aktualna tema

U Hrvatskoj preko 50 posto ginekologa ne želi raditi pobačaj, u Istri samo dvojica od njih 19

Nakon iskustva iz KBC-a Rijeka iz 2016., mi smo 2017. počeli provoditi medikamentozni pobačaj, dakle, lijekovima, bez anestezije i bez kirurškog postupka, izjavio je Dragan Belci, pročelnik Službe za ginekologiju i opstetriciju Opće bolnice Pula

| Autor: Helena MOSTARKIĆ GOBBO
Opća bolnica Pula (snimio Danilo MEMEDOVIĆ)

Opća bolnica Pula (snimio Danilo MEMEDOVIĆ)


Gotovo 200 od 359 ginekologa zaposlenih u hrvatskim bolnicama ne želi raditi pobačaje. U postocima, riječ je o više od 50 posto.

U čak šest javnih bolnica, od ukupno 29 koje s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje imaju ugovorenu uslugu prekida trudnoće na zahtjev, svi ginekolozi tu uslugu odbijaju radi priziva savjesti.

Radi se o Kliničkoj bolnici Sveti Duh u Zagrebu, Općoj županijskoj bolnici Vinkovci, Općoj županijskoj bolnici Našice, Općoj županijskoj bolnici Požega, Općoj bolnici Virovitica i Općoj bolnici Nova Gradiška.

U požeškoj su se bolnici na temu pobačaja, uz ginekologe, na savjest pozvali i anesteziolozi, i to svih petero zaposlenih.

Od ukupno 359 ginekologa u hrvatskim bolnicama, prekid trudnoće do desetog tjedna pristaje raditi 164 ginekologa, a 195 njih to odbija. Opća bolnica Pula sasvim je jasna po pitanju priziva savjesti i postupku pobačaja, jednako kao i u načinu njegova izvođenja.

hnjfh

Dr. Irena Hrstić (snimio Milivoj MIJOŠEK)

"U Općoj bolnici Pula radi 13 specijalista i 6 specijalizanata, a od ukupnog broja dva ginekologa se prizivaju na savjest, i to od listopada 2020. godine", navela je ravnateljica Opće bolnice Pula Irena Hrstić. Tako se Opća bolnica Pula, uz riječku, karlovačku, ogulinsku, sisačku, koprivničku, pakračku, kninsku, čakovečku i vukovarsku bolnicu, svrstava među ustanove je u kojima nema ili gotovo nema priziva savjesti.

Što se tiče statistike, Hrstić je dala podatke o pobačajima na zahtjev u protekle tri godine. Tako je 2019. godine bilo 108 takvih pobačaja, 2020. zahtjev za prekidom trudnoće podnijelo je 140 žena, a godinu kasnije broj pobačaja na zahtjev porastao je na 236.  

"Nakon iskustva iz KBC-a Rijeka iz 2016., mi smo 2017. počeli provoditi medikamentozni pobačaj, dakle, lijekovima, bez anestezije i bez kirurškog postupka", izjavio je Dragan Belci, pročelnik Službe za ginekologiju i opstetriciju Opće bolnice Pula. "Vidimo da sve više i više pacijentica odabire taj tip pobačaja, tako da zadnjih godinu-dvije imamo 90 posto, odnosno devet od deset pobačaja koji se obave na taj način. To je pristup koji je u skladu sa smjernicama i preporukama svjetskih ginekoloških društava", rekao je Belci i dodao da je, vezano za proceduru medikamentoznog postupka, Opća bolnica Pula ukorak sa zapadnom Europom.

Dragan Belci naveo je da pacijentice odlučuju i o tome hoće li pobačaj biti izveden kirurškim putem ili ne. "Pacijentica, ako ne želi medikamentozni postupak, može izabrati kirurški, a tada se pristupa općoj anesteziji. Međutim, naša preporuka je da se provede medikamentozni postupak jer je manje traumatičan za organizam i ima manje dugoročnih rizika", pojasnio je dr. Belci.

hnjfh

Dr. Dragan Belci (snimio Milivoj MIJOŠEK)

Prekid trudnoće zakonski je reguliran i legalan medicinski zahvat koji se na zahtjev žene može obaviti do 10. tjedna trudnoće, ali i kasnije, ukoliko je takav postupak medicinski opravdan.

Unatoč odluci drugostupanjske komisije Kliničkog bolničkog centra Zagreb prema kojoj je u medijski aktualnom slučaju trudnici Mireli Čavajda u konačnici odobren prekid trudnoće zbog izvjesno nepovoljnog ishoda za dijere, ona će taj zahvat obaviti u susjednoj Sloveniji. Epilog priče najvjerojatnije će biti sudski postupak protiv države koja joj je uskratila zakonom zajamčenu zdravstvenu uslugu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter