Zbog sumnje koju nam je iznio čitatelj, a prema kojoj se radovima na gradskoj rivi uništavaju pronađeni vrijedni arheološki nalazi bušenjem kamenih blokova, iz Zavičajnog muzeja Poreštine, zaduženog za arheološka istraživanja rive, dodatno su provjerili tijek radova s nadzornim organom, kao i konzervatorima.
- Takvo se što ne može dogoditi jer je to rad koji se svakodnevno prati. Kada bismo vidjeli neka odstupanja od projekta, odmah bi se interveniralo, navodi povjesničar Gaetano Benčić iz Zavičajnog muzeja Poreštine i dodaje da se zahvaljuje na dojavi jer, kaže, uvijek treba reagirati ako se u nešto sumnja i o tome obavijestiti nadležne.
Upravo su tako iz Zavičajnog muzeja Poreštine i nakon ove dojave odmah otišli na teren kako bi se uvjerili u ispravnost tijeka radova.
- Sve se radi u skladu s projektom koji je odobren od strane konzervatora te je također i pod njihovom kontrolom, rekao nam je Dino Ružić iz Istra inženjeringa koji provodi nadzor radova.
Također, od Ružića saznajemo kako postoji mogućnost da je rutinska radnja poravnavanja nekoliko kamenih blokova izgledala kao njihovo bušenje, na osnovu čega je i zaprimljena dojava, ali se ipak ne radi ni o kakvoj devastaciji kulturnog dobra.
Podsjećamo, uređuje se najširi dio gradske rive u Poreču, točnije od carinskog gata do gradske kavane, a radi se o projektu vrijednom oko 26 milijuna kuna s PDV-om. Kako se radi o starogradskoj jezgri bogate povijesti, projekt je vrlo zahtjevan, stoga je pokretač radova, Grad Poreč, zadužio Zavičajni muzej Poreštine za arheološka istraživanja. Voditeljica iskopa i arheološkog nadzora je arheologinja Klaudia Bartolić Sirotić, koja radi uz asistenciju povjesničara Gaetana Benčića i Davora Munde.