(Muzej grada Umaga)
Jako veliki interes u Muzeju grada Umaga pobudilo je predavanje dr. sc. Zorana Čučkovića o prapovijesnim utvrdama i naseljima. Kako je sjeverozapadni dio Istre, na svim područjima malo istražen, svako novo istraživanje povjesničara, etnologa i arheologa budi veliki interes jer donosi nova saznanja o načinu života na ovom području.
Čučković je prisutne upoznao sa značajkama života u prapovijesti na konkretnim primjerima arheoloških nalazišta od Mirne do Dragonje, sa znanstvenim pristupom i metodologijom istraživanja i obrade poprilično oskudnih podataka. Zanimljiva je bila i rasprava koja je pokrenuta nakon predavanja i sve dojave potencijalnih nalazišta.
Prapovijesni kašteljeri, ili gradine, predstavljaju značajne arheološke lokalitete koji datiraju iz brončanog i željeznog doba (oko 2200. do 100. godine pr. Kr.). Smješteni su na uzvišenim položajima, obično na brežuljcima, i okruženi suhozidnim bedemima građenim od velikih kamenih blokova. Gradine su služile kao naselja i utvrde, pružajući zaštitu njihovim stanovnicima od neprijatelja, te kao materijalni odraz moći lokalnih zajednica.
Istra se može podičiti naročito brojnim i bogatim gradinskim naseljima, od kojih su najpoznatija Monkodonja kod Rovinja te Nezakcij u blizini Pule. Umaško područje je također bogato kašteljerima. Oni su relativno slabo istraženi, no nedavno je otkriven prapovijesni brod (barka) kod Zambratije što znači da su tadašnji su moreplovci vrlo vjerojatno živjeli u okolnim kašteljerima, ili pak u njihovoj blizini.
Arheološka istraživanja provedena 2015. i 2024. godine na Kašteliru kod Ungarije, jednom od rijetkih relativno očuvanih gradinskih nalazišta u blizini obale, su polučila vrlo vrijedne nalaze. U posljednjoj kampanji je otkriven segment prapovijesnog bedema širok oko tri metra te izgrađen od krupnih, pažljivo postavljenih blokova.
Čučković je arheolog posvećen istraživanju prapovijesnih razdoblja, s naročitim interesom za arheološki krajolik. Prapovijesne gradine i njihov položaj u prostoru, u odnosu na prirodne resurse, plovne puteve i sl., su jedna od središnjih tema njegovih istraživanja. Radi na Sveučilištu Clermont Auvergne u Francuskoj, a ranije je radio kao kustos arheolog u Muzeju Grada Umaga.