Briga o ranjivim ili posebno osjetljivim skupinama društva, a kao takvi se često ističu djeca, osobe s invaliditetom, starije osobe, ali i drugi, vrlo je odgovorna zadaća u kojoj se isprepliću nadležnosti i aktivnosti lokalne samouprave, javnih ustanova i institucija te nadređenih regionalnih i državnih tijela. Optimalnu razinu takve skrbi teško je odrediti, jer potrebe ovih kategorija uvijek su veće od prosječne, radno sposobne i zdrave većine, ali stvaranjem osnovnih uvjeta za zadovoljavanje potreba ranjivih skupina cilj još nije postignut. I ti ljudi imaju pravo na sve ono što ostalima ispunjava svakodnevicu, od prilike da realiziraju svoj osjećaj obaveze da budu društveno korisni, do mogućnosti da kvalitetno ispunjavaju svoje slobodno vrijeme, vrijeme dokolice, razonode i rekreacije.
Tek društvo u kome jednake šanse i mogućnosti za svaki oblik društvenog ostvarenja imaju i ranjive skupine i one koje to nisu ima se pravo nazvati socijalno osjetljivim i pravednim društvom, a kako smo u našoj državi od toga još jako daleko, teret ostvarenja ovog moralnog cilja najčešće pada na lokalne zajednice koje ovu temu izrazitije osvješćuju.
Zato ćemo istaknuti jednu porečku inicijativu koja je krenula, ajmo to tako reći, s razine civilnog društva, sinergijom se protegnula i na javni sektor i nakon zajedničkog angažmana vratila plodove uloženog truda u lokalnu zajednicu na dobrobit upravo ranjivih društvenih skupina. Riječ je o projektu "I ja mogu trenirati - uključivanje djece i mladih u riziku od socijalne isključenosti te osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju u zajednicu kroz sport" koji je osmišljen u suradnji porečkog Body-building kluba Veli Jože, Grada Poreča, Sportske zajednice Grada Poreča i porečkog Društva invalida, koji je na natječaju Europskog socijalnog fonda dobio potporu od gotovo 1,5 milijuna kuna.
Tim je novcem uređeno vježbalište odnosno teretana na 400 četvornih metara otvorenog i zatvorenog prostora s četrdesetak sprava, prilazima za osobe s invaliditetom i potrebnom opremom. Teretana je proradila u srpnju ove godine i trebalo je nešto vremena da se na nju i na ponuđene programe naviknu oni kojima je namijenjena. Broj korisnika se u kratko vrijeme udvostručio, i u ove jesenske dane na treninge dolazi četrdesetak osoba s invaliditetom i djece s poteškoćama u razvoju, kojima je na raspolaganju i stručna pomoć trenera, fizioterapeuta, kineziologa i nutricionista, koji se također financiraju sredstvima iz EU projekta. Treninzi se održavaju utorkom i četvrtkom od 17 do 19 sati, a polaznici su mahom oduševljeni, jer oni tu ne dolaze kako bi oblikovali svoja tijela za markantniju pojavu na plaži već zato da bi očuvali zdravlje, kondiciju, pokretljivost i sigurnost u hodanju, ojačali muskulaturu i na slične načine povećali svoje životno zadovoljstvo. Dobar osjećaj je pola zdravlja, da parafraziramo staru poslovicu, a i cijela se lokalna zajednica ima razloga jako dobro osjećati jer je ovim projektom učinila dobro svojim ranjivijim sugrađanima.