Šumski vrtići su rijetki u Hrvatskoj i predstavljaju alternativni način organiziranog boravka i odgoja u prirodi. U takvom se vrtiću spaja umjetnost, druženje, opuštanje i istraživanje, njeguje tradicija, čuva okoliš, a djeca borave u zelenilu i tišini, izvan gradske buke
Vodeći se idejom da djeci za vrijeme ljetnih praznika ponude nešto novo, novi oblik zabave i istovremenog odgoja i učenja, Obrt za obrazovanje i poučavanje u području kulture "Elsa Eliv" iz Nove Vasi kod Brtonigle, iza kojega stoji odgojiteljica predškolske djece Elsa Demark Mazalović, nudi roditeljima da do kraja kolovoza, u dva termina, prepuste djecu boravku, učenju i zabavi u prirodi. Taj alternativni kamp za djecu pod nazivom "Ljetne šumske boje" zapravo je ljetni vrtić u prirodi, u šumi, u prirodnom okolišu. Odgojiteljica Elsa Demark Mazalović pripremila je s vanjskim suradnicima zanimljiv program za dvije skupine djece, a djeca u kampu mogu boraviti najviše dva tjedna.
Alternativa vrtiću
Međutim, Elsa kroz svoj projekt Šumski vrtić nudi boravak djece u prirodnom ambijentu tijekom cijele pedagoške godine. Šumski vrtići su rijetki u Hrvatskoj i predstavljaju alternativni način organiziranog boravka i odgoja u prirodi. U takvom se vrtiću spaja umjetnost, druženje, opuštanje i istraživanje, njeguje tradicija, čuva okoliš, a djeca borave u zelenilu i tišini, izvan gradske buke. U skupinama će djeca sudjelovati u različitim radionicama kao što su vježbenica za pokret i ples, istraživanje u prirodi, pričanje priča, šivanje, naš zavičaj, radionice muzikoterapije, predviđeni su gosti iznenađenja, kreativne radionice, radionica gline i slični sadržaji.
- Ideja je otvoriti slobodi prostor i prepustiti se uobičajenoj improvizaciji, u hrastovoj šumi istražiti biljni i životinjski svijet, zaprljati prste, proučavati gliste, iskopati rupu u zemlji, penjati se na stablu, ležati ispod stabla i zatvorenih očiju slušati cvrkut ptica. Djeca će sjediti na zemlji, pripovijedati, izmišljati zajedničku priču, izrađivati scenske lutke od grana i drva, otiskivati lišće i grane na papiru, modelirati glinu, jednom riječju uskladiti se s prirodom na zabavan i nekonvencionalan način, pojašnjava Elsa svoje ideje o šumskom vrtiću u čemu je već imala određena iskustva.
Otvaranje Šumskog vrtića rezultat je njenog dugogodišnjeg istraživanja u potrazi za nečim novim, drugačijim i originalnijim u igri, druženju i radu s malima i velikima. Vrtić Šumske boje smješten je u Novoj Vasi kod Brtonigle u udobnoj obiteljskoj kući nedaleko od hrastove šume gdje će djeca provoditi najveći dio dana.
Jesen pored ognjišta
- Sve aktivnosti, igre, slikanje, istraživanje svijeta oko nas, odvijat će se vani, u vrtu i šumi. U kišovitim i hladnim danima određene aktivnosti će se odvijati u taverni, pored ognjišta. Šumske boje nude uslugu kreativnih radionica i primaju najviše šestero djece od tri do sedme godine starosti. U Šumskim bojama se koriste isključivo lokalni proizvodi u čemu surađujemo s obitelji mlinara Maretić iz Pazina, s mljekarom Buršić iz Nove Vasi, koristimo proizvode sirane Laure Orbanić iz Pazina, OPG-a Cecco iz Nove Vasi, povrće OPG-a Roberte Ferletta iz Juricana, prirodne sokove OPG-a BioIstra i tako dalje. Očuvanje okoliša jedan je od glavnih ciljeva Šumskih boja. Kod djece želim ugraditi svijest o važnosti zaštite okoliša i održivom razvoju. Cilj je razviti pozitivne navike očuvanja okoliša, posebno pitke vode te naročito postupanje s otpadom. Uz čuvanje svog i dječjeg zdravlja posvetit ćemo se uzgoju vlastite hrane. Na jesen krećemo sa izradom povišenih gredica za sadnju povrća, uz sadnju raznih sorti voćki. Bit će tu još zanimljivih radionica za djecu koje bi mogle zainteresirati i roditelje, poput proučavanja začinskog i ljekovitog bilja, primjene povrća i voća u kuhinji, navikavanje djece da više jedu povrće i voće i slično. Roditelji će raditi s vlastitom djetetom i prisjećati se da su i oni jednom bili djeca. Predviđene su i druge radionice, kao što je kreativni ples, ali ima i drugih ideja, dodaje Elsa.
U radionicama u vrijeme rada vrtića sudjelovat će i vanjski suradnici, pedagozi, razni umjetnici, kao što je Marko Borić koji će djecu podučavati izradu indijanskih (šamanskih) bubnjeva, jer je cilj da se djeca nauče prepoznati, slušati, maštati, nahraniti se kulturom.