ROVINJ

Istarska županija financirala pilot projekt za ranu intervenciju kod djece s poteškoćama u neurorazvoju: PACIJENTI VIŠE NEĆE MORATI U RIJEKU ILI ZAGREB 

Ravnatelj rovinjske bolnice doc. dr. Marinko Rade rekao je kako je izrađena analiza kojom se došlo do zaključka da se svake godine u Istarskoj županija rađa oko 150 beba s neurorizikom. S obzirom da se djeca prate do njihove sedme godine života, to čini najmanje 1.050 djece s poteškoćama u neurorazvoju i obitelji kojima treba osigurati adekvatnu medicinsku skrb

| Autor: Milan PAVLOVIĆ
Bolnica se nalazi usred lijepog i velikog zelenog parka i okružena je morem što umanjuje osjećaj 'hospitalizma' kod djece

Bolnica se nalazi usred lijepog i velikog zelenog parka i okružena je morem što umanjuje osjećaj 'hospitalizma' kod djece


"Gradonačelnici i gradonačelnica u Istarskoj županiji jednoglasno su prihvatili prijedlog sufinanciranja obnove odjela za dječju rehabilitaciju Specijalne bolnice za ortopediju i rehabilitaciju 'Martin Horvat' Rovinj koji će se potvrditi potpisivanjem Sporazuma. Okončanjem obnove odjela za dječju rehabilitaciju, Istra će dobiti jedan od boljih odjela u Hrvatskoj. Zajednički je cilj osiguranje adekvatnih uvjeta pružanja zdravstvene zaštite najranjivijoj skupini, našim najmlađim pacijentima s područja Istarske županije, kako više ne bi morali putovati na liječenje u Rijeku ili Zagreb."

Vijest o snažnoj sveistarskoj potpori Sporazumu za sufinanciranje obnove odjela za dječju rehabilitaciju Specijalne bolnice za ortopediju i rehabilitaciju "Martin Horvat" Rovinj - Rovigno stigla je ovoga tjedna s redovite koordinacije koju je istarski župan Boris Miletić održao u Puli s istarskim gradonačelnicima.

Tim za ranu intervenciju

- Prije četiri godine, u razgovoru s roditeljima, uvidjeli smo da djeca s poteškoćama u neurorazvoju nisu imala baš puno opcija u Istarskoj županiji što se tiče cjelovite javnozdravstvene usluge. U takvim slučajevima ljudi su na prvi pregled svog djeteta ponekad morali čekati i po nekoliko godina i onda najčešće završavali kod privatnika što ih je, ako je bila potrebna i privatna rehabilitacija, stajalo jako puno novca. Taj proces traje godinama i mnogi se roditelji zbog njega financijski iscrpljuju do krajnjih granica ili prodaju imovinu radi pokrivanja troškova. Smatram da to kao društvo ne možemo dopustiti, odnosno da je rješavanje tog problema civilizacijska zadaća koju moramo ispuniti, rekao nam je ravnatelj rovinjske bolnice docent doktor Marinko Rade.

Bolnica se nalazi usred lijepog i velikog zelenog parka i okružena je morem što umanjuje osjećaj 'hospitalizma' kod djece

Dodao je kako je izrađena analiza kojom se došlo do zaključka da se svake godine u Istarskoj županija rađa oko 150 beba s neurorizikom. S obzirom da se djeca prate do njihove sedme godine života, to čini najmanje 1.050 djece s poteškoćama u neurorazvoju i obitelji kojima treba osigurati adekvatnu medicinsku skrb.

- Na temelju toga koncipirali smo pilot projekt i formirali tim za ranu intervenciju u kojem smo okupili liječnika specijalista pedijatrije, specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije koji je educiran za dječju rehabilitaciju, logopeda, radnog terapeuta, psihologa i edukacijskog rehabilitatora, a čak smo na kraju dobili i terapijskog psa. Za sve ove zdravstvene usluge roditelji su inače morali putovati na nekoliko lokacija, a mi smo te specijaliste doveli iz Pule, Rijeke i Zagreba te ih sve zaposlili u našoj bolnici, a kroz sporazum s dječjom bolnicom Srebrenjak osigurali smo suradnju s vrhunskim pedijatrijskim neurolozima. Pilot projekt je financirala Istarska županija i samo u protekloj godini napravili smo ukupno 1.073 pregleda te još više rehabilitacijskih i habilitacijskih postupaka, što pokazuje da smo realno procijenili potrebu. Ona definitivno postoji, a mi imamo rješenje, dodao je nadalje dr. Rade komentirajući projekt.

