Sun pomaže djeci tako da ih opušta, pruža im podršku, umiruje ih i motivira te potiče pozitivne emocije kod djece, kaže njena vlasnica Dina Dežman iz Vinkurana
Kujica Sun i njezina vlasnica Dina Dežmar po struci edukacijski rehabilitator (Snimila Gabrijela Dobrović)
Rovinjska Specijalna bolnica za ortopediju i rehabilitaciju “Martin Horvat” odnedavno u svom timu ima i jedno posebno pojačanje. Riječ je o terapijskom psu, kujici zvanoj Sun. Sun i njezina vlasnica, Dina Dežmar, po struci edukacijski rehabilitator dio su Tima za ranu intervenciju za djecu s neurorizikom, novog projekta koji se provodi u Specijalnoj bolnici u Rovinju.
Ravnatelj bolnice doc.dr.sc. Marinko Rade izjavio je kako je kujica Sun postala maskota projekta koji okuplja tim raznih stručnjaka i specijalista u novonastalom Centru za ranu intervenciju.
- Odsada roditelji djece s neurorizikom kompletnu uslugu interdiciplinarnog praćenja mogu dobiti u Rovinju. Centar okuplja tim stručnjaka kojeg čine pedijatar neonatolog, psiholog, logoped, edukacijski rehabilitator i radni terapeut pod nadzorom specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije te uz neuropedijatrijski nadzor Dječje bolnice Srebrnjak. Takav integrirani i multidisciplinarni pristup bio je prijeko potreban u Istarskoj županiji i drago nam je da smo uz brojne donacije uspjeli obnoviti i opremiti 75 četvornih metara derutnog prostora u kojem se sada odvija terapija senzorne integracije potrebna djeci s neurorizikom, rekao je ravnatelj.
Kujica Sun tako jednom tjedno svoj radni dan provede u senzornoj sobi gdje uz Dinin nadzor i pomoć zajedno pomažu svojim malim pacijentima.
- Sun pomaže djeci tako da ih opušta, pruža im podršku, umiruje ih i motivira te potiče pozitivne emocije kod djece, kaže njena vlasnica.
Svjesne velike potrebe za dodatnim terapijskim pristupom sretne su što su dio tima koji pruža podršku obiteljima i djeci s neurorizikom. Dina i Sun članice su udruge Pet Therapy Indeficienter iz Vinkurana u sklopu koje su prošle brojne i dugotrajne edukacije kako bi se osposobile za rad s djecom. Sun je tako protekle četiri godine radila u specijalnoj školi gdje je sudjelovala u odgojno obrazovnom radu, pomagala je djeci u razvijanju komunikacijskih vještina i vještina čitanja. Dina je i prije Suninog udomljavanja imala terapijskog psa od kojeg je Sun puno naučila, no na naš upit može li se svaki pas osposobiti da postane terapijski pas, Dina odgovara kako je potrebno da pas bude fokusiran na čovjeka.
- Usklađenost je bitna u ovom poslu kao i međusobno poznavanje i komunikacija između psa i čovjeka. Mora postojati jedan partnerski odnos, pas je živo biće mora se paziti na njegovu dobrobit i ne smije ga se preopteretiti, govori nam Dina.