OBILAZAK ZNAMENITOSTI PRETVOREN U SASVIM NEOBIČNO ISKUSTVO

VR naočalama moći će se zaviriti u Pulu u doba antike


"Colonia Iulia Pola Pollentia Herculanea" naziv je Pule u razdoblju razvijenog carstva. Antika je Puli donijela procvat. Grad je bio opasan zidinama s desetak vrata. Slavoluk Sergijevaca nalazi se na kraju ulice (Via Sergia) kojom se s Foruma kreće prema istoku. Bio je prislonjen na gradska vrata (Porta Aurea), pa je bogati klesarski ukras dobio samo njegov zapadni, vidljivi dio. Podigla ga je, o svom trošku, Salvia Postuma Sergi u počast trojici svojih rođaka koji su potkraj 1. st. prije Krista obavljali visoke činovničke dužnosti u Puli.

Pozitivne reakcije

Prema sjeveru nalaze se još dvoja sačuvana antička gradska vrata: Herkulova i Dvojna vrata. Izvan gradskih zidina nalazile su se nekropole Forum, središnji trg antičke i srednjovjekovne Pule, nekoć je bio obrubljen arkadama s kipovima i reljefima, a na sjevernoj su strani bili hramovi. Do danas je potpuno sačuvan Augustov hram, sagrađen između 2. god. prije Krista i 14. god. poslije Krista.

Upravo s ovom pričom započela je danas virtualna šetnja antičkom Pulom, novost koja bi se uskoro mogla naći i u turističkoj ponudi grada. Želja je pokazati kako je August pretvorio Pulu u carski grad… No, umjesto zamišljanja i pokušaja predodžbe kako je izgledala Arena u svom realnom vremenu, dakle u 1. st., ili Forum, ili Augustov hram, jednim pogledom kroz VR naočale, sve je jasno.

U trenutku updatea u virtualnu stvarnost, ravno u Arenu kakva je bila nekad, sa svim detaljima i okolinom koja se protekom stoljeća odavno izgubila. Tako su otprilike objasnili svoju novu turističku ponudu iz Krug travel agencije, koju vode dvojica prijatelja i partnera Marko Flego i Mateo Brajek. Takva ponuda, pored Pule, kažu nam, postoji još samo u Rimu i Ateni. Virtualna šetnja Pulom za turiste, ali i sve zainteresirane bit će moguća početkom travnja kada i kreću prve veće grupe turista.

- Osim klasičnog obilaska starina, nudimo dakle, nešto sasvim novo. Pogledom kroz VR naočale, ljudi će na određenoj lokaciji, točnije, na njih osam u Puli, moći pogledati kako je ona točno izgledala nekad, u doba antike, Rimljana. Sa svim detaljima, povijesnim, i arhitektonskim rješenjima i okolišem, pojasnili su nam Flego i Brajek, dvojica 30-godišnjaka čija je ideja naišla na samo pozitivne reakcije. (Nera SOFTIĆ)

OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU OD SUBOTE

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter