informirati putem ovih velikih panoa koji donose podatke o autoru i protagonistu te dijelove iz stripova vezane za različite krajeve, kazao je ravnatelj Arheološkog muzeja Istre Darko Komšo prilikom otvorenja izložbe.
Davide Bradanini, generalni konzul Italije u Rijeci, kazao je da, premda je tema ovogodišnjeg Tjedna talijanskog jezika održivost, važno je i evocirati umjetnički "imaginarij", potaknuti sjećanja, maštu, spojiti književnost, umjetnost te nema boljeg načina od umjetničkog djelovanja Huga Pratta i njegovog Corta s kojim su odrasle generacije i generacije.
- Kada mi je supruga neko vrijeme radila u Africi, u Džibutiju, i u jednom od siromašnih, zabačenih sela, nalazio se bar posvećen Cortu Malteseu, što govori o popularnosti toga junaka koji je izišao iz samih granica stripa, kazao je Bradanini.
Nazočne su pozdravili, ističući važnost izložbe i pulski dogradonačelnik Bruno Cergnul te dožupanica Jessica Acquavita.
Ostavštinu, djelo i biografiju legendarnog autora stripa uredila je Patrizia Zanotti, koja nažalost nije mogla prisustvovati otvorenju izložbe.
Putem panoa i ilustracija prikazano je kako se prožimaju i spajaju, život i iskustva Huga Pratta i njegovog najpoznatijeg lika Corta Maltesea.
- Argentinske, irske, etiopske i karipske avanture Corta Maltesea nisu tek mrtvo slovo na papiru, već nas uvode u istinski proživljeni svijet. Osjeća se vrućina pijeska i vlaga velikih šuma, miris udaljenog dima i senzualnost plesačice koja pleše u sjeni palmi južnih mora. Corto Maltese živi svoje avanture, a Pratt je onaj koji je zaista posjetio sva ta čudesna mjesta. Beskrajna fantazija, dokumentarna točnost, stvarno iskustvo, neprekidne promjena zemalja i jezika, rastanci, melankolija i novi svjetovi, u gotovo svakoj zemlji stranac, Corto uspijeva uvijek razgovarati sa svakim, od Patagonije do Japanskog mora, od irskih planina do afričkih pustinja, jer zna svakoga slušati i uključiti. Nije stoga slučajno da su njegove priče prevedene na desetine jezika, zapisala je autorica ove izložbe.
Izloženi su, naravno, stripovi posvećeni Malteseu, ali pošto se obilježava Tjedan talijanske kulture, tu su bila i izdanja izdavačke kuće EDIT.
Izložba u biti prikazuje životne i umjetničke etape Huga Pratta/Corta Maltesea, tako da su izloženi paneli stripa posvećeni Južnoj Americi, Aziji, keltskom svijetu, Etiopiji, Veneciji i Tihom oceanu, a dva panoa donose biografije, kako samoga Pratta, tako i Corta Maltesea.
Izložba je otvorena do 12. siječnja 2024. godine.