Podrška iz cijele županije

Formiranjem tima za ranu intervenciju stvorene su pretpostavke za realizaciju glavnih ciljeva kao što su maksimalno poticanje razvoja sposobnosti djece s neurorizikom u skladu sa životnom dobi i psihofizičkim karakteristikama djeteta, osiguravanje uvjeta za uspješnu integraciju u svakodnevni život s najvećim mogućim stupnjem samostalnosti, kao i osiguravanje svega navedenog blizu mjesta stanovanja.

Ravnatelj Rade kaže da faktički poput neke lijepe božićne priče zvuči vijest da su oko tog projekta stali svi istarski gradonačelnici te, zajedno sa županom, prepoznali potrebu za tim odjelima i jednoglasno dali podršku izgradnji i opremanju novih dječjih odjela unutar bolnice Rovinj.

- Mišljenja sam da je Specijalna bolnica Rovinj, kao takva, zapravo strateški projekt koji će pokazati značajan povrat investicije u vidu broja zbrinutih pacijenata, broja obitelji koji će osjetiti korist od same investicije te same kvalitete zdravstvene zaštite u Istarskoj županiji. Radi se o funkcionalno-dijagnostičkom iskoraku kojim se dugoročno osigurava financijska održivost ove ustanove, a čiji će se efekti multiplicirati godinama, donijevši mnogobrojne koristi stanovništvu primarno Istarske županije, kaže doc. dr. Marinko Rade.

Bolnica se nalazi usred lijepog i velikog zelenog parka i okružena je morem što umanjuje osjećaj 'hospitalizma' kod djece

Dina i terapijski pas Sun

Idejno rješenje adaptacije i prenamjene zgrade u kojoj se dosad nalazila Uprava bolnice u sasvim nove odjele za dječju rehabilitaciju već je napravljen, te će za prvu fazu realizacije tog projekta, po istom modelu po kojem je sufinancirana izgradnja OB Pula, iz proračuna Županije, gradova i općina Istre, biti osigurano 11 milijuna kuna.

Preuređenje upravne zgrade

- Radi se o impozantnoj zgradi koja je izgrađena početkom 20. stoljeća. U njoj se trenutno nalazi Uprava koju ćemo iseliti u manje prostore, a ona će se temeljito preurediti u dječji odjel. U njoj će se nalaziti poliklinika namijenjena dječjoj populaciji, uredit će se nove senzoričke sobe i dječji odjeli rehabilitacije, dok će na katu biti bolnički odjel. Bitno je reći da planiramo urediti sobe za boravak djeteta s roditeljem, ali i naglasiti i činjenicu da se naša bolnica nalazi usred lijepog i velikog zelenog parka i okružena je morem. Dijete koje mora provoditi puno vremena u bolnici počinje u jednom trenutku razmišljati da pripada tom kontekstu i promatra život kroz bolnički prozor što kasnije stvara poteškoće u njegovoj integraciji. Bolnica Rovinj je zbog svog okruženja idealna za izbjegavanje tog 'hospitalizma'. Uz spomenuti park, tu je i plaža na kojoj se kupaju i igraju i lokalna djeca, te i mališani na liječenju imaju prilike družiti se i boraviti u tom veselom kontekstu, odnosno doživjeti to više kao nekakav izlet ili ljetnu koloniju, nego kao boravak u bolnici, kaže Rade.

Bolnica se nalazi usred lijepog i velikog zelenog parka i okružena je morem što umanjuje osjećaj 'hospitalizma' kod djece

Upravna zgrada preuredit će se u dječji odjel

Strategija razvoja bolnice je takva da se prvo osigura najbolji mogući kadrovski "softwarea" i unaprijedi struka, testira tim na terenu, te se nakon toga prelazi na osiguravanje prostornih uvjeta nužnih za njegov rad. Kad je rovinjska bolnica u pitanju ova investicija u djecu i budućnost na neki je način povratak korijenima. Naime, ova lokacija je još prije više od jednog stoljeća očito bila prepoznata kao idealna za dječju rehabilitaciju te je ova bolnica i "rođena" kao dječja. S time da se u toj fazi to odnosilo pretežito na ortopediju, a sad će po prvi put bolnica dobiti i specijalističko-rehabilitacijske dječje odjele.

*Tekst realiziran u suradnji s Istarskom županijom

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter